Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Deset překvapivých zdravotních výhod spánku: méně stresu i delší život

  2:00
V jedné pohádce se praví, že nejsladší na světě je spánek. Něco na tom skutečně je. Spánek není jen velmi příjemná uklidňující činnost, která nás zbaví kruhů po očima, ale nabízí i zdravotní výhody.
Spánek je důležitý i u dětí, zlepšuje jejich pozornost (ilustrační snímek)

Spánek je důležitý i u dětí, zlepšuje jejich pozornost (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je klíčovou součástí zdravého životního stylu a má velký význam pro psychickou i fyzickou kondici. Potřeba spánku je individuální, ale většina dospělých potřebuje šest až osm hodin.

"Spánek býval trochu ignorovaný, jako zaparkování auta v garáži a jeho vyzvednutí ráno," říká doktor David Rapoport, ředitel NYU Sleep Disorders Program. Dnes už tomu tak není a odborníci stále objevují nové významy a výhody spánku.

Zlepšuje paměť

Mohlo by se zdát, že ve spánku prostě vypneme mozek a jen odpočíváme. Paměť je však během spaní překvapivě zaneprázdněná, upevňují se vzpomínky a procvičují dovednosti, které jsme se naučili v bdělém stavu. Tento proces se nazývá konsolidace.

"Pokud se snažíte něco naučit, ať už fyzického nebo duševního, učíte se to k určitému bodu procvičováním," vysvětluje doktor Rapoport, který je také profesorem na NYU Langone Medical Center.

"Ale něco se stane, když spíte, co vám pomůže se to naučit lépe".

Jinými slovy, pokud se snažíte naučit něco nového - ať už španělštinu nebo nový tanec – půjde vám to lépe, až se vyspíte.

Prodlužuje život

Příliš mnoho, nebo naopak příliš málo spánku je spojeno s kratším životem, ačkoli vědcům stále není jasné, zda jde o příčinu, nebo důsledek. Ve studii z roku 2010 se mezi ženami ve věku 50 až 79 let vyskytlo více úmrtí u žen, které spaly méně než pět hodin, nebo více než šest a půl hodin spánku za noc. Spánek také ovlivňuje celkovou kvalitu života.

"Mnoho věcí, které považujeme za samozřejmé, je ovlivněno spánkem," říká doktor Raymonde Jean, ředitel spánkové medicíny z  St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center in New York City. "Pokud spíte lépe, můžete určitě žít lépe. Je to celkem jasné."

Zamezuje zánětlivým procesům

Záněty jsou spojeny se srdečním onemocněním, mrtvicí, cukrovkou, artritidou a předčasným stárnutím. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří spí málo – šest a méně hodin za noc – mají vyšší krevní hodnoty zánětlivých bílkovin než ti, co spí více.

Ve studii z roku 2010 se zjistilo, že hodnoty C-reaktivní bílkoviny, která je spojena s rizikem srdečního infarktu, byly vyšší u lidí, kteří spali šest a méně hodin. Podle doktora Rapoporta mohou lidé, kteří trpí poruchami spánku, jako jsou spánková apnoe nebo insomnie, zaznamenat zlepšení krevního tlaku a zánětlivých procesů, pokud jejich spánkové problémy budou správně léčeny.

Podporuje kreativitu

Než si stoupnete k malířskému stojanu a štětcům nebo než začnete psát další řádky svého románu, pořádně se na to vyspěte. Kromě upevňování vzpomínek a jejich zesilování mozek také podle odborníků reorganizuje a restrukturuje vzpomínky, což může vést ke zlepšení kreativity.

Vědci z Harvardovy univerzity zjistili, že se lidem během spánku pravděpodobně  zesilují emoční složky paměti, což jim může pomoci podpořit kreativní proces.

Pomáhá k vítězství

Pro sportovce může existovat jednoduchý způsob, jak zlepšit svůj výkon, a tím je právě kvalitní a dostatečný spánek. 

Odborníci ze Stanfordovy univerzity ve své studii zjistili, že hráči fotbalu ze střední školy, kteří se snažili spát nejméně 10 hodin po sedm až 8 týdnů, zlepšili svůj průměrný čas ve sprintu, měli lepší výdrž a byli méně unavení.

Výsledky této studie odrážejí i předešlá zjištění, která byla zaznamenána u tenisových hráčů a plavců.

Zlepšuje známky ve škole

Studie z roku 2010 zveřejněná v časopisu Sleep ukázala, že děti ve věku 10 až 16 let, které měly ve spánku problémy s dýcháním - chrápání, spánkové apnoe a další typy narušeného dechu - měly zároveň vyšší pravděpodobnost potíží se soustředěním a učením. Autoři studie poznamenali, že tento jev by mohl vést ke značnému zhoršení prospěchu ve škole.

I v další studii studenti, kteří neměli dostatek spánku, měli horší známky než ti, co spali dostatečně.

"Pokud se snažíte něco dohnat, tak jste ochotní obětovat právě spánek," říká doktor Rapoport a dodává, že tím si rozhodně nepomůžete, protože právě těžká a opakovaná spánková deprivace jasně poškozuje schopnost učit se.

Zlepšuje pozornost u dětí

Doktor Rapoport varuje, že nedostatek spánku může vyústit v podobné příznaky jako u ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), a dodává, že děti nereagují stejným způsobem na spánkovou deprivaci jako dospělí.

"Zatímco dospělí jsou obvykle ospalí, děti jsou spíše hyperaktivní," konstatoval.

Studie z roku 2009 v magazínu Pediatrics zjistila, že děti ve věku sedm a osm let, které spaly méně než osm hodin, měly větší pravděpodobnost být hyperaktivní, nepozorní a impulzivní.

Udržuje zdravou váhu

Pokud uvažujete o dietě, zaměřte se nejdříve na svůj spánkový režim. Vědci z univerzity v Chicagu zjistili, že dietáři, kteří měli dostatek spánku, zhubli více tuku - 56 procent jejich váhové ztráty - než ti, kterým spánek chyběl. I když obě skupiny shodily přibližně stejné množství váhy, ti, co spali méně, se zbavili spíše svalové hmoty než tuků. Dietáři, kteří méně spali, se také cítili více hladoví.

"Spánek a metabolismus jsou řízeny stejnými sektory v mozku," vysvětluje Rapoport. "Když jste ospalí, určité hormony stoupají do krve a tyto hormony řídí apetit."

Snižuje stres

Co se týče zdraví - stres a nedostatek spánku jsou prakticky to samé a obojí může ovlivnit kardiovaskulární zdraví.

"Spánek může rozhodně snižovat hladiny stresu a lidé tak mohou mít lepší kontrolu nad krevním tlakem," vysvětlil doktor Jean. Vědci se také domnívají, že spánek ovlivňuje hladiny cholesterolu, který hraje významnou roli v srdečních onemocněních.

Odvrací deprese

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek znamená pro naše celkové zdraví více než to, že se vyhneme podrážděnosti.

"Nedostatek spánku může přispívat k depresi," říká doktor Jean. "Dobrý spánek v noci může opravdu pomoci náladové osobě snížit úzkost."

Doktor Rapoport také varuje, že spánek nelze nahnat dlouhým vyspáváním o víkendu, je potřeba najít vyváženost po celý týden.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Staňte se vílou i bez diet. Devět rad, jak shodit kila a moc toho neměnit

Premium Chcete pro sebe v novém roce něco udělat? Zapomeňte na razantní diety, které nám odložená kila nakonec vždycky vrátí i...

Ryby a Kozorozi se zamilují, Raky čeká kariéra. Jak bude pod vládou Vodnáře?

Premium Všechno stagnující a strnulé Vodnáře rozčiluje a má chuť prosadit pokrok. Takže je zřejmé, že vstupujeme-li do období...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K hubnutí Alenu motivovala kamarádka. Za necelý rok shodila 34 kilo

Alena Krejčová vážila ve 35 letech 117 kilogramů a zhubla nejen kvůli sobě, ale také kvůli dětem, aby se za ni nemusely...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

V minulosti bojovala s anorexií, dnes žena soutěží jako kulturistka

Dvacetiletá Scarlett Wilsonová z Velké Británie jako náctiletá bojovala s poruchou příjmu potravy. Měla deprese a...

Metabolický syndrom ohrožuje život. Zjistěte, zda se netýká i vás

Pod názvem metabolický syndrom se skrývá souběh obezity, diabetu a vysoké hladiny cholesterolu. A tuto trojici téměř...

Žena se fotí zaseklá na různých místech, lidé jí za to platí

Pětadvacetiletá Danielle Birchová z Velké Británie váží dvě stě dvacet dva kilogramů a nehodlá zhubnout ani deko. Díky...

Žena užívá menstruační krev jako elixír mládí i potřebu pro své umění

Třicetiletá Jasmine Alicia Carterová z Barcelony tvrdí, že popíjení vlastní menstruační krve zaručí ženám mládí. Ona...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...