Ona

Onemocnění je vzácné a končí vždy dialýzou. Šest mýtů o ledvinách

  • 0
Onemocnění ledvin dlouho nebolí. Když už se však projeví, může být na léčbu pozdě. Prevence je přitom jednoduchá a dostupná každému. Při příležitosti Světového dne ledvin přinášíme nejčastější mýty o ledvinách. Teď už nebudete tápat, čemu můžete věřit.
Na začátku září proběhla druhá česko-izraelská párová výměna ledvin. (22. října...

Onemocnění ledvin je vzácné

Nějakým stupněm postižení ledvin trpí až deset procent populace. Ročně na selhání ledvin zemřou na celém světě téměř tři miliony pacientů a výskyt tohoto onemocnění stále narůstá.

Hemodialýzu, při které se mimotělně čistí krev a nahrazuje se tak funkce ledvin, v Česku ročně podstoupí asi jedenáct tisíc pacientů. Asi sedm tisíc z nich se přitom musí léčit dlouhodobě. 

Podle České nefrologické společnosti selhávají ledviny až ve čtyřiceti procentech kvůli jejich poškození v důsledku cukrovky. Další příčinou může být vysoký krevní tlak, některé choroby ledvin nebo imunologická onemocnění. O chronickém selhání se mluví v případě, že pacient potřebuje dialýzu déle než tři měsíce.

Nejčastější příčiny onemocnění ledvin

  • Cukrovka
  • Vysoký krevní tlak 
  • Ateroskleróza a zúžení tepen ledvin
  • Ischemická choroba srdeční, srdeční selhání
  • Dědičné choroby
  • Dlouhodobá obstrukce vývodných močových cest (např. kámen, nádor, zvětšená prostata, zúžená močová trubice)
  • Dlouhodobé nadužívání léků (např. analgetika)
  • Nádorové onemocnění ledvin
Podrážděné nervy, ale i zánět ledvinné pánvičky se projevují bolestí zad.

Nemocné ledviny poznám

Tak to bohužel není. Onemocnění ledvin často probíhá skrytě a pacienti tak o problému vůbec netuší. Když už se nějaké příznaky objeví, onemocnění už často výrazně pokročilo.

Jediný spolehlivý způsob, jak si zdraví ledvin ověřit, je laboratorní vyšetření krve a moči. 

„Preventivní prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, hradí pojišťovna každé dva roky. U pacientů s diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními komplikacemi je rozšířena o laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (eGFR) ve čtyřletých intervalech od 50. roku věku,“ vysvětluje vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM Silvie Rajnochová Bloudíčková.

Příznaky onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin mohou probíhat akutně, kdy se příznaky objeví rychle a intenzivně, mnohdy však také chronicky. Příznaky jsou převážně nespecifické. Často provázejí i jiné choroby, a proto mohou komplikovat včasné stanovení správné diagnózy. 

U akutního onemocnění mezi příznaky patří otoky, dušnost, krev v moči, tvorba petechií na kůži, krvácení z nosu, úst, vykašlávání krve, nevolnost, zvracení.

U chronického onemocnění pak únava, nevýkonnost, otoky, dušnost, opakované infekce, bolesti zad, krev v moči.

ilustrační snímek

Nemoci ledvin v rodině

Neplatí, že se onemocnění ledvin rozvine u každého, kdo k němu má dědičnou predispozici, nebo je v rizikové skupině. 

Riziko můžete sami snížit zdravým životním stylem. Tedy racionální stravou bez nadbytku tuků, dostatečným příjmem tekutin (2-2,5 l/den) a pohybem (deset tisíc kroků denně), omezením alkoholu a tím, že nebudete kouřit. Také je vhodné nepřehánět užívání volně prodejných analgetik, jako je třeba ibuprofen.

Rizikové faktory

  • Hypertenze – vysoký krevní tlak může být nejen příčinou, ale i důsledkem onemocnění ledvin. Za vysoký krevní tlak považujeme hodnoty ≥140/90 mmHg.
  • Cukrovka – především déletrvající a špatně kompenzovaná
  • Onemocnění srdce a cév – ateroskleróza, srdeční selhání
  • Obezita
  • Chronické onemocnění ledvin v rodině
  • Nadužívání některých léků – nejčastěji léky proti bolesti (ibuprofen), některé typy antibiotik a antivirotik, chemoterapeutika
  • Epizody akutního poškození ledvin – toxické (léky, chemické látky, jedy), infekce, šokové stavy,
  • Onemocnění močového ústrojí – vrozené vývojové vady, poruchy odtoku moči s opakovanými močovými infekcemi
  • Nezdravý životní styl – kouření, alkohol, nedostatečná fyzická aktivita, nadměrný příjem živočišných tuků, nedostatečný příjem tekutin

Více informací o rizikových faktorech a prevenci najdete na www.zdraveledviny.cz

Ilustrační fotka.

Nikdo vlastně neví, co nemoci ledvin způsobuje

Možných příčin onemocnění ledvin je řada, nicméně dvě nejčastější jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. Oba tyto stavy mohou mít na ledviny negativní vliv tím, že poškozují jejich drobné cévy. 

Mezi další příčiny patří onemocnění kardiovaskulárního oběhu, glomerulonefritidy (postižení ledvinných klubíček – glomerulů), obezita, choroby močového ústrojí a epizody akutního poškození ledvin v důsledku otrav, infekcí a šokových stavů.

Ledviny a koronavirus

Podle zahraničních studií poškozuje ledviny také koronavirus. Jednak toxicky napadá přímo buňky ledvinových klubíček a kanálků a jednak útočí na ledviny skrze horečky, dehydrataci, covidovou pneumonii, při postižení srdce nebo septickém šoku. Přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze Vladimír Tesař odhaduje, že počet pacientů na dialýze se kvůli pandemii covidu-19 zvýší o 5 až 10 procent. 

Po prodělání covidu-19 je velmi důležitá prevence. „Pacienti, kteří byli hospitalizovaní, nebo měli velké dýchací potíže, by měli podstoupit důkladnou kontrolu po třech a pak také po šesti měsících od uzdravení,“ apeluje profesor Tesař. 

Otestujte si své ledviny pomocí webu www.ledvinovakalkulacka.cz

Dialýza mě nemine, jiná možnost není

ilustrační snímek

Není pravda, že dialýzu potřebuje každý pacient s onemocněním ledvin. Jde o progresivní nemoc – zhoršuje se tedy postupně a v raných stádiích se jeho postup zpomaluje dietou (s omezením bílkovin a soli) a pomocí léků. 

Správně volenou léčbou je u řady lidí možné rozvoj onemocnění zpomalit či zastavit. I proto je důležitá včasná diagnóza. Dialýza nebo transplantace přichází na řadu až v případě selhání ledvin.

Operační sál nemocnice v Kroměříži.

Darovat ledvinu je riskantní

Pro dárce jsou dlouhodobá zdravotní rizika po darování ledviny malá (0,5-1 %). V drtivé většině je jeho život s jednou ledvinou stejně kvalitní a bez omezení jako před darováním. Zbylá ledvina totiž plnohodnotně převezme funkci ledviny odebrané.

„Ledviny darované od žijícího dárce fungují déle, protože jsou kvalitnější než ledviny odebrané od zemřelého dárce. Je tedy skvělé, když se mezi blízkými pacienta, který potřebuje transplantaci, najde vhodný dárce, a rozhodne se pro tento dar života,“ vysvětluje přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM Ondřej Viklický.

Ledviny v číslech

  • Jsou velké asi 12 cm na délku a 6 cm na šířku. Jejich velikost, vyjma dětí, by neměla být menší než 10 cm.
  • Denně přefiltrují 200 litrů krve, očištěnou ji vrací zpět do oběhu a toxické látky vylučují močí z těla.
  • Optimální příjem tekutin pro zdravou funkci ledvin je 2 – 2,5 litru za den
  • Léčba pro řešení nezvratného selhání ledvin je nezbytná v okamžiku, kdy ledviny již plně nezvládají očišťovat tělo od odpadních látek a nadbytečné vody. K tomu dochází v případě, že ledviny fungují na méně než 15 %.
  • Průměrná doba čekání na transplantaci ledviny od zemřelého dárce se pohybuje kolem 12 měsíců.
  • Průměrná doba funkce ledviny od žijícího dárce je výrazně delší, protože je tato ledvina kvalitnější. Přesto je časové období zcela individuální.
  • V roce 2020 bylo v ČR provedeno 443 transplantací ledviny, z toho 415 od zemřelého dárce a 28 od žijícího dárce. Nejvíce transplantací ledviny v ČR – 61 % z celkového počtu – bylo provedeno v IKEM.