Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

  • 37
Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.

Možná jste i vy podlehla obrovskému běžeckému boomu nebo jezdíte na kole jako šílená, a přesto pořád nemáte takovou postavu, jakou byste chtěla. 

Kardio je bezpochyby skvělá záležitost, ale jsou zkrátka věci, které vašemu tělu dát neumí a nemůže. A i když se většina žen posilování bojí a má strach, že z nich zvedání činek udělá mužatky, jde o naprosto nesmyslnou obavu. Naopak, posilování vám bude mnohem prospěšnější, než si dokážete představit.

Posilovat potřebují i ženy

Podle provedených výzkumů zařazuje do svého pohybového režimu alespoň minimální doporučené posilování pouhých 29 procent lidí. Přitom se odborníci shodují na tom, že dospělý člověk by měl posilovat minimálně dvakrát týdně. V případě žen je tato situace ještě horší, protože kolem posilování u nich panuje spousta předsudků.

Většina žen se děsí posilování kvůli tomu, že má zvedání činek spojené s kulturistkami a bojí se, že kvůli svalům ztratí svou ženskost. „Popravdě tahle představa je největším mýtem tohoto sportu. Opravdu se nemusíte bát, že byste přes noc zmužněla. Šance je asi stejná, jako že se z vás při řízení auta do Kauflandu stane profesionální řidička NASCAR, stihnete vyhrát dvoje závody a najít ztracený poklad,“ říká výživový specialista Michal Josef Tóth.

„Ze všech statistik, mých zkušeností a vlastně i při pohledu na ulici zjistíte, že devět desetin žen nemá dostatečnou úroveň aktivní hmoty. Což je dáno vlivem evoluce, kdy ženy i muži vykonávají mnohonásobně méně fyzické práce. Tím vzniká nižší úroveň aktivní hmoty, a tím pádem omezená možnost těla spalovat tukovou tkáň.“

Jak se udržet fit? Ideální cvičení a jídlo pro každý věk

Ženy mají méně svalů než muži a samozřejmě úplně jiné tělesné dispozice i mnohem méně testosteronu, takže při běžné úrovni tréninku nikdy nezískají vzhled mužatky. Naopak pravidelné posilování zabrání přirozenému úbytku svalů, ke kterému s věkem dochází a prospějete svým kostem i kloubům.

Hubnutí s činkami

Další z mnoha předsudků spojených s posilováním praví, že nejúčinněji se hubne s kardio aktivitami a posilování je metoda vhodná vlastně jen k vyrýsování svalů. Jenže právě díky pravidelnému posilování můžete naopak v řadě případů zhubnout mnohem efektivněji. Odborníci spočítali, že po hodinovém posilování je metabolismus „nabuzený“ ještě dalších 38 hodin, což znamená, že spálíte více kalorií i v klidovém režimu.

Možná, že se při posilování nesníží vaše hmotnost tak dramaticky, jako kdybyste každý den běhali, ale rozhodně to poznáte na úbytku centimetrů. Lékař Wayne L. Westcott provedl v roce 2011 výzkum, při kterém zjišťoval, jak je to s úbytkem hmotnosti a formováním postavy při cvičení.

Za dvanáct týdnů posilování (při frekvenci třikrát týdně) činil průměrný úbytek tuku dva kilogramy a posilující ženy naopak přibraly jeden a půl kilogramu svalů. Celkově tak ženy zhubly v průběhu posilování „pouze“ půl kila. Nicméně postava se jim opticky změnila a zformovala tak, jako by zhubly tři a půl kilogramu.

Lepší mozek i kosti

Ještě pořád váháte? „Výhod a benefitů tohoto cvičení jsou opravdu desítky. Kromě toho, že přináší nejrychlejší výsledky při redukci tuků, zaručuje nejintenzivnější změnu křivek vašeho těla. Dojde k rychlejšímu spalování a dlouhodobému zrychlení metabolismu. Přispívá k lepšímu držení těla, pozitivně ovlivňuje hormonální hladiny. Zvyšuje kondici, sílu a vytrvalost, zlepšuje zdraví a přímo ovlivňuje psychiku a náladu. Zlepšuje imunitní systém a takto bychom mohli pokračovat dál,“ říká Michal Josef Tóth.

Studie z loňského roku zase tvrdí, že díky posilování budete inteligentnější a udržíte svůj mozek ve formě. Dokonce se zdá, že pravidelné posilování je skvělou prevencí proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Vzhledem k tomu, že ženy jsou mnohem více ohroženy osteoporózou, není od věci ani upozornit na pozitivní vliv, který má pravidelné posilování na kosti. Po čtyřicítce činí průměrný úbytek kostní hmoty u žen jedno procento za rok. Kosti se stávají křehčí a mnohem náchylnější ke zlomeninám. A právě u žen, které pravidelně posilují, je úbytek kostní hmoty prokazatelně menší a pomalejší.

, pro iDNES.cz