Čtyři jednoduché rady, jak konečně začít se zdravým životním stylem

  • 0
Pořád slyšíte okolo sebe, že byste měli žít zdravě. Akorát nevíte, jak na to. Máme pro vás čtyři jednoduché rady, díky kterým můžete začít se zdravějším životním stylem takřka ze dne na den. Nepotřebujete k tomu žádné speciální pomůcky, přípravky a nemusíte mít ani strach z toho, že to nezvládnete.
Ilustrační fotografie

Proveďte revizi jídelníčku

Ze všeho nejdříve se zaměřte na svůj jídelníček. Mnoho lidí totiž vůbec neuvažuje nad tím, co jí a v jakém množství, což může mít za následek nejen přejídaní, ale i nedostatečný příjem některých důležitých složek.

„Nejčastějším nedostatkem v jídelníčku je malý příjem bílkovin, a to zejména u žen. Přitom správně nastavený příjem bílkovin, je klíčový jak pro hubnutí, tak i pro růst svalové hmoty, regeneraci a další důležité metabolické pochody,“ vysvětluje Tereza Kompánková, hlavní trenérka z Fitness Clubu Contours a dodává, že ze začátku je efektivní psát si do deníku nebo telefonu všechno, co během jednoho týdne sníte a vypijete. Jakmile to uvidíte sepsané černé na bílém, bude se vám s tím lépe pracovat.

Důvody, proč potřebujeme bílkoviny. Dobře zasytí a pomohou při hubnutí

A kolik bílkovin je tak akorát? Množství bílkovin za den je značně individuální. Odvíjí se od vašich vlastních potřeb, tělesné konstrukce a je závislé také na vašich cílech (nabírání svalové hmoty, hubnutí, udržení si postavy). Doporučení se různí. Většina odborníků doporučuje 1,8 až 2 gramů bílkovin na kilogram tělesné váhy za den, ale můžete narazit i na doporučení, podle kterého je dostačující denní příjem kvalitních bílkovin v rozmezí 0,8 až 1,2 gramů bílkovin na kilo tělesné váhy.

Sklenice s vodou a cistronem

Upravte pitný režim

Nejen nesprávně zvolené jídlo či jeho množství může za přibírání na váze a často i za zkažené zuby. Pozor si dejte na pití slazených limonád, ve kterých je vysoké zastoupení jednoduchých cukrů, které urychlují cestu za nadváhou a obezitou. Mimo to představují riziko v podobě vzniku cukrovky II. typu nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Obezřetní buďte také při pití oblíbených kávových nápojů. Věděli jste, že velké kapučíno může obsahovat až 200 kcal? Dávejte si proto pozor, kolik jich za den vypijete. Sladké limonády z jídelníčku raději rovnou vyřaďte a nahraďte raději vodou.

Špatný pitný režim je prý příčinou až šesti procent všech nemocí

A co pít, když vám obyčejná voda nechutná? „Odpůrci čisté vody můžou vyzkoušet neslazené ovocné nebo bylinné čaje, vodu s citronem, nakrájenou okurkou nebo zázvorem. Pro nastartování zažívání a lepší střevní mikroflóru doporučuji dát si každé ráno na lačno skleničku s nefiltrovaným octem (2 dl vody, 1 malý panák probiotického octa),“ radí odborník na výživu Martin Kudera, zakladatel společnosti Farma Živina.

Ilustrační fotografie

Vyzkoušejte různé druhy sportů

Ke zdravému životnímu stylu pohyb jednoduše patří, ne každý je však příznivcem běhání či zvedání těžkých činek v posilovně. To potvrzuje i fitness trenérka Tereza Kompánková, podle které navíc s příchodem zimy stojí ještě mnohem větší úsilí donutit se jít cvičit, zvláště pak ven. Co s tím?

„Přesuňte se z venku dovnitř a místo klasické posilovny vyzkoušejte kruhový trénink, na kterém protáhnete a posilníte tělo za pouhou půlhodinku a navíc pod odborným dohledem,“ dává svůj tip Tereza Kompánková.

Hubnutí pomůže hlavně pohyb. Přehled sportů, které spálí nejvíc kalorií

A jak u sportu vydržet? Jedna věc je začít se hýbat a druhá u vybraného sportu vydržet. Aby vás pohyb nepřestal za týden bavit, je důležité zvolit sport určený vám na míru. Nebojte se proto vyzkoušet, cokoliv vás napadne a jakmile tomu přijdete na chuť, neponechávejte nic náhodě a stanovte si pevný režim.

„Vyberte konkrétní dny s pevným časem, kdy půjdete na trénink, i kdyby byl hrozil konec světa. Myslete na to, že základem úspěchu je nejen to, aby vás sport bavil, ale také vaše vytrvalost a konzistentnost,“ říká trenérka.

Ilustrační fotografie

Vzdělávejte se

Hledejte informace na internetu, v odborné literatuře nebo se zeptejte na radu svého trenéra, ať už se to týká cvičení či jídla.

Poradna o hubnutí

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám dlouhodobě zhubnout? Zeptejte se v prémiové poradně PhDr. Ivy Málkové, specialistky na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě (STOB).

Iva Málková

Zajímavých a zároveň hodnotných informací můžete objevit v článcích na internetu i mimo něj obrovské množství. Stejně tak však můžete narazit na články, které jsou zavádějící, nepravdivé, či dokonce lživé.

„Pokud vám někde budou tvrdit, že cvičením jednoho konkrétního cviku vám během týdne vyskáčou břišní cihličky, nebo že nějakou dietou (třeba citronovou) zhubnete za tři dny do plavek, zbystřete. Nic takového nefunguje! Štíhlejší a zdravější postavu můžete získat pouze celkovou a dlouhodobou změnou životního stylu. Chce to čas, trpělivost a vytrvalost,“ říká na závěr trenérka Tereza Kompánková.