Jihlavské pivní vábení, které nadchne nejednoho běžce

  0:42aktualizováno  0:42
Pivo vykvasilo do našeho jídelníčku před deseti tisíci lety, když Sumerům napršelo do hrnce s obilím a vzniklá zfermentovaná omamná voda inspirovala majitele sýpky k opakování kvasného procesu. Pokud se chcete proběhnout historií vaření piva v Čechách, nazujte kecky a vyrazte do Jihlavy.

Vaše podlomené zdraví Ježek upevní a spraví | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Jste-li běžec s pivními chutěmi, chcete si zaběhnout dále než se džbánkem na konec ulice a přitom se vám zdá společensky žádoucí nebýt nařčeni z bezmyšlenkovité konzumace piva za účelem umrtvení údů, jeďte si dát pivně poznávací proběh do Jihlavy. 

Zdejší naučná stezka je nádherným příkladem spolupráce historiků se sládkem místního pivovaru a splendidním způsobem vám nabízí mnohá poučná zastavení v půvabných zákoutích městečka, které jako by vypadlo z pohádky o Dařbujánovi s Pandrholou. Pětikilometrovou trasu místní Pivovarské naučné stezky přitom zvládne i školní mládež, začínající městská běžkyně nebo já coby rekonvalescentka s výronem v kotníku.

Start je u Piety

Vyběhněte od parkoviště nejmenovaného obchodního centra v ulici U Dlouhé stěny, kde nad vámi stojí sousoší Piety. V těchto místech před bývalou Brtnickou bránou ležela jedna z četných jihlavských chmelnic. Máte-li chuť, můžete si před okruhem vyklusat na východ Křižíkovou ulicí, kde v zahradě soukromého domu za potokem uvidíte zajímavý sladovnický sloup. To, že je sladovnický, se pozná podle toho, že je na něm vytesána limpa. Tento symbol sladovnictví je ta dřevěná lopata používaná k rozhrnování sladu. 

Fotogalerie

Pak zamiřte přes most a za hradním parkánem zahněte vpravo. Ocitnete se v křivolakých uličkách za hradbami a ulicemi Čajkovského, Brněnská a Lazebnická doběhnete až k tajemnému kostelu sv. Jakuba. Cestou uvidíte cedulkami označené domy, které dříve bývaly šrotovacím mlýnem a domem s právem várečným. Poté, co se nejpozději roku 859 n.l. objevil chmel v Českých zemích a jeho kvalita byla ceněna tak vysoko, že jeho vývoz za hranice země byl trestán smrtí stejně jako vývoz mikrofilmů s plány nové verze Škody Yetti, měl v Jihlavě právo vařit pivo každý měšťan vlastnící dům stojící uvnitř hradeb. 

Pro větší žízeň

Chcete-li do Jihlavy doběhnout s opravdovou chutí na pivo, začněte svůj výběh na nádraží chatové osady Dvorce. Dvanáctikilometrová trasa vede po červené turistické značce podél řeky Jihlavy. Zvlněným terénem se běžec dostane přes nádraží Rantířov a vyhlídku Zaječí skok až do ulice Na Dolech. Pokud máte žízeň jako kutéř běžte pořád po hlavní silnici až k budově Jihlavského pivovaru. Podle libosti je možné tuto trasu zkombinovat s Pivovarskou naučnou stezkou.

Vlastnictví právovarečného domu bylo výhodné uložení peněz, protože svému majiteli přinášel právo vařit pivo až čtyřikrát ročně v některém z místních pivovárků. Majitelé domů s právem várečným rychle zjistili, jak moc se jim vyplácí své nádeníky podporovat v tom, aby po práci propili výplatu, kterou od nich obdrželi, zrovna v jejich vlastním pivovaru. Po uvaření se pivo vystavilo, tj. otevřel se mázhaus domu a pozvali sousedé, aby za poplatek várku okoštovali, nejlépe do dna sudu. Jeden z těchto malých pivovárků je v současné ulici U Mincovny, kde je záhodno ochutnat jednoho Ježka s výhledem na krásné chrliče místního kostela. 

Na konci si nenechte ujít Ježka

Směrem k náměstí pak běžec mine několik bývalých předních podniků města, kde se pilo místní pivo za současného udržování společenského ruchu města, potyčky tovaryšů s posádkovým vojskem v to čítaje. Podél hostinců U Zlatého lva, U Zlaté hvězdy a U tří knížat doběhne žíznivý pivař k malému pivovaru U Radnice, který navazuje na hrdou tradici místního cechu sladovníků svými těžkými ležáky a zajímavými speciály. 

Husovou ulicí, ve které stál jeden z nejstarších a největších pivovarů, takže se ještě za Rakouska jmenovala Mlátečná, doběhnete až k bílé historické budově jihlavského pivovaru zdobené typickými pivovarskými komíny. Ve zdejším informačním centru se dozvíte další zajímavé věci o historii vaření piva v Jihlavě a na úplném konci svého běhu můžete ochutnat příjemně vyvážený ležák s emblémem roztomilého Ježka na krásné zahrádce. Jen pozor, aby vás jako ve středověku nechytila ponůcka, až půjdete cestou z nálevny bez rozsvícené lampy! Takovou ostudu by každý slušný měšťan oplakal.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz