TEST: Ideální závodní bota pro hobíky, co běhají s vášní: adidas Tempo

aktualizováno 
Odraz, dynamika, rychlost. Tato tři slova se spojují v řadě adidas Adizero Tempo. Pokud jste hobík s vášní pro běhání a poohlížíte se po závodní botě, čtěte dál. Představujeme vám možná vaši budoucí botu.

Řada Adizero Tempo se vyvíjí samozřejmě i designově | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Od zavržení k lásce

Své druhé tempové boty jsem si pořídila někdy koncem roku 2012 v outletu. Přesvědčila mě výhodná cena, značka, která má dobré jméno, a hlavně to, že mi seděly. Byly to adidas Tempo 4. Boty jsem od prvního proběhnutí nesnášela, byly trochu tužší, než jsem si v obchodě představovala (mé první adidasy), a rozedíraly mi achillovku na šestém kilometru do krve. A to i při druhém a třetím běhu. Stály stranou s krvavým nevypratelným flekem v patní misce, ale neměla jsem to srdce je vyhodit.

Adidas adizero tempo 4

tempová silniční obuv, již se nevyrábí

hmotnost: 310 gramů

drop: 11 mm (9 mm u dámské boty)

klady:

 • dynamický běh
 • dobrá stabilita v lehkém terénu

zápory:

 • vyšší hmotnost
 • slabší polstrování v okolí patní misky

Jejich chvíle přišla při rozhodování, které běžecké boty si vzít s sebou na dovolenou k moři - ty nejuniverzálenější, samozřejmě. S vidinou velmi krátkých občasných výběhů v pekle subtropického pásu jsem sáhla po nevyužitých Tempo 4. A tehdy se zrodila láska. Snad jen správnější dotažení tkaniček zamezilo oděrkám na nohou a v rozmanitém terénu chorvatského ostrova jsem tak mohla plně vychutnat perfektní vlastnosti dřív zavrhovaných bot. Se silnicí si poradily výborně, vždyť na tento povrch byly určené. Letěly přes letovisko a tam jsem objevila kouzlo torzní pevnosti (vyšší tuhosti při ohybu), která mě hnala dynamicky hnala za okraj městečka. Dostala jsem se na kamenitou vyprahlou zem a podešev Continental a tvrdší tlumení mi nedaly pocítit žádný špičatý kámen nenápadně vyčuhující z tvrdé udusané hlíny. Jistota bylo jejich druhé jméno. Byly snad jen trochu těžké.

Musím říci, že právě tyto boty zapříčinily mé brzké každodenní vstávání, abych se mohla vypravovat dál a dál, prozkoumávat krajinu a vyběhnout si i nějakou tu menší skalku, abych nahoře mohla přivítat den.

Adidas adizero tempo 6

tempová silniční obuv, již se nevyrábí

hmotnost: 235 gramů

drop: 10 mm (8 mm u dámské boty)

klady:

 • dynamický běh
 • nízká hmotnost
 • stabilita i v lehkém terénu

zápory:

 • již se nevyrábí

Na scénu přichází adidas Tempo 6

Můj běh se s postupujícími roky vyvíjel a stejně tak výrobci zdokonalovali obuv. Na jaře 2014 jsem zahořela zvědavostí, co dokáže šestková řada mých oblíbených tempovek a pořídila si je. Bota adidas Tempo 6 nabízela všechny vlastnosti čtyřkové řady a přinášela bonus navíc, byla jím nižší hmotnost. Žádná negativa, pouze jistota a rychlost. Ideální boty pro hobíka jako já na závody, obzvlášť ty, kde se střídala šotolina se silnicí, nebo u nichž jsem předem neznala povrch tratě. Byly to pořád silniční boty, které do bláta či sněhu nepatří, tam by si samozřejmě poradily lépe trailové boty. Mohu však s klidným svědomím prohlásit, že i překvapení na cyklostezce v podobě přívalového deště a valícího se bláta zvládly velmi dobře. Moc ráda bych důvěryhodnost jejich posudku vyvážila negativem, ale já ho prostě nenašla.

Adidas adizero tempo 7

tempová silniční obuv

hmotnost: 275 gramů

drop: 10 mm

původní cena: 3599 korun

klady:

 • dynamický běh
 • nízká hmotnost
 • pěna boost dává delší životnost tlumení

zápory:

 • nepatrná nestabilita v lehkém terénu

Sedmičková řada dostala nově pěnu boost

Tempa šestkové řady však mají již svého nástupce. Na trhu jsou od podzimu 2015 adidas Tempo 7 a zvědavost mě hnala zjistit, co se dá zdokonalit na botě, která je už tak skvělá. Musela jsem je mít.

Když pominu barevné kombinace a malé detaily v šití boty, je jedinou, avšak nezanedbatelnou, změnou aplikování pěny boost do mezipodešve. Záměrem adidasu bylo dodat botě pohodlí došlapu, což se podařilo. Při zachování torzní pevnosti, a tudíž dobrého odpichu, který mě žene vpřed, nabízí bota nepatrně více pohodlí při došlapu přes střed chodidla. O to víc, pokud jdu v únavě přes patu. Možná že mě tato vymoženost o nějakou sekundu zpomalí, avšak v rámci hobby závodění či tempového běhu to nic neznamená.

Mrzí mě však, že Tempo 7 mi nadále neskýtají takovou jistotu v terénu. Stále jsou botami, které mají jedny z nejlepších vlastností pro rychlý běh v lehkém terénu. Avšak Tempo 6, bez pěny boost, byly ještě lepší, a to je dělalo univerzálnějšími. I tak mají Tempo 7 oprávněně místo v mém botníku, jen na závod typu Vltava Run, kde nevím, co mě na trati může potkat, vezmu určitě šestky.

Kromě toho, že sedmičky dostaly s boostem lehkou nestabilitu, se časem změnil i systém podpory. Starší generace měly plastový most na vnitřní hraně podešve a byly dobré pro běžce s vyšší pronací, zato poslední sedmičky mají podporu spíše symbolickou.

Boty adidas řady Tempo mohu doporučit všem, kteří mají rádi pevný odraz. Jejich „torsion system“ je skvělý, silniční vzorek podešve jistý a boty mají vysokou životnost vzorku, mezipodešve i svršku. Jsou to boty určené na rychlý trénink, ale perfektně se hodí jako závodní bota pro nadšené hobby běžce. Ti, kteří mají rádi poddajnou botu, by se měli ohlédnout jinde.

adidas Adizero Tempo 8

Nově jsou v prodeji adidas Adizero Tempo 8, které jsem ještě neměla možnost vyzkoušet. Nejzajímavější na nich bude zřejmě to, že se výrazně liší dámská verze od pánské (což je poměrně unikátní věc). Dámská Tempa 8 mají nově "pletený" svršek - měkčí, poddajnější, tvarovaný na dámské chodidlo. To by mělo vést k lepšímu pohodlí. Podešev a tlumení se jeví stejné jako u předchozího modelu 8.

adidas Adizero Tempo 8 - dámský model
adidas Adizero Tempo 8 - dámský model
adidas Adizero Tempo 8 - dámský model
 • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky
Premium

Nepodceňujte znamínka krásy. Lehce se mohou změnit v nádor

Podzim je ideální doba, aby si lidé nechali zkontrolovat kůži, mateřská znaménka či pigmentové skvrny. Po letním...

Podzim je zkouška imunity. Jak ji zlepšit, radí bylinkář Valdemar Grešík

Nestálé podzimní počasí je každoroční zatěžkávací zkouškou pro lidskou imunitu. „Jako prevence proti podzimnímu...

Co dělat, když chcete omezit cukr? Zapomeňte na rohlíky a nezajídejte žal

Energie pro tělo i mozek, rychlý způsob, jak zahnat hlad, ale i záplata na stres, únavu nebo depresi. Cukr hraje v...

Premium

Chřipka už brzy zaútočí. Nemoc v Česku vede k úmrtí dvou tisíců lidí ročně

Často se zlehčuje. Chřipka přitom může pěkně zkomplikovat život. Účinnou ochranou podle odborníků je jedině očkování a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz