Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Bezpečné závislosti vám prospějí. Naučte se smát, odpočívat a hýbejte se

  0:54
Skoncujte s depresemi, nespokojeností a vyhořením. Stačí si vybudovat drobné rituály jako pomocníky každodenního života. „K jejich vytvoření je třeba 21 dní,“ radí pro Týdeník 5+2 adiktolog Aleš Kuda. Vrátí se ztracené radosti, přinesou pohodu a „dobijí vám baterky“.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fotolia

Adiktolog Aleš Kuda pomáhá lidem závislým na kokainu, heroinu nebo třeba alkoholu. Týdeník 5plus2 se však zeptal, zda existuje také něco jako „pozitivní závislost“, tedy určitý rituál, kterým si naopak zpestříme život. A jak si takový rituál vytvořit.

Jedna z definic dospělého člověka říká: Měl by umět pracovat, měl by umět milovat, tedy vytvářet vztahy, a za třetí by si měl umět hrát, tedy odpočívat. Tento třetí pilíř v sobě zahrnuje koníčky, odpočinek, radost a zábavu, ovšem může postupně mizet. To vede k životní nepohodě, možnému vyhoření i rozvoji negativních závislostí, například na alkoholu. K čemu je „třetí pilíř“ dobrý a jak o něj pečovat, radí právě adiktolog Aleš Kuda.

Čtěte. Místo závislosti na mobilním telefonu

O negativní závislosti na mobilním telefonu je možné mluvit v okamžiku, kdy člověk není schopen odložit přístroj ani ve chvíli, když se to nehodí, například za volantem. Jakmile po telefonu sáhnete třikrát na červené na semaforu, je načase se zamyslet. „Mně osobně pomáhá, když mi aplikace na mém telefonu ukáže každé pondělí, kolik času jsem s telefonem strávil v předchozím týdnu,“ říká adiktolog Aleš Kuda. Lidé mají podle něj pocit, že jim neustále něco utíká, zároveň se na člověka valí příliv informací.

„Zde je třeba zapojit určitou zdrženlivost, hlídat si, abychom neustále telefon či sociální sítě nesledovali, potažmo je nutné si vytvořit nějaká pravidla či rituály. Třeba v určitém čase vyměnit telefon za četbu nebo třeba za sport,“ dodává.

Ilustrační snímek

Jako chytit puk do lapačky

Nejdříve trocha teorie. „Při vzniku závislostí se proti nám obrací jedna lidská vlastnost, která lidem odjakživa pomáhá přežít, a to je schopnost vytvářet podmíněné spoje, tedy v určitých situacích reagovat reflexivně,“ vysvětluje Aleš Kuda. Jako příklad svým klientům či pacientům často uvádí hokejového brankáře.

„Když na něho letí obrovskou rychlostí puk, chytí ho do lapačky. Není to o tom, že si vše propočítá, funguje to na základě reflexu - puk už takto letěl tolikrát, že se brankáři v hlavě vytvořil spoj a on to dělá automaticky,“ pokračuje.

Právě automatické vytváření podmíněných spojů stojí za vznikem  závislostí na alkoholu, práci, drogách či automatech. Podobného procesu ale však využít i naopak, tedy při budování „závislostí pozitivních“, které mohou lidem vracet životní pohodu a radost. „Spíše bych to nazval určitými rituály, ať jde o sport, četbu či nějakého koníčka. Každý člověk by si měl takové rituály vytvářet,“ radí adiktolog.

Kdo je Aleš Kuda

Psychoterapeut a adiktolog Aleš Kuda vystudoval obor psychologie – pedagogika FF UK v Praze. O drogovou problematiku se zajímal už během studií, v roce 1996 byl u založení prvního doléčovacího centra pro závislé v Česku, které následně několik let vedl. O drogové problematice přednáší, například na Lékařské fakultě UK, vedl a pracoval v terapeutických komunitách Němčice a Karlov. V roce 2017 založil soukromou adiktologickou kliniku NEO Centrum, kterou pak vedl.

Adiktolog Aleš Kuda

K čemu ale takové postupy jsou? „Rituály mohou dobře fungovat při tzv. ‚work-life balance‘, tedy pomáhají vyvažovat život člověka mezi prací a odpočinkem.

Jsou to činnosti, které nám pomáhají odpočívat, dělají nám radost či pomáhají hezky strukturovat den – například ranní či odpolední běh může fungovat jako předěl mezi prací a volným časem,“ vysvětluje expert. Ať se člověk pustí třeba do pravidelného otužování či jógy, rituály mají i další praktický význam, mohou chránit před vyhořením. „Ve chvíli, kdy budu vyhořelý, protože léta pracuji, tak jednou z cest, jak z tohoto stavu uniknout, je začít se věnovat nějakému koníčku či sportu. Bývá to nezbytná součást uzdravení,“ doplňuje adiktolog.

Říká se, že rituál vznikne za 21 dnů

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Jak ale poznat, v jakém stavu je třetí životní pilíř, tedy zda umíme po práci odpočívat a hrát si? „Že v této oblasti  je něco v nepořádku, zjistíme tak, že člověk najednou nemá v životě žádné radosti, že ubývají příjemné pocity,“ vysvětluje Aleš Kuda. Tady je namístě zaměřit se na to, co nám právě radost přináší.

A pokud se tomu nevěnujeme, tak začít. „Říká se, že když něco děláte 21 dnů po sobě, tak se to stane rituálem,“ přináší jednoduchou poučku. Kdo se chce či potřebuje vrátit do stavu určité rovnováhy, nejčastěji volí  jednoduchou variantu, a tou je sport, který dělá člověku dobře a ještě udržuje fyzičku.

