Zimní úrazy: Pozor na odklízení sněhu

  6:00aktualizováno  6:00
V zimě se lékařské pohotovosti plní specifickými úrazy a zraněními. Připravili jsme pro vás přehled typicky zimních zranění i možnosti jejich prevence.
Při sportování nepřeceňujte své síly a nepodceňujte dobu strávenou v mrazu.

Při sportování nepřeceňujte své síly a nepodceňujte dobu strávenou v mrazu. | foto: Profimedia.cz

I když si zranění v zimním období spíš spojujete se zimními sporty, podle celosvětových statistik převládají nad sportovními zimními zraněními úrazy související s odstraňováním sněhu a ledu, uvádí magazín Forbes. Odhazování sněhu, jeho odstraňování ze střech, boj se zledovatělými chodníky způsobí každý rok stovky zranění.

Zimní práce a sporty

Odstraňování sněhu z chodníků a schodů - zejména těžkého mokrého sněhu - například velmi často vede k pádům, úrazům zad a kupodivu se při něm vyskytuje i značný počet srdečních záchvatů. Lékaři upozorňují na to, že odhazování těžkého sněhu je poměrně namáhavá činnost, na kterou řada lidí není zvyklá. Netrénované tělo není na takovou zátěž připraveno, a častým úrazem je proto například vyhřeznutí meziobratlové ploténky. Základem prevence je lopata a další nářadí s dostatečně dlouhou násadou, abyste mohli mít při práci rovná záda. Pokud je to možné, raději sníh shrnujte, než odhazujte. Odhadněte realisticky své fyzické možnosti a nepřetěžujte se.

Zranění spojená se odstraňováním sněhu nebo ledu ze střech a okapů zahrnují především pády z kluzkých žebříků nebo pohmožděniny a zlomeniny způsobené pádem těžkého sněhu z velké výšky. Pokud pracujete v zimě na žebříku, ujistěte se, že stojí pevně na čistém povrchu bez sněhu a ledu.

Nejvíc zranění při zimních sportech se podle statistik stane v únoru.

Zimní zranění samozřejmě nejsou spojena pouze s pracemi typickými pro toto období, ale i se zimními sporty. Sáňkování, lyžování, bruslení a další zimní sportovní aktivity jsou spojeny se specifickými riziky. Lékaři každý rok opakují, že patřičné vybavení vám může při sportování i zachránit život. Například helma při lyžování nebo jízdě na snowboardu by měla být samozřejmostí v každém věku.

Při sportu byste měli zohlednit nejen svůj aktuální zdravotní stav a kondici, ale i případná prodělaná zranění a nemoc, které se na vaší výkonnosti mohou odrazit. Ohroženi jsou zejména lidé, kteří mají ve své zdravotní historii astma nebo srdeční onemocnění. Obě onemocnění mají totiž tendenci ke zhoršování v nízkých teplotách a zhoršuje je i fyzická námaha. Je proto nutné dbát na větší opatrnost.

Sportovní statistiky

Ať už v zimě sportujete, pracujete nebo trávíte čas venku z jiných důvodů, vsaďte na kvalitní oblečení. Oblečení by mělo zakrývat co nejvíc kůže, odvádět od ní pot a zároveň neprofouknout a neprovlhnout zvenčí. Zapomeňte i na klasickou pověru, že se v zimě zahřejete alkoholem. Alkohol pouze rozšíří vaše cévy, a vy tak prochladnete mnohem rychleji.

Jakmile se začnete třást zimou nebo vám budou "drkotat" zuby, vaše tělo vám dává najevo, že jeho teplota nebezpečně klesla a je nutné ho zahřát. Nejnáchylnější k omrzlinám jsou přitom uši, nos a prsty u rukou a nohou.

V roce 2006 proběhl výzkum zranění a zdravotních problémů souvisejících se zimou. American College of Sports Medicine, která výzkum zaštiťovala, zjistila, že jednoznačně dominují omrzliny a podchlazení. Jejich příčinou je nejčastěji přecenění vlastních sil nebo podcenění doby, kterou člověk v mrazu stráví.

U příčin sportovních úrazů zase převládá špatné a nedostatečné vybavení. Podle dostupných statistik se nejvíc úrazů při zimních sportech stane v únoru. Jedná se zejména o poranění šlach na noze, kolen a kotníků. Lidé si podle lékařů neuvědomují, že se nemohou postavit na sjezdovku, pokud několik měsíců předtím udělali rychlejší pohyb maximálně při dobíhání autobusu. Svou bezpečnost při lyžování nebo při dovolené na snowboardu zvýšíte, pokud se několik týdnů předem zaměříte na posilování stehenních, hýžďových, ale také břišních svalů.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Lupénku nevyléčíte, ale její projevy zmírnit můžete

Lupénka, neboli psoriáza, je nepříjemné autoimunitní onemocnění kůže.

Lupénka je nevyléčitelné zánětlivé onemocnění kůže, které trápí každého padesátého Čecha. A i když mají občas mnozí...

Laboratorní test kvality spermií: žádný sex, pouze masturbace

Ilustrační fotografie

Mužům dlouhodobě ubývá spermií a snižuje se i jejich kvalita. Experti doporučují, že by si test kvality měli nechat...

Hoch chtěl trhat ovoce, po pádu mu z těla trčela půlmetrová větev

Suresh Sakaram

Chlapec z vesničky Budi v indickém státě Madhjapradéš si při pádu ze stromu způsobil hrozivě vypadající zranění. I s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz