S takzvaným respiračním syncytiálním virem (RSV) se během svého života potkala většina z nás. Infekce, které způsobuje, může mít podobné příznaky jako jiná respirační onemocnění: kašel, horečka, rýma, dušnost, únava, snížená chuť k jídlu. Proto bývá obtížné odlišit ji od běžné chřipky nebo jiné virózy.
Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 2–7 dnů, přičemž nakažliví můžete být 3–8 dní. U seniorů a lidí s oslabenou imunitou se však tato doba může prodloužit až na několik týdnů.
Babské rady při nachlazení. Majoránka pomůže na ucpaný nos, tymián na kašel![]() |
Rizikový věk
„Základem je dodržování hygienických zásad, zejména časté mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi, pokud to je možné. Důležitý je také zdravý životní styl, který přispívá k posílení imunity – pravidelný pohyb, pestrá strava a dostatečný spánek,“ upozorňuje hlavní epidemiolog IKEM, Petr Smejkal.
„RS viry představují významné riziko zejména pro starší populaci a osoby trpící chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo plicní nemoci. Je důležité si uvědomit, že imunitní systém se s přibývajícím věkem oslabuje, a tím roste riziko těžkého průběhu infekcí, které by v mladším věku možná neznamenaly takový problém,“ dodává lékař.
Vlastní ručník
Jelikož na RS viry zatím neexistuje cílená léčba, je zcela zásadní již zmíněná prevence.
„Když už se v rodině infekce RS virem objeví, je důležité dodržovat několik jednoduchých, ale účinných opatření. Pravidelně větrejte místnosti, aby se viry nedržely v uzavřeném prostoru. Dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte, jako jsou kliky, stoly nebo ovladače. Snažte se vyhnout přímému kontaktu s osobou, která je nemocná – zvláště se vyhýbejte sdílení předmětů, jako jsou ručníky nebo nádobí,“ radí epidemiolog Smejkal.
Účinné řešení
I po překonání infekce se někdy mohou objevit dlouhodobé následky, jako je dočasná ztráta soběstačnosti či zhoršení chronických onemocnění.
Sedm nejčastějších chyb při nachlazení, které vám mohou škodit![]() |
Od loňského roku je však v České republice dostupná vakcína, která pomáhá chránit před onemocněním dolních cest dýchacích způsobeným respiračním syncytiálním virem dospělé ve věku 50 až 59 let se zvýšeným rizikem onemocnění RSV (nemocné astmatem, CHOPN, jinými chronickými onemocněními dýchacích cest, chronickým onemocněním ledvin nebo jater, chronickým srdečním selháním, cukrovkou nebo s oslabeným imunitním systémem) a lidi ve věku 60 let a starší. Některé pojišťovny na ni dokonce přispívají a lze ji kombinovat i s očkováním proti chřipce.
Odborník odpovídáprof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., přednosta Ústavu epidemiologie LF UK, Plzeň Pokud už jsem jednou prodělal infekci RS virem, znamená to, že jsem chráněn před dalším onemocněním? Je mi 65 let a slyšel jsem o očkování proti RS virům. Proč je podle vás očkování důležité, když se s tímto virem běžně setkáváme celý život? Je možné, že starší lidé budou kvůli RS virům čelit větším problémům než například kvůli chřipce nebo covidu? Existují nějaké léky, které mohou zmírnit průběh onemocnění, nebo musíme spoléhat jen na odpočinek a běžné léky určené k tlumení příznaků? |