Určitě jste už někdy zaslechla pojem „metabolický syndrom“. Neoznačuje jednu konkrétní chorobu, ale několik různých poruch či onemocnění, které spolu určitým způsobem souvisí a společně představují velké zdravotní riziko.
Jak se zbavit pneumatiky v pase? Tuto pětku vyškrtněte z jídelníčku |
Patří mezi ně vysoký krevní tlak, zvýšená hladina „zlého“ (LDL) cholesterolu, cukrovka nebo tzv. inzulinová rezistence (nízká citlivost buněk na inzulin) a v neposlední řadě obezita typu jablko, při které se nadbytečný tuk ukládá v oblasti kolem pasu.
Metabolickým syndromem jsou přitom mnohem častěji ohroženy ženy, které mají v pase více než 88 centimetrů. Schválně, vezměte si krejčovský metr a přeměřte se.
Vynechte bublinky
Neprošla jste? Pak je načase provést něco se svou životosprávou – odlehčit jídelníček, pravidelně se hýbat, ale i odpočívat. Začněte třeba tím, že vynecháte sladké limonády a bublinkové nápoje a zařadíte větší množství čisté pramenité vody.
Omezte pečivo z bílé mouky a jezte víc celozrnných výrobků, které jsou bohatým zdrojem vlákniny. Tu najdete také v ovoci a zelenině, luštěninách, ořeších, semínkách nebo ovesných vločkách.
Z jídelníčku je dále nutné vyloučit výrobky, které obsahují různé přídatné látky – tělo je totiž nedokáže identifikovat a posílá je šupem do tukových zásob.
Zapomeňte také na tučná nebo smažená jídla (fast food a podobně). Tuky sice náš organismus potřebuje, ale pouze ty zdravé, které naleznete například v ořeších, zastudena lisovaných rostlinných olejích či mořských rybách.
Nehroťte to...
Pokaždé, když jste ve stresu, začínají vaše nadledvinky produkovat hormon kortizol, který mimo jiné pomáhá uvolňovat cukr do krve, a vy tak získáváte energii potřebnou „pro boj, nebo útěk“.
Potraviny pro ploché břicho: pomůže okurka i banán, na cereálie pozor |
Pokud však tento cukr nevyužijete (kolikrát jste už vzala nohy na ramena při hádce se šéfem, nebo jste bouchla pěstí do stolu?), přemění se na tuk, který si tělo pečlivě uloží.
Při hubnutí je proto velmi důležité vyhýbat se zbytečnému stresu a pravidelně odpočívat. Stručně řečeno, méně stresu rovná se štíhlejší bříško.
Roztočte to s obručí
Velkou roli hraje také pohyb, bez kterého to zkrátka nepůjde, ať se vám to líbí, nebo ne. Vyberte si aktivitu, která vás bude bavit, a té se snažte věnovat alespoň pětkrát týdně po dobu nejméně 30 minut.
Možností je spousta: procházky, nordic walking, plavání, běh, jízda na kole. Nebo si půjčte od dcery obruč a vzpomeňte si na svá dětská léta, kdy jste s kámoškami řádila na chodníku před domem.
K tomu můžete každý den přidat osvědčené cviky, které jsou pro bříško jako stvořené a zvládne je i naprostý začátečník.
Malá rozcvička před snídaní1. Lehněte si na záda a zpevněte břicho (pupík tlačte k páteři a bedra do podložky). Zvedněte nohy tak, aby mezi stehny a břichem byl pravý úhel. Pokud nezvládnete mít nohy natažené, lehce je pokrčte. S nádechem je spouštějte pomalu dolů, ale tak, abyste cítila pouze břišní svaly, nikoliv záda. S výdechem zvedejte nohy nahoru. Proveďte aspoň 15 opakování. 2. Lehněte si na zem a zatáhněte břicho. Nohy mějte zvednuté a lehce pokrčené. Potom mírně přizvedněte pánev a s výdechem ji otočte směrem doprava. S nádechem se vraťte zpátky do výchozí pozice a s výdechem udělejte to samé doleva. Proveďte 10 opakování na každou stranu. 3. Sedněte si na zem, záda držte rovně a jděte dolů od kostrče přes jednotlivé obratle beder až do pozice, kdy ucítíte, že vám zabírají břišní svaly, ale nebolí vás přitom záda. V téhle pozici se na chvíli zastavte a prodýchejte ji. Břicho by mělo být jako „otočený lavor“, tedy přímý břišní sval se nezkracuje a břicho je ploché, protože pracuje příčný břišní sval. Mějte přitom na paměti, že není důležité dostat se až do lehu na zemi. |