Na Horskou výzvu jsem šel bez čelovky i batohu, směje se Zdeněk Bezdíček

aktualizováno 
Obyčejný chlapík, co běhá teprve dva roky, který však mnohé inspiruje, a to nejen svými výsledky, ale též nadšením pro běh, s nímž organizuje unikátní závod Jizerský ultratrail. S ním si Zdeněk Bezdíček zaběhl náročnou Horskou výzvu jaksi mimochodem, v rámci víkendového rodinného výletu.

Zdeněk Bezdíček má výzvy rád, i když bolí. | foto: archiv Zdeňka Bezdíčka

Říkáváš, že jsi toho za své dva roky amatérského běhání moc nedosáhl, pojďme se tedy podívat na tvoje zářezy na pažbě. Zaprvé tu máme Babice: vítězství.
No, Babice jsem běžel v kategorii bosých. Takže mezi slepými jednooký králem. Ale ano, mezi nimi jsem vybojoval první místo.

A byl jsi třetí ve Vlastibořicích.
Vlastibořice… to víš, byl to první ročník, malá konkurence.

Beskydskou sedmičku jsi dal pod 14 a půl hodiny.
Tam jsem měl větší ambice, ale 2013 byl rychlý ročník a navíc je to závod dvojic, a to je o něčem jiném. Musíte si pomáhat s parťákem: jednou táhne on, jednou ty, je tam víc faktorů.

Jen tak naslepo, jako by mimochodem, navíc bez čelovky, jsi zdolal Horskou výzvu. Uběhl jsi ji v čase první desítky.
No, jeli jsme s rodinou na víkendový výlet. Zrovna se to běželo, byl to sice závod dvojic a já byl sám, ale chtěl jsem to zkusit i tak. V pátek jsem řekl ženě, že bych si to zkusil zaběhnout a ráno že jsem zpátky. A šel jsem. Po domluvě s pořadatelem na neoficiálním startu, bez parťáka to oficiálně nešlo, jsem se šel projít kolem borců na startu. Když jsem srovnal svůj hydratační pás se dvěma lahvičkami po dvou decilitrech s batohy ostatních, jsem si šel koupit batoh taky.

Nákup za pět dvanáct.
Spíš ve dvanáct. Koupil jsem batoh s hydrovakem. Ale byl to cyklobatoh. Nasypal jsem do něj gely, hodil čelovku, naplnil vak po okraj ionťákem a postavil se na start.

Jaké to bylo, běžet samotný?
Samotný jsem moc neběžel, běžel jsem většinou s někým. Musel jsem, baterky do čelovky jsem totiž nechal v autě, takže jsem se vezl s lidmi, co mi svítili na cestu. Ztrácel jsem se, popobíhal jsem se závodníky, ale zdálo se mi, že běží pomalu, tak jsem po chvíli vždy přidal…

... a zaběhl ses.
Ano, asi 10 kilometrů. Byl jsem marnej, ale bylo to super. Navíc jsem během pětadvaceti kilometrů vypil snad dva litry toho ionťáku. Tak blbě mi ještě nebylo. K tomu jsem se při dobíhání na občerstvovačku natáhl a rozedřel si obě dlaně. Ošetřovatel mi to zalepil mýma compeedama, které mi během následných dvou set metrů stejně slezly, naplnil jsem hydrovak, ano, opět iontem, a vyrazil. Hydrovak jsem ale špatně zavřel, za chvíli jsem měl záda a zadek od iontu. Super zážitek.

Základ jsem měl z lepení plakátů

Co tě vlastně motivovalo k prvnímu vyběhnutí?
V tomto jsem jako většina ostatních, moje hmotnost.

Měl jsi sportovní základy z minulosti?
Nic moc vrcholového, jen fotbal, III. třída, skupina B. Základ jsem měl spíše z práce, co jsem dělal jako mladej v Německu. Nosil jsem měsíce každý den po městě batoh s 30 kilogramy v plakátech a lepidlech, nachodil po městě mraky kilometrů a lepil a lepil. A tak to šlo dny, týdny a měsíce dokola. Byl jsem sice střízlík, ale v posilce jsem dával závaží jako namakaní bejci kolem. Nějaká rychlost pochází i odtud, řekl bych.

Vysílení po závodě. Jak asi vysílí Zdeňka Bezdíčka organizace Jizerského

Vysílení po závodě. Jak asi vysílí Zdeňka Bezdíčka organizace Jizerského ultratrailu?

Kromě běhání organizuješ svůj závod, Jizerský ultratrail na čtyřiašedesát kilometrů, s převýšením 2 400 metrů.
Ano, měl by to být závod, který si lidé užijí, s domácí atmosférou. Závod pro lidi, závod pro fanoušky, pro všechny.

Jaké s ním máš plány?
Nemalé, atmosférou bych se chtěl přiblížit třeba UTMB a jemu podobným. Takový pohodový, usměvavý podnik, nechtěl bych z něj udělat masovku. Rád bych ho měl organizačně perfektně podchycený a rád bych dal lidem super zábavu, v místě, kde se toho doteď moc neděje.

To je celkově hodně ambiciózní. A běžecké plány na tento rok?
Začínám teď systematičtěji trénovat na pražskou půlku, pak repete Horské výzvy a s ženou nějaký evropský ultra závod, ať nasbíráme zkušenosti pro pořádání JUT. Nicméně to je asi vše, co vím konkrétně. Také musím pracovat, dělám designéra, a věnovat se rodině. Kdybych chtěl běhat naplno, už by se to projevovalo deficitem někde jinde. Navíc teď nějak chybí motivace vyběhnout, trochu s tím bojuju.

Co tě demotivuje?
Nezdravící běžci. Taky když chytnu vlka a nekonečné rovinky té placky, kde běhám, všechny zajíce už tam znám jménem. Potřebuju hory. 

A motivace?
Vypadá to, že se budeme doplňovat na závodech se ženou, která začala minulý rok též běhat, takže společně strávený čas dostane i jiný rozměr. Pak také nějaké dlouhé závody, ale tři hodiny na trénink každý den opravdu nemám, takže kluci z SK Babice ani Dan Orálek se bát nemusí.

Děláš i jiný sport? Uvažoval jsi o něčem?
Rád bych letos zkusil jeden triatlon. Běh, kolo a plavání jdou u mě ruku v ruce a jsou to sporty, které mám rád. Trochu tím rozbiju monotónnost běhu. Ale i tam je problém s časem na trénink.

Opravdu na sobě ani po výletu po tvých výsledcích a ambicích nevidíš nic inspirativního?
Ne. Jsou i jiní kamarádi, známí, co běhají lépe, déle, rychleji, pořádají závody. Je ale pravda, že běhání je pro mě smysluplná činnost. Inspirovat jiné běžce je fajn, ale jít běhat a umět se za to sám pochválit, to už musí každej sám.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Čtyřiasedmdesátiletá návrhářka radí, jak vypadat mladě i bez plastik

Norma Kamali vypadá na svůj věk velmi dobře.

Módní ikona Norma Kamali z New Yorku vypadá ve čtyřiasedmdesáti jako ženy o dvacet let mladší. Za jejím skvělým...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz