Zajímavosti ze světa: jíst na noc se nevyplácí a běžecká dráha v metru

aktualizováno 
Nová vědecká studie zkoumá další způsob hubnutí. Běžec, který omylem zaběhl maratonský závod, a netradiční běžecká výzdoba německého metra. Přinášíme další porci zajímavostí ze světa běhání.

Stanice metra v Hamburku oblečená do designu běžecké dráhy. | foto: Instagram @beingfitisfun_com

Jíst na noc se nevyplácí

Snad nic není cílem nejrůznějších výzkumů častěji než stravování a s tím spojené hubnutí. Nedávno se objevila další z mnoha studií na toto téma, pomocí mobilní aplikace zkoumala, jaký vliv na hubnutí má doba, po kterou si během dne dopřáváme různá větší či menší jídla.

Vědci nejprve celkem 150 lidí zapojených do projektu po tři týdny sledovali a zaznamenávali jejich stravovací návyky. Většina z nich byla zvyklá jíst během dne v časovém rozmezí 15 hodin a více. Pokud následně tito lidé změnili své stravování tak, že si jídlo dopřávali přes den pouze během 10 či 11 hodin (v určitou hodinu večer přestali jíst), zhubli v průměru o 3,5 procenta. Objem snědeného jídla přitom nehrál roli.

Velmi důležitým parametrem bylo načasování. Zatímco před polednem snědla většina účastníků pozorování vždy jen necelou čtvrtinu denního objemu jídla, více než třetinu snědli až po šesté hodině večer.

Z poznatků nejen této studie vyplývá, že pokud přestanete večer dříve jíst a půjdete spát na lačno, tělo začne přes noc místo sacharidů odbourávat mastné kyseliny, což má na snižování váhy jednoznačně pozitivní efekt. „Pokud zkrátíte čas, během kterého přes den jíte, na 10 až 12 hodin a nebudete jíst na noc, zlepšíte tím pružnost metabolismu a hladinu cukru v krvi,“ dodává k poznatkům o hubnutí vedoucí výzkumu Alyssa Tyler.

Co si o této studii myslíte?

celkem hlasů: 540

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

Věřím tomu a sám/sama se snažím na noc nejíst 323
Vůbec tyhle věci neřeším 167
Moc tomu nevěřím 50

Dvojitý půlmaraton

Už se vám někdy zdálo, že závod nemá konec a poslední kilometr je ten úplně nejtěžší? Takhle nějak se musel cítit Evan Megoulas, který běžel půlmaratonský závod ve Philadelphii, na kterém úplně přehlédl otočku, a aniž o tom věděl, plynule tak přešel na maratonskou vzdálenost.

Když ho začal postrádat jeho bratr čekající v cíli, upozornil pořadatele, kteří ho za pomoci policie identifikovali na trati maratonu. Když viděli, že je v pořádku, dělali mu na kolech doprovod až do cíle. Nakonec neplánovaný maraton zvládl v čase 5:23:11.

Zvládli byste také dát si po doběhu závodu, který běžíte na plno, stejnou vzdálenost ještě jednou?

Německá stanice metra se oblékla do běžeckého

Při příležitosti kandidatury na letní olympijské hry v roce 2024 se stanice metra Jungfernstieg v německém Hamburku převlékla do běžecké dráhy. Představitelé města a městské hromadné dopravy tak chtějí podle svých slov lidi více motivovat k pohybu. Povedený design, co myslíte?

Stanice metra v Hamburku oblečená do designu běžecké dráhy.

Na oblečení (ne)záleží

Dvaadvacetiletý Leroy Stolzfus zanevřel na běžecké oblečení a vyrazil na maratonský závod v dlouhých kalhotách s kšandami a bavlněné košili s dlouhým rukávem. Leroy, který věří, že úspěch je z 80 procent v hlavě a z 20 procent v tréninku, zaběhl i takto oblečený celý maraton v úctyhodném čase 3:05:45 a o pět minut si tak zlepšil svůj osobní rekord. A to i přesto, že podle svých slov jen málokdy při tréninku běhá delší než patnáctikilometrové úseky.

Leroy Stolzfus v neběžeckém oblečení na cestě za svým osobním rekordem na...

Leroy Stolzfus v neběžeckém oblečení na cestě za svým osobním rekordem na maratonu.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz