Zateplené kraťasy a sukně: zbytečnost, nebo užitečný doplněk?

aktualizováno 
Promrzají vám při běhu stehna? Zkuste šatník doplnit o zateplené sukně nebo kraťasy, které vás udrží v teple i v teplotách hluboko pod bodem mrazu.

Zateplené kraťasy a sukně: zbytečnost, nebo užitečný doplněk? | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Řešení zimního oblékání na běh může být pořádně těžký hlavolam. Vyladit správný počet zateplených vrstev, aby vám nebylo příliš teplo nebo zima, totiž není jen tak. Oblečení na horní polovinu těla se dá po několika pokusech vyladit k uspokojivému výsledku, ale o něco složitější je situace od pasu dolů. Zateplené elasťáky toho sice snesou opravdu hodně, ale pokud po prvním běhu zjistíte, že vám úroveň jejich zateplení nevyhovuje, pak jste narazili na problém, který se řeší jen těžko.

V tom lepším případě se vám stane, že vám bude ve vašich elasťácích moc teplo. Lepší je tato situace proto, že lehčí elasťáky se dají pořídit za pár korun a vy je můžete využít i pro běhání v teplejších měsících nebo pro cvičení pod střechou. O něco mrzutější je situace, kdy si koupíte ty nejteplejší elasťáky, na které jste narazili, a stejně vám stehna a hýždě nepříjemně prochladnou.

Jak vyzrát na zmrzlé nohy

I na nohách se dá vrstvit, jenže kombinace elasťáků s podvlíkacími kalhotami není příliš pohodlná a navíc vás ani nejteplejší spodky neochrání před lezavým větrem. Druhou variantou, jak zvýšit tepelný komfort, je pořízení zateplených kalhot na běžky. Zde ale počítejte s vyšší investicí a také s rizikem, že robustnější zateplené kalhoty budou při běhu nepříjemně tahat a překážet.

Je-li zima vaším oblíbeným tréninkovým obdobím a vy v mrazech trénujete o sto šest, pak se nabízí ještě varianta číslo tři, tedy pořízení speciálních zateplených kraťasů nebo sukně.

Zateplené kraťasy a sukně

Zateplené sukně se začínají v posledních letech poměrně rychle rozšiřovat a není divu. Tenhle kousek oblečení totiž dokáže velmi efektivně vyřešit problém mrznoucích nohou, aniž by jakkoliv omezoval váš pohyb. Je pravdou, že promrzání dolních končetin je obvykle problém spíše u krásnější části populace, ale ani pánové, kteří tímto problémem trpí, nepřijdou zkrátka, protože zateplené kraťasy se dnes dají sehnat poměrně snadno.

Možná se vám může zdát, že sukně není schopná plnit zateplovací úkoly s dostatečnou efektivitou. Opak je ale pravdou. I když jsou na tom kraťasy přece jen o něco lépe, je i krátká zateplená sukně schopná udržet vaše stehna a hýždě v příjemném teple.

Jak vybrat správný materiál

Na trhu je dnes celá řada materiálů, ze kterých si můžete vybírat. Dobrým předpokladem pro to, aby zateplené sukně nebo kraťasy plnily svůj účel, je přítomnost neprofoukavé vnější vrstvy. Ta sama o sobě zajistí, že nohy zůstanou v teple i v prudkém větru.

Neméně důležitá je pak zateplovací vrstva, kterou je tento kousek oblečení vycpaný. Zde se nejčastěji setkáte s peřím nebo dutým vláknem. Osobně dávám přednost dutému vláknu, protože je sice méně výhřevné, ale zato se o něj snáze pečuje a hřeje, i když je mokré.

Peří je oproti dutému vláknu o něco lehčí, výhřevnější a také dražší. Kromě toho počítejte s náročnější péčí. Prát peří totiž není jen tak a aby byl objem výplně stejný jako před vypráním, musíte přesně dodržovat doporučené pokyny.

Vzhledem k tomu, že při běhu v mrazu se ale člověk obvykle na stehnech potí jen minimálně a v teplotách pod bodem mrazu se nemusíte obávat ani deště nebo rozmoklého sněhu, není potřeba se péřové výplně zbytečně obávat.

Osobní zkušenost

V mém šatníku jsou zateplené kraťasy teprve krátce, ale s nadcházející zimou je to již dnes nejvytíženější kousek oblečení na běh, kolo, ale i jakékoliv další outdoorové aktivity. Výhledově plánuji kraťasy využívat i na běžkách a skialpech, kde jsem měl vždy s oblékáním nohou největší problémy.

Kraťasy jsou v tomto směru mnohem univerzálnější než sukně. Ty se totiž příliš nehodí na kolo a další aktivity, kde se stehna pohybují dále od sebe a vzniklý prostor je příliš velký, než aby ho sukně dokázala efektivně zaizolovat. Nutno ale podotknout, že zateplená sukně vypadá na dámských nohách mnohem lépe než zateplené kraťasy.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz