Ročně česká žena vypije přes 4 litry alkoholu, před Vánoci pije nejvíc

  10:51aktualizováno  10:51
Víno, pivo, lihoviny. Takové je pořadí oblíbenosti alkoholu, který české ženy pijí nejčastěji. Ročně každá žena vypije v průměru přes čtyři litry čistého alkoholu. A některé i více. Zejména v listopadu a v prosinci pijí víc než v jiných měsících roku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle údajů pražské záchytky Na Bulovce se počet přijatých žen drží celoročně na asi třiceti procentech všech přijatých případů.

Ženy a alkohol

Specifika ženského pití podle doktora Karla Nešpora:
● Ženy mají po stejné dávce vyšší hladinu alkoholu v krvi než muži.
● Závislost u nich vzniká po kratší době a menších dávkách a zdravotní problémy se objevují rychleji.
● Častěji se u alkoholiček vyskytují deprese.

Odborníci na léčbu závislostí však tvrdí, že jsou i období v roce, kdy ženy alkoholu pijí více. "Obecně listopad, prosinec je u žen taková specialitka. Možná kvůli Vánocům a kvůli konci roku," říká Kateřina Halfarová, ředitelka Centra Alma, které pomáhá ženám se závislostí na alkoholu a s nad nadsázkou dodává, z vánočního stresu žena místo do cukroví lije rum sobě do hrdla.

"Bude to velmi individuální. Vánoce mohou být pro některou ženu smutná a stresující záležitost. Jiná dáma stráví Vánoce v pohodě s rodinou a střízlivými přáteli z nějaké církve," říká také zapřísáhlý odpůrce alkoholu Karel Nešpor.

Podle Nešpora je ženské pití nebezpečnější než to mužské. "U žen nastávají dříve zdravotní škody a rychleji se rozvíjí závislost," vysvětluje Nešpor.

Kateřina Halfarová podotýká, že dalším rizikovým obdobím roku je léto, konkrétně pak květen a červen. "Můžeme mít kolem toho mnoho hypotéz. Jedna z nich je, že u žen, které mají děti školou povinné, končí stereotyp rodiny. Dětem končí škola, začínají prázdniny, pak zase škola. Mění se tedy zvyklosti a žena toho musí zvládat víc, nebo méně, a to je to riziko, že žena sáhne po alkoholu jako po podpoře, aby to zvládla," dodává Halfarová.

Dalším, nikoliv už však ročním, obdobím, kdy ženy pijí více než obvykle, je premenstruální období. Statistiky navíc dokazují, že alkohol konzumují stále mladší ženy, a to dokonce i dívky na základních školách. Podle Halfarové je to dáno jeho snadnou dostupností, mohou za to i rodiče dětí. "Mnohdy se setkáváme s tím, že děti v šesté třídě nepovažují pivo za alkohol, nebo to netuší. Ve společnosti je pivo tolerováno, rodiče si k obědu dají pivo, pak ještě k večeři a večer a dítěti tím dávají zprávu, že pivo je jako limonáda."

Podle průzkumu ministerstva zdravotnictví z loňského roku nejvyšší spotřebu alkoholu (skoro 9 litrů na hlavu) mají lidé ve věku 15 až 24 let. Pokud ženy alkohol pijí v době těhotenství, hrozí, že se dítě narodí postižené.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz