Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Diskuse k článku

Ze zkumavky vychází více chlapečků. Jak je to možné?

Přibližně čtyři miliony dětí se už ve světě narodily díky umělému oplození. Vědci však stále zkoumají, zda tento postup ovlivňuje zdraví a budoucí život dítěte. Konstatují, že naprostá většina "dětí ze zkumavky" se zdravotně nijak neliší od dětí počatých obvyklým způsobem. Přesto občas objevují nečekané odchylky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

boudicca

přirozenou cestou

při početí přirozenou cestou se rodí o něco více chlapců. Počet dívek s chlapců se vyrováná během prvních několiká let, kdy umárí víc chlapců než dívek. To je přece známá věc.

Jinak spermie s chromozomem Y (chlapecké) jsou rychlejší, než ty s chromozomem X (dívčí), takže je vcelku logické, že vajíčko, ponořené do spermií, oplodní dřív ty rychlejší - uváděný poměr je přibližně stejný, jako u početí přirozenou cestou.

Pokud oplodňují vajčko jedinou spermii, tak bych se tomu poměru taky nedivila. Pokud budeme vycházet z předpokladu, že ve vzorku spermatu je stejné množství spermií "chlpaeckých" a "dívčích", pak nám teorie pravděpodobnosti říká, že se lékař "trefí" buď do té s Y nebo do té s X. Takže je to fifty-fifty.

Ještě něco vědci vyzkoumali?

0/0
23.11.2010 10:56

formicka

vedci zas neco vyzkoumali...

"Vědci rovněž vyzkoumali, že čím

později se embryo vzniklé umělým oplozením vnáší do lůna matky, tím více se

zvyšuje pravděpodobnost, že se narodí chlapec." vzhledem k tomu, ze o

pohlavi je jiz rozhodnuto primo pri oplodneni, tak drivejsi ci pozdni prenos jej

nemuze prece nijak ovlivnit?!

0/0
22.11.2010 11:34

sputum

Re: vedci zas neco vyzkoumali...

hehe, taky jsem se tomu docela zasmal. Bral bych to ale jako ukazku znalosti autora clanku, nez prilezitost se vysmivat vedcum, co vsechno zbytecneho a predem jasneho zkoumaji.

Jinak je asi bezne rozlisovat mezi pomerem embryi s genotypem XX a XY, ktery je diky zvyhodneni spermie s chromozomem Y posunut ve prospech muzského pohlavi XY (chromozom Y je o tolik mensi nez X, ze se to proste v pohyblivosti spermie projevi) a mezi pomerem pohlavi narozenych deti, kde hraje roli vetsi letalita embrii muzskeho pohlavi. To jen kdyby autor clanku cetl diskuzi pod svym vytvorem.

Pise o objevu, ktery se vyucuje jiz desitky let na skolach, proto by asi mel dat svuj plat nekam na charitu.

0/0
22.11.2010 22:45

ta, která nejsem

Re: vedci zas neco vyzkoumali...

Však použivá odborné termíny jako "lůno", tak co se divíš.

0/0
23.11.2010 2:29

ta, která nejsem

Jasné jako facka

Spermie s chromozomem Y jsou rychlejší, ale mají kratší životnost, proto se doporučuje pro zplození chlapce souložit během ovulace. Ty s chromozomem X jsou sice pomalejší, ale déle přežijí, takže pro zplození holčičky je dobře souložit pravidelně během cyklu.

Při protřepání zkumavky mají spermie Y mnohem větší šanci než v normálních podmínkách.

0/0
22.11.2010 0:55

ROSES_LIVE_REBEL

Clanek nezminuje, ze i "prirodni pomer" je zavisly na

vnejsich vlivech a neni konstantni na tech 1000:1020 az 1030 napr. - valka, hladomor, pandemie

0/0
21.11.2010 16:14

adam72

Re: Clanek nezminuje, ze i "prirodni pomer" je zavisly na

přesně tak.... tato asymetrie se vyskytuje i přirozeně. Normálně se rodí více chlapečků než dívek...s přibývajícím věkem přes společnost je naopak stále více žen než mužů, což je dáno celou řadou faktorů (např. rozdělením té nejtěžší fyzické práce, zastoupením můžu a žen ve velmi rizikových povoláních, apod.). Ať si autoři IDNESu o tématu nejprve něco zjistí než začnou sdělovat "senzační noviny", příp. ať si prověří věrohodnost zdroje, ze kterého čerpají.

0/0
21.11.2010 18:26

net.Xtreme počtvrté

Re: ???

Vždyť v článku je, že přirozeně je asymetrie 51,5 na 48,5 a v umělém oplodnění 53 na 47 s tím, že při určitém druhu umělého oplodnění vzniká symetrie 50 na 50.

0/0
21.11.2010 19:00

agent_A54

No pokud vím

tak dříve to bylo běžné, že se narodilo trochu více kluků než holek...

0/0
21.11.2010 12:20

TI59

Degenerace lidstva

Neplodnost se bude přenášet do dalších generací a pokud se prosadí, pak je s námi amen. Doktoři obešli přírodní výběr a to se bez následků neobejde.

0/0
21.11.2010 12:16

ta, která nejsem

Re: Degenerace lidstva

Přesně tak. Když je někdo neplodný nebo neschopný najít si partnera, obvykle je pro to důvod.

0/0
22.11.2010 0:56

domácí zvíře

Re: Degenerace lidstva

A pak nastane konec světa, ne :-P? Docela by mě zajímalo, kolik Vám je let, jak jste na tom s plodností a dětmi, když vyhlašujete takový zevšeobecňující, ničím nepodložený blábol. Doktoři o tom ještě nemají žádné informace, ale hlavně že Vy víte naprosto přesně jak to dopadne.

0/0
22.11.2010 8:37

Lapan

Re: Degenerace lidstva

No tak daleko beští blábol je ten o rychlosti sperimií, jako by to někdy někdo měřil nebo co - prostě vždy vyhrává ta nejrychlejší a nejkvalitnější spermie a je úplně jedno zda je nositelem genu X, nebo Y. A jinak neplodnost a problémy s tím spolejé JE DĚDIČNÁ - tátova sestřenice je toho živým důkazem,protože od své matky zdědila nějakou vadu a vlastní děti mít nemohla pouze se 100% předpokladem rakoviny,kterou měla její matka,která chtěla mít druhé dítě za každou cenu i když už s prvím byly obrosvké problémy,ale ona si vydupala druhé a vše vypadalo v pořádku jenže bohužel pak se to obrátilo a ona zemřela na rakovinu  její vymodlená dcera valstní děti mít nemůže a ještě kriskuje stejný typ rakoviny a tak tos  manželem raději vzdali a vše vsadili na adopci,která naštěstí vyšla jen je obrosvká škoda,že holky přišly o tu nejúžasnější babičku,kterou mohli mít.Rv

0/0
13.2.2011 15:15

hraskovo-modra

Re: Degenerace lidstva

Skôr než začnete hlásať ďalšie apoklalyptické nezmysly, skúste si o téme niečo zistiť.

1) Úspešnosť metód IVF/ICSI je pomerne nízka, okolo 10% na jeden cyklus, pri viacerých pokusoch celková úspešnosť dosahuje "až" 40%. Páry so závažnými zdravotnými problémami neotehotnejú ani s využitím týchto metód.

2) Mnohé prípady neplodnosti môžu byť spôsobené chemikáliami alebo používaním liekov (napríklad hormonálnej antikoncepcie) - to je podľa Vás prírodný výber?

3) Čím ste Vy, že sa cítite byť oprávnený hodnotiť vplyv metód IVF na budúcnosť ľudstva napriek absencii reálnych dôkazov? Ja si napríklad myslím, že pre ľudstvo (a planétu) sú oveľa nebezpečnejší domýšľaví hlupáci, hotoví robiť ďalekosiahle rozhodnutia bez ohľadu na logiku a fakty.

0/0
22.11.2010 9:01

Pepannn

Re: Degenerace lidstva

No trochu s tebou souhlasim. Ale je fakt, že neplodní lidé takovymto zpusobem prenesou své geny, predurcujíci neplodnost, na potomky, tak za nekolik desitek budou vzácní ti lide, kteri prisli na svet prirozenou cestou. A tedka si predstavte ze byste byli jedini co na svet prisli prirozenou cestou mezi tema kteri sou ze zkumavky. Podle me je to hodne proti prirode.  Darwinova teorie uz davno pro lidstvo neplati. Skoda!

0/0
23.11.2010 20:13

q33ny

Re: Degenerace lidstva

Je to jenom o penězích.. Vem si ten byznys..všichni neplodní, dítě na hypotéku..

Není to nakonec cílený?

A jestli se stane to, že se stisknutím červenýho tlačítka vrátíme do doby kamenný, bude jen dobře, když se to tu díky tomu, že jsme šli proti přirozenosti protřídí.

Já bych se nebála.

0/0
25.11.2010 10:20

joyFX

metoda in vitro

je šetrnější než "přirozená", proto dává prostor "slabšímu" pohlaví (beztak již naprogramovanému k vyšší úspěšnosti při početí, aby se to později vyšší úmrtností vyrovnalo). Častější narození chlapců, čím později je vajíčko implantováno, nějak nechápu - znamená to snad změnu pohlaví i přesto, že šlo o spermii X? To snad ne 8-o 

Zmínka o vícečetném těhotenství je přihlouplá, protože těch vajíček se tam dává víc vědomě, tak jaké překvapení. Překvapení by to snad bylo, kdyby se z jednoho vajíčka při IVF rodila významně často jednovaječná dvojčata.

Ukazuje se, že umělé oplodnění není tak úplně nevinné, jak se zdálo  (nenápadné, lež negativní genetické změny, které budou zcela jistě dědičné) - příroda asi ví, proč někdo nemá mít děti. Teď je to ale velký byznys ...Rv

0/0
21.11.2010 11:02

net.Xtreme počtvrté

Re: metoda in vitro

Spíš "ženské" vajíčko při pozdější implantaci o malinko spíše uhyne...jinak i přirozený poměr není 50 na 50 a alespoň pro mě je tak trochu záhadou, proč tomu tak je.

0/0
21.11.2010 11:52

culka

Re: metoda in vitro

Já si to vysvětluju tak, že se zachovává jakási dynamická rovnováha. Muži mají větší ztráty, tak aby jich bylo přiměřeně, musí jich být na startovní čáře víc.

0/0
21.11.2010 11:54

boudicca

Re: metoda in vitro

Muži jsou náchylnější k geneticky podmíněným chorobám. Omlouvám se, jestli nepíšu terminus technicus pro tyto druhy onemocnění. Např. hemofilie - ženy jsou pouze přenašečky, muži vždycky onemocní. Je to dáno rozdílem mezi chromozomy Y a X. Zjednodušeně řečeno ženy mají v té "nespolečné" části 2 ramena chormozomu, takže aby onemocněla, musí být změny na obou ramenech (u hemofilie zrovna tohle nejde, myslím, ale jsou i jiné choroby). Chromozom Y má jedno "odlišné" rameno, takže muž onemocní vždy, když je na něm nějaká mutace.

V důsledky tedy chlapci jsou náchylnější k některým chorobám, takže častěji umírají, a aby se tento poměr v průběhu života vyrovnal (přibližně v období pohlavní vyspělosti), je potřeba, aby se jich rodilo o něco víc.

Doufám, že to vysvětluji srozumitelně :-)

0/0
23.11.2010 11:05

net.Xtreme počtvrté

Re: metoda in vitro

Jinak k té poslední poznámce, příroda asi ví, proč máme medicínu a umělé oplodnění:-)

0/0
21.11.2010 11:52

Tobinka

Re: metoda in vitro

umělé oplodnění je fajn věc, ale na rovinu... přírodu tak trochu obchází...

0/0
21.11.2010 12:41

net.Xtreme počtvrté

Re: metoda in vitro

Přírodu "tak trochu obcházíme" už od doby, co umíme rozdělat oheň:-) V podstatě kompletní moderní medicína je obcházení přírody od berlí a antibiotik, přes protézy a léky po vakcinace a kardiostimulátory...

0/0
21.11.2010 14:37

joyFX

Re: metoda in vitro

to je sice pravda, ale příroda má jednu možnost, kterou lidi dlouho neuměli obejít - neplodnost. Teprve někdy na konci 70. let XX. století - tedy poměrně nedávno - se narodila holčička Louise Brown - byly toho plné noviny. V tu chvíli příroda přišla o své výsadní právo rozhodovat, kdo bude mít pokračovatele a kdo ne

0/0
21.11.2010 17:26

net.Xtreme počtvrté

Re: metoda in vitro

Ještě doladit klonování a genetické modifikace a "příroda" bude mít utrum:-)

0/0
21.11.2010 19:01

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....