Ženy s poruchou štítné žlázy mohou porodit děti s nižším IQ

  9:28aktualizováno  9:28
- Američtí badatelé zjistili, že snížená činnost štítné žlázy (hypotyreoza) u těhotných žen může způsobit, že jejich děti v důsledku této poruchy mohou mít nižší inteligenční kvocient. Vědci proto žádají, aby se u nastávajících matek běžně sledovalo, zda nemají problémy se štítnou žlázou.

"Jestliže těhotné ženy trpí hypotyreózou, je možné, že to poznamená výkon jejich dětí při testech inteligence," tvrdí vědci, kteří spolupracují s Nadací pro zkoumání krve v americkém městě Scarborough, v posledním vydání časopisu New England Journal of Medicine.

Štítná žláza je uložena po stranách hrtanu a sahá k začátkům průdušnice. Skládá se ze dvou laloků spojených můstkem a produkuje hormony, které kontrolují metabolismus v tkáních a růst.


Studie týmu pod vedením doktora Jamese Haddowa vychází ze srovnávání výsledků při testech inteligence sedmi až devítiletých dětí, které se narodily 124 zdravým ženám, s výsledky jejich vrstevníků, které přivedlo na svět 62 matek trpících sníženou činností štítné žlázy.

Haddowův tým tvrdí, že děti matek se sníženou činností štítné žlázy měly průměru o pět stupňů nižší IQ než děti žen, které hypotyreózou netrpěly. Osmačtyřicet dětí matek ze skupiny žen trpících hypotyreózou mělo o sedm procent nižší IQ, 19 procent dětí mělo IQ nižší než 85 bodů a jen pět procent mělo stejně vysoký IQ jako děti žen, které sníženou činností štítné žlázy netrpěly. Obvyklý výsledek při testech IQ je 100 bodů.

Vydavatel časopisu doktor Robert Utiger napsal, že předtím, než by těhotné ženy byly pravidelně sledovány, by bylo vhodné je upozorňovat, že poruchy činnosti štítné žlázy lze korigovat přidáváním jódu do soli a jiných potravin, protože tento prvek je podstatný při vytváření hormonů štítné žlázy podstatný.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz