Ročně česká žena vypije přes 4 litry alkoholu, před Vánoci pije nejvíc

  10:51aktualizováno  10:51
Víno, pivo, lihoviny. Takové je pořadí oblíbenosti alkoholu, který české ženy pijí nejčastěji. Ročně každá žena vypije v průměru přes čtyři litry čistého alkoholu. A některé i více. Zejména v listopadu a v prosinci pijí víc než v jiných měsících roku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle údajů pražské záchytky Na Bulovce se počet přijatých žen drží celoročně na asi třiceti procentech všech přijatých případů.

Ženy a alkohol

Specifika ženského pití podle doktora Karla Nešpora:
● Ženy mají po stejné dávce vyšší hladinu alkoholu v krvi než muži.
● Závislost u nich vzniká po kratší době a menších dávkách a zdravotní problémy se objevují rychleji.
● Častěji se u alkoholiček vyskytují deprese.

Odborníci na léčbu závislostí však tvrdí, že jsou i období v roce, kdy ženy alkoholu pijí více. "Obecně listopad, prosinec je u žen taková specialitka. Možná kvůli Vánocům a kvůli konci roku," říká Kateřina Halfarová, ředitelka Centra Alma, které pomáhá ženám se závislostí na alkoholu a s nad nadsázkou dodává, z vánočního stresu žena místo do cukroví lije rum sobě do hrdla.

"Bude to velmi individuální. Vánoce mohou být pro některou ženu smutná a stresující záležitost. Jiná dáma stráví Vánoce v pohodě s rodinou a střízlivými přáteli z nějaké církve," říká také zapřísáhlý odpůrce alkoholu Karel Nešpor.

Podle Nešpora je ženské pití nebezpečnější než to mužské. "U žen nastávají dříve zdravotní škody a rychleji se rozvíjí závislost," vysvětluje Nešpor.

Kateřina Halfarová podotýká, že dalším rizikovým obdobím roku je léto, konkrétně pak květen a červen. "Můžeme mít kolem toho mnoho hypotéz. Jedna z nich je, že u žen, které mají děti školou povinné, končí stereotyp rodiny. Dětem končí škola, začínají prázdniny, pak zase škola. Mění se tedy zvyklosti a žena toho musí zvládat víc, nebo méně, a to je to riziko, že žena sáhne po alkoholu jako po podpoře, aby to zvládla," dodává Halfarová.

Dalším, nikoliv už však ročním, obdobím, kdy ženy pijí více než obvykle, je premenstruální období. Statistiky navíc dokazují, že alkohol konzumují stále mladší ženy, a to dokonce i dívky na základních školách. Podle Halfarové je to dáno jeho snadnou dostupností, mohou za to i rodiče dětí. "Mnohdy se setkáváme s tím, že děti v šesté třídě nepovažují pivo za alkohol, nebo to netuší. Ve společnosti je pivo tolerováno, rodiče si k obědu dají pivo, pak ještě k večeři a večer a dítěti tím dávají zprávu, že pivo je jako limonáda."

Podle průzkumu ministerstva zdravotnictví z loňského roku nejvyšší spotřebu alkoholu (skoro 9 litrů na hlavu) mají lidé ve věku 15 až 24 let. Pokud ženy alkohol pijí v době těhotenství, hrozí, že se dítě narodí postižené.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz