Závod je byznys. Vyberte si to nejlepší a neplaťte zbytečně

aktualizováno  20:34
Vybíráme si závody, kterých se chceme zúčastnit. Ten má sedm hvězdiček z desíti, ten pět a tenhle devět. Pak teprve rozklikneme propozice, koukáme na fotky a studujeme podrobnosti. Je to utopie?

Závody jsou různé. Na vás je, co si vyberete, zda ten velký se spoustou lidí nebo menší, kde je třeba jen padesát závodníků. | foto: Rungo.cz

Nemusela by být. Jsme zákazníci, buďme nároční, nebojme se kritizovat, vybírejme si. A vracejme se jen tam, kde se cítíme dobře. Existují speciální časopisy, které se zabývají testováním zboží pro zákazníky. Můžeme si pak přečíst, že levnější výrobek nemusí být nutně horší a v testech mnohokrát propadnou renomované značky. Běžecké závody se každý rok konají v takovém počtu, že by nějaký podobný test nebyl určitě na škodu. Dokonce ani všestranný Láďa Hruška se do testování v této oblasti zatím nepustil. Ještě lepší než jednorázové testování by bylo standardizované hodnocení od samotných účastníků.

Navštivte naši termínovku

Hledáte inspiraci kam na závod? Nakoukněte do naší TERMÍNOVKY.

Běhání je fenomén dnešní doby a spousta pořadatelů má závody i jako podnikatelský záměr. My se můžeme rozhodnout, zde chceme za nabízenou zábavu zaplatit řádově několik set korun. Účast na těchto závodech hovoří o tom, že své zákazníky mají. I kvalita servisu pro závodníky ceně odpovídá, a my máme pocit dobré investice. Spíš se divím u některých pouťáků, kde za 100 korun startovného dostanete nevábně vonící startovní číslo a k němu špendlíky, které pamatují vítěze prvního ročníku. Po vyhlášení, kde vidíte, že za ceny nedal pořadatel ani tisícovku, se musíte nutně ptát, proč chce někdo vydělat i na takto malém závodu, a hlavně proč vás nikdo nevaroval.

Musím říci, že jsem objel mnoho desítek závodů a těchto případů je minimum. Naopak, většinou pořádající oddíly či obce běhy dotují a vy si za svých několik desítek korun užijete překvapující komfort. Nasnadě je tedy otázka, není poměr cena/výkon u mnoha malých závodů lepší než u velkých akcí? Nehraje tady klíčovou roli ten známý pocit spotřebitele, že když za něco dám více peněz, musí to být samozřejmě lepší?

Kolik jste ochotni dát za čisté startovné (bez trička apod.) v závodě na 10 kilometrů?

Startovné na závodech
celkem hlasů: 684

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. září 2015. Anketa je uzavřena.

Do 200 Kč 323
Peníze vůbec neřeším. Vybírám si závod dle jiných kritérií a pak zaplatím jakékoliv startovné 129
Do 400 Kč 118
Do 600 Kč 60
Do 1000 Kč 29
Do 800 Kč 25

Budu určitě rád, když v diskuzi vyjádříte svůj názor. Zajímá mě, jak to cítí jiní běžci a co je motivuje při výběru závodů. Já si dovolím předložit svůj pohled. Zkusil jsem pár větších závodů, jejich atmosféra je jedinečná, ale jako běžec si tam připadám jako anonymní kus v obrovském stádu. Našel jsem zalíbení v menších závodech a mnoho z nich se za úroveň organizace a servis pro závodníky nemusí rozhodně stydět.

Píchnu prstem do podzimní termínovky a hned vidím tři akce, kde za startovné v řádech desítek korun najdete skvělé sportovní povyražení. Je jich určitě mnohem více, ale já jezdím od Prahy spíše k severu či západu, takže tipy na další takové závody jinde v Česku jsou na vás. Podělte se o ně!

2HRADY: Bradlecká Lhota, co tam můžou vědět o běhání? Budete jistě překvapeni. Za 30 korun startovného dostanete občerstvení na trati i v cíli, svoz autobusem z cíle zpět do prostoru startu, polévku, těstovinový salát a nápoj podle chuti. Navíc je měření času zajištěno čipovou technologií a organizace na skvělé úrovni. Koukněte na jejich web.

Běh Neumannovou stezkou: Tahle parta z Unhoště připravuje výborné závody, navíc kousek od Prahy. Dobrá organizace, skvělá atmosféra. Neumannova stezka měří 9,6 kilometru. Koncem listopadu pak nezapomeňte přijet ještě na Čertovskou pětku, běží zde andělé i čerti. Můžete zkusit ďábelské tempo. Starovné 50 korun.

Červený okruh: Proběhněte se borovými lesy mezi Máchovým jezerem a Bezdězem po měkkém podkladu. Tady poznáte, jaké to je, když plícemi prochází voňavý podzim. Devítikilometrový okruh je pod pořadatelským dohledem atletů z Doks a České Lípy. Startovné je rovněž 50 korun.

Chystáme pro vás

Článek nás natolik inspiroval, že na příští rok pro vás chystáme novou službu „Hodnocení závodů čtenářema“.

Děkujeme za to, že nás inspirujete.

Vaše Rungo.cz

Na druhou stranu je třeba přiznat, že plno malých závodů je zorganizováno špatně. Není kde zaparkovat, zmatky při registraci, start o hodinu posunutý, bloudíte na trati, výsledky až za týden… I těch jsem pár zažil, ale omlouvám se za to, že je tady neuvedu. Třeba se už zlepšili, ale to musí posoudit někdo jiný, mě už tam neuvidí.

Tím se ale dostávám zpět k otázce hodnocení závodů. Je vůbec možné porovnávat třeba akce PIMu s během o 50 účastnících? Myslím si, že je, stejně tak, jako když bookingové servery porovnávají megahotely s malými penzionky. Otázkou je, zda bude po tomto hodnocení poptávka a některé ze stránek s termínovkami se vyplatí investovat do vývoje webového rozhraní a přidat k závodům i hodnocení a následné reporty. Já bych byl určitě klientem, ale jeden je málo. I proto mě zajímá názor ostatních, i proto píši tenhle článek. Navrhuji hodnocení závodů za:

  • parkování
  • přihlášky a registrace
  • zajištění a značení trati
  • výsledkový servis
  • celkový dojem

Na závěr otázka pro běžecké elévy. Stydíte se přijet na menší závod? Myslíte si, že vám ostatní zmizí v první zatáčce, a až budete dobíhat, budou si na vás ukazovat prstem?

Jste na velkém omylu, i na menších závodech uvidíte běžce, kteří se sluchátky v uších odklušou přidělenou porci kilometrů. A pořadatelé jsou rádi, že k nim zavítají. Nejednou jsem také viděl dobíhat běžce či běžkyni opravdu při těle, reakce je vždy stejná, uznalý potlesk.

Nebojte se a vyzkoušejte si nějaký menší závod. Třeba to bude láska na první pohled, třeba taky ne a vrátíte se k městským masovým běhům. Ale za tu zkoušku to rozhodně stojí.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Choďte, nekuřte a nesolte. Devět rad pro normální krevní tlak

Ilustrační snímek

Krevní tlak je jiný ve dne a v noci, mění se podle tělesné i psychické zátěže a ovlivní ho i změna počasí. Vysoký...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Advantage Consulting, s.r.o.
C# VÝVOJÁŘ INTELIGENTNÍCH MĚST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz