Ovariální karcinom neboli zhoubné onemocnění vaječníků je velmi zákeřná choroba. Tuto diagnózu si každý rok na celém světě vyslechne 295 000 žen, víc než 900 z nich v České republice. Onemocnění má nejvyšší úmrtnost mezi všemi gynekologickými nádory. Celosvětově si ročně vyžádá život 184 000 žen, 600 z nich v ČR.
Bohužel zatím neexistuje spolehlivá metoda, která by dokázala zachytit chorobu už v rané fázi, kdy je ještě určitá naděje na vyléčení. Ženy většinou přivádějí k lékaři až s příznaky pokročilých stadií. Proto je velmi důležité, abyste naslouchala svému tělu a vyhledala lékaře, i když můžete mít pocit, že jde o banální záležitost.
Rakovina vaječníků je zákeřná i tím, že se v počátcích neprojevuje. Teprve když nádor naroste do takových rozměrů, že začne tlačit na okolní orgány, objevují se bolesti a zvětšení objemu břicha zvané syndrom malé sukně.
Mezi další příznaky patří: nadýmání, pálení žáhy, poruchy vyprazdňování stolice, pocit častého nucení na močení, ztráta chuti k jídlu, pocit plnosti, nevolnost a zvracení, nechtěný úbytek hmotnosti, obtížné dýchání (pocit krátkého dechu), únava, snížená výkonnost a poruchy menstruace.
Jestliže u sebe takové problémy pozorujete, na nic nečekejte a navštivte svého gynekologa. Když se hraje o čas, ostych musí stranou.
Nebezpečí rakoviny vaječníků spočívá také v tom, že většina příznaků je snadno zaměnitelná za méně vážné zdravotní potíže, nad kterými ženy jednoduše mávnou rukou. Radši ať vás lékař pošle domů s tím, že nejde o nic vážného, než abyste něco zanedbala.
Může být nemoc dědičná?
Pravda je, že dědičnost hraje velkou roli. Nedědí se však samotný nádor, ale zvýšená pravděpodobnost onemocnění. Může za ni genová mutace BRCA1 a BRCA2 (dědičný syndrom nádorů prsu a vaječníků), kterou trpí každý osmistý Čech, ženy i muži.
Co víte o rakovině? Bojujte proti ní i znalostmi |
Ženy s touto mutací mají až třicetkrát vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků, ale také desetkrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu. Máte-li v rodině ženy, které měly tento problém, promluvte si se svým lékařem o možnosti genetického testování.
I přes pokročilost moderní medicíny prozatím neexistuje žádná účinná prevence, která by snížila riziko zákeřného onemocnění. U žen s potvrzenou genovou mutací BRCA1 nebo BRCA2 jsou však možné preventivní operační zákroky, které nebezpečí významně snižují. Jde o odstranění vaječníků a vejcovodů, případně také dělohy.
A co budoucí matky?Těhotenství a kojení znamená menší počet proběhlých ovulačních cyklů, čímž klesá pravděpodobnost vzniku nádoru vaječníků. Téměř o polovinu snižuje riziko také užívání hormonální antikoncepce, to však pouze za předpokladu, že se užívá pět let a déle. |
Rakovina vaječníků se rovněž léčí pomocí chemoterapie. Léčebné postupy jsou v dnešní době často kombinovány s biologickou léčbou. Průlomem v terapii jsou takzvané PARP inhibitory, tedy nová skupina léčiv, která zabraňují častému návratu onemocnění a můžou být podávána pacientkám s rakovinou vaječníků s genovou mutací BRCA1 nebo BRCA2.
Ženy, které onemocněly zhoubným gynekologickým nádorem, podporuje Pacientská organizace Veronica. Na jejích webových stránkách si můžete přečíst příběhy žen, které nemoc prodělaly, a získat objektivní informace o prevenci a léčbě od našich předních lékařů.
Nádorové onemocnění vaječníkůNádor může vzniknout z kterékoli buňky vaječníku. Až 90 % nádorů vzniká ze zárodečného epitelu povrchu vaječníků (karcinomy). Tento typ se nejčastěji vyskytuje u žen po padesátce. Nádory vycházející z jiných struktur (neepitelové) postihují obvykle mladší ženy a mají velmi dobrou prognózu. Tvoří však jen 10 %. |