Závodem z Marathonu do Athén to nekončí, ale začíná

  15:23aktualizováno  15:23
Po doběhu do cíle a splnění osobní mety se přestanete soustředit na sebe a všimnete si, jak si vaši přátelé, známí a lidé, které vidíte poprvé a pravděpodobně také naposledy ve svém životě, plní své sny. Atmosféra na stadionu je plná euforie, radosti

Ilustrační fotografie | foto: Marek Odstrčilík, iDNES.cz

Rozhodnutí

Důvodem, proč vznikly tyto řádky, bylo rozhodnutí, které padlo v květnu tohoto roku. Přátelé z bežeckého oddílu Behejbrno.com mě oslovili, zda bych si neudělal výlet do Athén a při té příležitosti se nezúčastnil snad nejslavnějšího a jediného autentického maratonu z města Marathon do řecké metropole Athén. Bez váhání jsem souhlasil.

Vše začalo již před více než rokem, když jsem poprvé vyběhl s nějakým cílem, pravidly a vizí, že se něco změní. Co se mělo změnit, jsem neměl ponětí, ale věděl jsem, že to musím udělat a nyní je pravý čas.

Jak neskončit než začnete

Na moment, kdy jsem poprvé vyběhl, si nejlépe vzpomene manželka mého bratra, která přibližně před patnácti měsíci navrhla, abychom se proběhli v okolí domu v Beskydech. Počítal jsem s tím, že terén je více méně členitý a nebude to snadné, ovšem až za běhu jsem se dozvěděl, že nás čeká desetikilometrový okruh v lesích a po lukách, s několika set metrovým převýšením, který si Radka ráda sama proběhne, aby si udržovala kondici a štíhlou postavu. Nikdy dříve jsem takovou vzdálenost neuběhl a neměl jsem to ani tentokrát v plánu. Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy nemohl stěží popadnout dech a tolik se trápil. Ten den jsem měl s běháním skončit nebo začít. Začal jsem.

Rozpohybování mysli

Prvních několik měsíců jsem hledal kondici, bojoval se svým tělem a přesvědčoval sám sebe, že přestat s tím mohu kdykoliv. Proč právě teď? Díky inspiraci rodinou, literaturou (např. bestseller Zrozeni k běhu) a touhou změnit dosavadní sedavý životní styl, jsem od ledna začal pravidelně nabíhat kilometry.

S tím se postupně upravovaly nejen mé stravovací návyky a hmotnost, ale také celý můj život. Cítil jsem, že se ze mě stává jiný člověk. Každý den mě to nabíjelo novou energií a chutí žít jinak než dříve, být sám sebou. Nejen ve chvíli, kdy mám obuté běžecké boty, nýbrž dvacet čtyři hodin denně. Běhání se stalo mnou, celý můj život ohraničený získanými návykami a zkušenostmi se rozpohyboval jako nikdy předtím.

První závodní sezóna

Během tohoto roku jsem absolvoval řadu závodů. Vzpomínám si, jak jsem se utvrzoval v tom, že na ten první nikdy nezapomenu. Je to pravda, ale nejspíš se nestane, že byste byť na jeden z běžeckých soutěžních klání zapomněli. V případě, že se pro to rozhodnete, naprosto vás to může pohltit, a pokud máte závodní srdce, vtáhne vás to do děje natolik, že se vracíte rádi a tak často, jak je to jen možné.

Zúčastnil jsem se kratších závodů od pěti do šestnácti kilometrů, osmi půlmaratonů a v posledních šesti měsících si vyzkoušel také čtyři maratony. Neznám příliš mnoho běžců, kteří by zažili svůj premiérový maraton ve své první běžecké sezóně, prý i profesionální běžci si vyzkouší tuto královskou disciplínu max. 2-3 krát ročně. Vytvořil jsem si pravidla a utíkám po cestě, jež se až tak příliš neliší od té vaší. Běžím si vlastní cestou stejně jako každý z nás.

Proč jsme tady?

8.11.2015 jsem se najednou ocitl na svém čtvrtém maratonu, který se stal jedním z nejkrásnějších okamžiků v mém životě.

Po cestě do Atén se mě i přátelům honily v hlavě otázky, proč jsme právě tady, co nás inspirovalo k tomu, abychom podnikli dlouhý výlet přes celou Evropu jen kvůli jedinému závodu? A šlo opravdu jen o maraton?

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Hodně z nás si zde chtělo splnit své osobní cíle a dokázat si, že když pokoří maraton, spousta dalších překážek, které máme, se nám budou znát zdánlivé nebo nicotné, a některá omezení v životě pro nás přestanou existovat. Chtěli jsme posunout své hranice.

Lákala nás pověstná atmosféra závodu, nejen samotný doběh na krásný olympijský stadion a pocit, který vás zaplaví, když jej dokončíte, ale také to, když se téměř dvanáctitisícová skupina párů bot a emocí uvede do pohybu. Vzpomeňte na slavnou Terakotovu armádu jednoho z nejslavnějších čínských vojevůdců. Ve chvíli, kdy před vámi stojí tisíce bojovníků vyzbrojených až po uši a rozhodnutých zemřít pro císaře, výstřel z pistole zavelí a celá armáda válečníků se vydá do pohybu. Úžasné!

Po 42.195 metrech

Po doběhu do cíle a splnění osobní mety se přestanete soustředit na sebe a všimnete si, jak si vaši přátelé, známí a lidé, které vidíte poprvé a pravděpodobně také naposledy ve svém životě, plní své sny. Atmosféra na stadionu je plná euforie, radosti, vřelých gest a souznění, tisíce a tisíce lidi spojuje jeden společný záměr, pocity a vize.

Hodiny a dny bezprostředně po závodě zahlédnete v Athénách běžce z různých koutů světa (např. manželský pár původem z Indie, jež přicestoval až z New Yorku), kteří hrdě na svém krku mají zavěšenou medaili, jež obdrží jen ten, kdo úspěšně zvládne maratonskou trať. Pokud se vaše pohledy setkají, víte proč je tak důležité být součástí toho všeho.

Pro většinu z nás mělo největší hodnotu právě to, že můžeme strávit tento jedinečný okamžik ve společnosti lidí, kteří s vámi sdílejí stejnou myšlenku, a přestože jste se poznali před pár dny nebo měsíci, se můžete stát přáteli na celý život.

Závodem z Marathonu do Athén to nekončí, ale začíná ...

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Adecco spol. s r.o.
Elektromechanik Ostrava, přímo pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz