Nenechte se nachytat, dietní pití může způsobovat chuť na sladké

aktualizováno 
Limonády s nulovým obsahem kalorií vytvářejí dojem, že jich můžeme vypít, kolik chceme. Cukr v nich ale nahrazují sporné chemikálie, a navíc mohou rozpoutat nezvladatelnou chuť na sladké. O zákeřných limonádách jsme si popovídali s Monikou Bartolomějovou, hlavní nutriční specialistkou Světa zdraví.

Průmyslově zpracované limonády bez cukru nemusí být vždy zdravější, než ty s cukrem | foto: Profimedia.cz

Nekalorické verze sladkých limonád většinou hrdě hlásí „nulové skóre“ na viditelném místě na etiketě a poté ještě jednou v podrobném rozpisu energetických hodnot. „Jak je možné, že nemají vůbec žádné kalorie? Mají přece stejnou nebo skoro stejnou chuť jako jejich kaloričtí sourozenci a něco v tom přeci být musí,“ řekne si možná laik.

„Je to jednoduché. Limonády neobsahují cukr, který je v běžných limonádách nositelem energie, ale pouze umělá sladidla, která energii neobsahují. Příkladem jsou acesulfam K, aspartam nebo i cyklamát. Jejich výhodou je, že nezvyšují hladinu krevního cukru a mají nulovou kalorickou hodnotu, ale nesou s sebou jiná možná zdravotní rizika,“ říká nutriční specialistka.

Zároveň dodává, že rozdíl mezi „light“ a „zero“ limonádou není v podstatě žádný. Myslet si, že jedna z nich bude zdravější, protože nemá kalorie, by byla chyba. Stejně jako sáhnout po té, která přiznává nějaký ten cukr, a nechat se ošálit domněnkou, že je lepší si dopřát spíše přírodní cukr než umělá sladidla. Ty jsou ale v light verzích limonád také – cukr zde hraje pouze „epizodní“ roli a spíše upravuje chuť a celkový dojem na spotřebitele.

Limonáda bez kalorií vás nutí jíst

Představa „nuly kalorií“ s sebou přináší háček: spousta lidí se k těmto limonádám uchyluje častěji, než by to dělalo v případě jejich kalorických verzí. Někteří jsou přesvědčeni, že takovou limonádu mohou pít jako vodu a doplňovat s ní pitný režim.

Expertka to však vyvrací. Nejde totiž jen o přijaté kalorie, ale také o látky chemického původu, které organismu pitím těchto limonád dodáváme. „Nejzdravějším nápojem bude vždy voda,“ říká a dodává: „Limonády s umělými sladidly sice nemají velké množství kalorií, ale některá sladidla jsou podezřelá z negativního působení na zdraví. Například cyklamát je v USA zakázaný americkou agenturou FDA, protože je podezřelý z karcinogenity.“

Dalším velkým problémem umělých sladidel je jejich schopnost ošálit naše tělo, které si bude myslet, že dostalo dávku cukru, a bude se podle toho také chovat: „Umělá sladidla v limonádách s označením light nebo zero matou organismus, aby si myslel, že konzumuje skutečné jídlo se skutečnými cukry. V těle však nevyvolává stejné reakce jako klasický cukr a výsledkem je větší chuť k jídlu, především na sladké. Už i vědecké studie potvrdily, že pravidelní konzumenti light limonád jsou náchylnější k nadváze,“ upozorňuje Bartolomějová.

Při sportu raději vodu nebo neslazený „ionťák“

Nabízí se otázka, jak je to s pitím takových limonád při sportu nebo třeba před či po aktivitě. Pokud se chystáme na větší výdej energie a máme opravdu nezvladatelnou chuť na skleničku coly, nic závažného se nám nestane. I když jsou samozřejmě desítky dalších a lepších způsobů, jak doplnit energii pomocí sacharidů (třeba pár kousků ovoce, oslazený čaj nebo tyčinka s obilninami a ovocem). Co se týče pouze přijatých kalorií, nemusíme se bát, že bychom je „nevyběhali“. Jako zdroji sacharidů po výkonu bychom se ale sladkým limonádám měli vyhnout, a to jak těm kalorickým, tak „odlehčeným“. V takovém případě tělo potřebuje spíše kvalitní, „pomalé“ sacharidy, než se nechat „ohloupnout“ umělým sladidlem a dostat záchvat hladu.

Tím spíše bychom se ke konzumaci limonád neměli uchylovat během sportovní aktivity. I když jsou bez kalorií, nejsou rozhodně dobrým nápojem pro hydrataci organismu. „Nejúčinnější metodou hydratace nejen při sportu je voda. V případech extrémního pocení nebo dlouhotrvající aktivity lze doporučit ještě iontové nápoje, ale vybírejte ty bez umělých sladidel,“ radí Monika Bartolomějová.

Chuť na limonádu? Sáhněte po domácí

A co tedy dělat, když máme v létě chuť na osvěžující a třeba i sladší nápoj? „Sáhněte po domácí limonádě,“ radí odbornice, „skvělou limonádu si můžete vytvořit i doma, bez zbytečného cukru a chemických aditiv. Co takhle perlivou vodu ochutit mátou a limetovou a citronovou šťávou? Nebo zalít horkou vodou plátky zázvoru, zakápnout citronem a nechat vychladit? Variant je bezpočet.“

Svému tělu tak dopřejete nápoj, na který máte chuť a jehož složení máte pod kontrolou – kromě osvěžení do sebe dostanete i nějaké ty vitamíny. Lehce přisladit můžete nápoj medem nebo javorovým sirupem, které vám sice nějaké ty kalorie dodají, ale zase se nemusíte bát chemie.

Nepleťte si ale pojmy – domácí limonáda rozhodně není přeslazený sirup z láhve se spoustou éček na etiketě, zalitý vodou a ozdobený plátkem citrónu, jakého se vám dostane v nejednom podniku s občerstvením. Pokud chcete mít jistotu, ptejte se, jak limonádu vyrábějí, a pokud je ze sirupu, ujistěte se, že je to kvalitní přírodní produkt bez umělých sladidel.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Vypadám mladě díky meditacím, říká čtyřiašedesátiletá žena

Angela Paulová

Angelu Paulovou (64) původem z Velké Británie lidé často zahlcují otázkami na její vzhled. Myslí si, že podstupuje...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz