Dětí s nádorovým onemocněním každý rok přibývá, 80 procent se vyléčí

Kolem 350 rodin se každý rok musí vyrovnat s tím, že jejich dítě onemocní zhoubným nádorem. Nejčastěji leukémií, která tvoří asi třetinu všech nových případů. Povzbuzující je, že více než 80 procent dětí s touto chorobou se podaří vyléčit.
Děti podstupují komplexní onkologickou léčbu stejně jako dospělí (ilustrační snímek)

Děti podstupují komplexní onkologickou léčbu stejně jako dospělí (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dětí, u kterých lékaři diagnostikují zhoubný nádor, přibývá každoročně asi o procento. Podle přednosty motolské Kliniky dětské hematologie a onkologie profesora Jana Starého jde o stejný vývoj jako v jiných evropských státech.

S dvacetiprocentním podílem jsou po leukémii druhým nejčastějším onemocněním nádory mozku. "Následují maligní lymfomy, sarkomy kostí a měkkých tkání, tzv. embryonální nádory malých dětí postihující ledviny, nadledvinky, játra, sítnici oka," řekl iDNES.cz profesor Starý.

Stejně jako u dospělého choroba poškodí genetickou výbavu buňky, která se následně vymkne kontrole organismu, rozmnožuje se a mění na buňku "nesmrtelnou", která se u dětí častěji a dříve než u dospělých šíří krví a mízou do jiných orgánů (metastázy).

"Co je toho příčinou, většinou nevíme. Asi u 10 procent nádorů dětí je prokázána dědičná dispozice, u části z nich je prokázáno první poškození buňky již v nitroděložním životě, například u nejčastějšího dětského nádoru, akutní lymfoblastické leukémie," řekl Jan Starý z Fakultní nemocnice Motol.

Varovat rodiče může zvyšující se únava

Jak se dá nádorové onemocnění u malého dítěte včas odhalit? Podle profesora Starého záleží příznaky na typu zhoubného nádoru i místě, kde začne růst. "U leukémie je to často zvyšující se únava při chudokrevnosti, krvácivé projevy na kůži a sliznicích, bolesti dolních končetin," konstatuje Starý. Dodal, že ke správné diagnóze většinou lékaře nasměrují změny krevního obrazu.

"U nádorů mozku se vyskytují bolesti hlavy, ranní zvracení, změny chování. U lymfomů zvětšující se mízní uzliny na krku, dušnost, kašel, zvětšující se břicho. U kostních nádorů bolest, která budí dítě i v noci, otok. U nádorů v dutině břišní zvětšující se břicho, nádor vyhmatají rodiče například při koupání dítěte," říká.

I vy můžete pomoci

Klinika dětské hematologie a onkologie v Motole 
Nejen finanční dary, ale i pomoc dobrovolníků zlepšuje život malých onkologicky nemocných pacientů.

Nadační fond dětské onkologie KRTEK 
Podporuje práci lékařů a zdravotníků Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno.

Nadační fond Dobrý anděl 
Pomáhá rodinám, které se vlivem nemoci dostaly do finanční tísně.

Neléčené nádory vedou rychle ke smrti. Jenže u nejčastějšího typu onemocnění, akutní lymfoblastické leukémii, je šance na vyléčení víc než 80 procent. Chorobou ročně onemocní asi 65 dětí, obvykle ve věku dvou až pěti let.

Děti podstupují komplexní onkologickou léčbu stejně jako dospělí. Tedy jdou na operaci, pak následuje ozařování a chemoterapie. Oproti dospělým pacientům mají výhodu, že nádory dětí lépe reagují na chemoterapii.

"Vyvíjející se dětský organismus je ale ohrožen větším výskytem pozdních následků této léčby, než je tomu u dospělých," upozornil profesor Jan Starý.

Na léčbu dětské leukémie se specializuje osm klinik: Praha-Motol, Brno, Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Plzeň a České Budějovice. U jiného typu nádoru se dítě léčí v pražském Motole, nebo v brněnské dětské nemocnici. Pomoc psychologa je samozřejmostí.

Děti jsou statečnými pacienty

"Vyléčíme více než 80 procent dětí se zhoubnými nádory. Léčba je ale velmi náročná, dlouhá, s řadou potenciálních i život ohrožujících komplikací. Jedním z předpokladů úspěchu je nastolení důvěry mezi ošetřujícími zdravotníky, dítětem a jeho rodinou," poznamenal profesor Starý.

Léčba trvá několik měsíců až dva roky. Pokaždé ovšem nekončí šťastně.

"Domnívám se, že děti jsou lepší pacienti než dospělí. Nezaobírají se tolik tím, co bude, ale přítomností. Výjimkou jsou samozřejmě dospívající. Jejich duše bývá velmi komplikovaná," řekl Starý.

"Nejtěžší je oznámit rodičům dítěte, že léčba selhává, že se nemoc vrátila, že jsou léčebné možnosti vyčerpány a není naděje na vyléčení."

Po pěti letech od diagnózy je ovšem šance na vyléčení více než 90 procent. 

Profesor Starý si pochvaluje, jak se od 90. let léčba zhoubných nádorů u dětí zlepšila."Velký nárůst prostředků investovaných do zdravotnictví a možnost zapojení se do mezinárodní spolupráce v léčbě těchto vzácných onemocnění zvýšily šanci na vyléčení zhruba o 20 procent, což znamená obrovský pokrok."

  • Nejčtenější

Ikonický tanec. Princezna Diana v modrých šatech okouzlila USA i Travoltu

Princezna Diana a John Travolta ve víru tance na bílé mramorové podlaze Bílého domu. Všichni ten snímek dobře známe – jde o jednu z nejikoničtějších fotografií tragicky zesnulé princezny. Možná je to...

19. července 2024

Žena zhubla téměř třicet kilo a stala se modelkou

Třicetiletá Aline Limasová z Brazílie dříve pracovala jako hlavní sestra na oddělení urgentního příjmu v nemocnici. Dnes se živí jako modelka a vděčí za to své velké proměně. Dříve měla o třicet kilo...

15. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když se hlásí mrtvice, jde o čas. Nepodceňujte varovné příznaky

Je to věc, která straší stále víc Čechů. Každoročně postihne na 25 tisíc našinců, což je víc, než kolik jich utrpí infarkt. Přesto mnoho lidí stále neví, jak mrtvici poznat a co dělat.

18. července 2024

Na svatební cestu pojedu štíhlejší, říká Alena. Za tři měsíce zhubla 13 kilo

Alena začala přibírat v období menopauzy a to hlavně v oblasti břicha. Z relativně štíhlé ženy se stala baculka. S pomocí výživové poradkyně se jí ale podařilo shodit 13 kilogramů.

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Podívejte se na finalistky soutěže o nejkrásnější zadeček

Svět se brzy dozví, který zadeček je pro rok 2024 tím nejkrásnějším. V Brazílii totiž zanedlouho vypukne finále soutěže Miss BumBum, do které se ženy přihlašují, aby ukázaly svůj dokonalý vypracovaný...

20. července 2024

Tělu škodí špatné dýchání i chůze. Klíč k bolesti bývá v hlavě, říká fyzioterapeut

Premium

Na myšlenku hledat spojitost mezi bolestí těla a duše ho přivedly psychosomatické potíže v dětském věku. „Začal jsem více studovat, jaký vliv má mysl na vznik bolesti, jak se při různých psychických...

21. července 2024

Žena má obří poprsí, ale není spokojená. Ňadra chce ještě větší

Jednačtyřicetiletá modelka Mayra Hillsová z Německa má tak obří poprsí, že sotva chodí, natož aby například vyrazila běhat. I přesto však touží po ještě větším poprsí. Ačkoli lékaři už ji operovat...

21. července 2024

V období Lva nás čekají cesty a změny. Ryby si užijí sex, Střelci romantiku

Premium

Na počátku putování Slunce znamením Lva budou panovat silné hvězdné pozitivní aspekty. Mělo by se nám dařit, budeme cestovat, ochotně přijímat změny a vymýšlet nejrůznější dobrodružství. Teprve v...

21. července 2024

Tříbarevné řezy

Tříbarevné řezy
Recept

Střední

50 min

Nevíte, co dobrého upéct ke kávě? Tento recept vás nadchne.

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...