Ročně česká žena vypije přes 4 litry alkoholu, před Vánoci pije nejvíc

  10:51aktualizováno  10:51
Víno, pivo, lihoviny. Takové je pořadí oblíbenosti alkoholu, který české ženy pijí nejčastěji. Ročně každá žena vypije v průměru přes čtyři litry čistého alkoholu. A některé i více. Zejména v listopadu a v prosinci pijí víc než v jiných měsících roku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle údajů pražské záchytky Na Bulovce se počet přijatých žen drží celoročně na asi třiceti procentech všech přijatých případů.

Ženy a alkohol

Specifika ženského pití podle doktora Karla Nešpora:
● Ženy mají po stejné dávce vyšší hladinu alkoholu v krvi než muži.
● Závislost u nich vzniká po kratší době a menších dávkách a zdravotní problémy se objevují rychleji.
● Častěji se u alkoholiček vyskytují deprese.

Odborníci na léčbu závislostí však tvrdí, že jsou i období v roce, kdy ženy alkoholu pijí více. "Obecně listopad, prosinec je u žen taková specialitka. Možná kvůli Vánocům a kvůli konci roku," říká Kateřina Halfarová, ředitelka Centra Alma, které pomáhá ženám se závislostí na alkoholu a s nad nadsázkou dodává, z vánočního stresu žena místo do cukroví lije rum sobě do hrdla.

"Bude to velmi individuální. Vánoce mohou být pro některou ženu smutná a stresující záležitost. Jiná dáma stráví Vánoce v pohodě s rodinou a střízlivými přáteli z nějaké církve," říká také zapřísáhlý odpůrce alkoholu Karel Nešpor.

Podle Nešpora je ženské pití nebezpečnější než to mužské. "U žen nastávají dříve zdravotní škody a rychleji se rozvíjí závislost," vysvětluje Nešpor.

Kateřina Halfarová podotýká, že dalším rizikovým obdobím roku je léto, konkrétně pak květen a červen. "Můžeme mít kolem toho mnoho hypotéz. Jedna z nich je, že u žen, které mají děti školou povinné, končí stereotyp rodiny. Dětem končí škola, začínají prázdniny, pak zase škola. Mění se tedy zvyklosti a žena toho musí zvládat víc, nebo méně, a to je to riziko, že žena sáhne po alkoholu jako po podpoře, aby to zvládla," dodává Halfarová.

Dalším, nikoliv už však ročním, obdobím, kdy ženy pijí více než obvykle, je premenstruální období. Statistiky navíc dokazují, že alkohol konzumují stále mladší ženy, a to dokonce i dívky na základních školách. Podle Halfarové je to dáno jeho snadnou dostupností, mohou za to i rodiče dětí. "Mnohdy se setkáváme s tím, že děti v šesté třídě nepovažují pivo za alkohol, nebo to netuší. Ve společnosti je pivo tolerováno, rodiče si k obědu dají pivo, pak ještě k večeři a večer a dítěti tím dávají zprávu, že pivo je jako limonáda."

Podle průzkumu ministerstva zdravotnictví z loňského roku nejvyšší spotřebu alkoholu (skoro 9 litrů na hlavu) mají lidé ve věku 15 až 24 let. Pokud ženy alkohol pijí v době těhotenství, hrozí, že se dítě narodí postižené.

Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Další z rubriky

Chcete zhubnout? Snídaně už není tak důležitá, jak jsme si mysleli

žena snídaně postel

Kdo se někdy snažil shodit přebytečná kila, určitě mezi radami na změnu stravování vyslechl i apel, aby v žádném...

Pět důvodů, proč nepodcenit nachlazení: hrozí zápal plic i smrt

Rýma, kapesník

Do práce, doma obstarat rodinu, pak ještě nakoupit, dojít poštu a pozdravit babičku. A přitom máme rýmu jako trám a v...

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Najdete na iDNES.cz