Spotřeba roste. Kokain společnosti dominuje

Spotřeba kokainu ve společnosti stoupá. „Je to důsledek dostupnosti, zároveň střední třída bohatne, takže dřívější exkluzivita drogy už také mizí,“ vysvětluje adiktolog Aleš Kuda.

Právě na kokain a s ním spojené závislosti se už několik let specializuje. „Roky za mnou kokainisté chodí a opravdu spotřeba za posledních pět, možná 10 let výrazně vzrostla. Pokud si kokain někdo dá bez ohledu na to, co ho čeká a v jaké je situaci, je možné mluvit o závislosti.“

„Může se objevit i závislost, protože to, že je nám při sportu dobře,  zajišťují látky zvané endorfiny, které se vyplavují do krve. Jsou to vlastně přírodní opiáty. Sportovec zvyklý na nějakou dávku tréninku je vlastně zvyklý na určitou dávku endorfinů, stejně jako narkoman na určitou dávku drogy,“ vysvětluje adiktolog, který sám pocit závislosti na sportu zažil. „Dělal jsem vrcholově plavání a triatlon. Když jsem kvůli zdravotním potížím musel ze dne na den přestat, zažíval jsem jistý druh fyzických abstinenčních příznaků,“ vypráví s tím, že když vrcholové sportovce odstřihnete od sportu, zažívají pak poměrně nepříjemné stavy. 

Střípky k uzdravení

Vytváření drobných rituálů může pomáhat i u lidí, kde radost ze života nahradila určitá negativní závislost. „Nefunguje to ale tak, že třeba závislost na alkoholu vyléčí pouhé běhání. Závislosti jsou často spojené s problémy jako deprese, trauma, nespokojenost či vyhoření a cesta ven bývá změna životního stylu,“ vysvětluje odborník na závislosti.

Kryptoměny, nová závislost?

Adiktologické poradny v Česku začínají navštěvovat klienti s novým typem závislosti, a to jsou kryptoměny, tedy virtuální peníze, které Generální finanční ředitelství nenazývá měnou, ale nehmotnou movitou věcí. Zatímco na kurz například české koruny dohlíží centrální banka a reguluje ho,  kryptoměny jsou decentralizované a jejich cenu ovlivňuje jen nabídka a poptávka.

To v praxi znamená obrovské cenové výkyvy, které mohou u neopatrných investorů přerůst až v posedlost. Ceny skáčou nahoru a dolů, dá se rychle vydělat, ale také prodělat. Ať jde o měnu bitcoin, ethereum nebo NEO, investice se staly adrenalinovou záležitostí.

Češi do kryptoměn jen za prvních devět měsíců letošního roku investovali podle ředitele společnosti Bit.plus Martina Stránského více než čtyři miliardy korun, tedy dvakrát více než o rok předtím.

ilustrační snímek

„Právě u alkoholu nestačí jen přestat pít. Je třeba změnit styl práce, přehodnotit osobní vztahy, tedy s kým žijete, s kým se stýkáte, jaký je váš životní prostor, ve kterém se pohybujete. Některých věcí se člověk musí začít vyvarovávat a některé věci do svého života naopak vložit,“ vysvětluje s tím, že právě drobné rituály mohou být jedním ze střípků, které pomohou k celkové změně a vyléčení. „Vytvořit si určité rituální činnosti bych doporučil každému, jsou zpestřením i ochranou každodenního života,“ uzavírá Aleš Kuda.

Autor:
  • Nejčtenější

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Partnera se bojím já i děti, ale chyba je ve mně, myslí si vyměněná manželka

Tolik slz nepřinesl snad žádný jiný díl v dlouhé historii Výměny manželek. Na jedné straně se řešilo psychické týrání...

Žena se fotí zaseklá na různých místech, lidé jí za to platí

Pětadvacetiletá Danielle Birchová z Velké Británie váží dvě stě dvacet dva kilogramů a nehodlá zhubnout ani deko. Díky...

Ryby a Kozorozi se zamilují, Raky čeká kariéra. Jak bude pod vládou Vodnáře?

Premium Všechno stagnující a strnulé Vodnáře rozčiluje a má chuť prosadit pokrok. Takže je zřejmé, že vstupujeme-li do období...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zásadní rady, jak cvičit při hubnutí a zbavit se přebytečného tuku

Seriál Na prvním místě je jídlo. Pokud chcete zhubnout, nevyhnete se úpravě jídelníčku. O tom ostatně byly první dva díly...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Žena se fotí zaseklá na různých místech, lidé jí za to platí

Pětadvacetiletá Danielle Birchová z Velké Británie váží dvě stě dvacet dva kilogramů a nehodlá zhubnout ani deko. Díky...

Na dětskou obezitu máme dnes efektivní léčbu, injekce, říká odborník

Rozstřel V Česku se počet morbidně obézních dětí blíží ke 40 tisícům a může za to také koronavirová pandemie. „Klíčovým...

Co víte o zraku? Vyzkoušejte v kvízu a vyhrajte luxusní brýle

Soutěž Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který bychom si měli hýčkat. I proto jsme se během ledna snažili v tématu...

Prokletí české zimy: týdny bez slunce. Jak zahnat splín z nedostatku světla

Premium Na pošmourné týdny a měsíce se zamračeným nebem většina z nás není stavěna. Nejradši bychom celou zimu prospali, jenže...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY (45-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...