NORBIHO 12: Skvělý závod okolo Krkavce zahájil běžeckou sezónu v Plzni

  14:54aktualizováno  14:54
Vítání jara má mnoho podob. V Plzni například je již šest let pro všechny běžce právě tohle vítání spojeno se závodem okolo vrchu Krkavec. Bez nadsázky by se dalo říci, že tento běh je jakýmsi nepsaným „zahájením běžecké sezóny“ v Plzni a okolí.

| foto: Jiří Mašekpro iDNES.cz

Dvanáct náročných kilometrů v lesním prostředí okořeněných výběhem či pro některé výstupem na samotný vrh Krkavec (504 m n. m.) v tom nejstrmějším možném místě. Prostě první tvrdá zkouška toho, zda jsme v zimě nezaháleli a poctivě trénovali.

 A jaké by to bylo vítání jara bez mé osoby. Pošesté stojím na startu a pošesté si běžím vstříc nové sezóně. Snad kromě jednoho ročníku, kdy teplota byla okolo -3°C a na trati se mohlo místy lyžovat, ba i bruslit, se pokaždé běželo za počasí, které se bez nadsázky dá nazvat jako jarní. Letošní rok patřil mezi standardní, takže počasí na toto roční období dokonalé. Proto se také letos běží 21. března … jak symbolické.

Fotogalerie

S blížící se jedenáctou hodinou se stupňuje i nervozita běžců a běžkyň, kteří se chystají postavit na startovní čáru. I když trať není zase až tak náročná, přece jen výstup na vrchol Krkavce straší každého, kdo běží poprvé a vlastně i toho, kdo běží třeba pošesté... „Doufám, že ten kopec přežiju,“ povídá jedna z mladších běžkyň a druhá ji s velkým klidem povídá: „No, když ho nevyběhneš, tak ho vyjdeš, nebo při nejhorším ho vydrápeš po čtyřech.“ Trocha toho správného povzbuzení před startem nezaškodí.

Startovní pistoli nahradí klasické odpočítávání … tři, dva, jedna, start … a masa asi 250 nadšených vyznavačů běhu se vydává vstříc lesnímu a částečně i horskému terénu, i když to přirovnání k „horskému“ je dobré brát s rezervou. Závod dále vede po lesních cestách, kdy mezi vysokými stromy na vás sluníčko pouští své dráždivé paprsky, aby vám ukázalo cestu a navíc i zvedlo náladu. Zima byla dlouhá a trochu toho svěžího jarního vzduchu už bylo potřeba.

„Dneska cítím, že si udělám osobák,“ slyším za sebou hlas odhodlaného kluka okolo pětadvaceti let běžícího ve společnosti asi padesátiletého zkušeného matadora. „No, počkal bych, až jak se povede výběh na kopec, pak bych teprve soudil,“ realisticky dodá. Krkavec je prostě strašák a s tím se musíme smířit. 

Líbil se ti článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Zhruba po půlhodině běhu, kdy běžím pohodovým tempem, se ocitám před samotným strmým výběhem na vrchol Krkavce. Tak vzhůru do toho, pomyslím si v duchu a pomalými, leč rychlými kroky začínám ukrajovat z tohoto asi dvousetmetrového stoupání. Jde to skvěle. Přeci jen zkušenosti z minulých let a občasných tréninků na této trati dělají z tohoto strašáku pohodový výběh na poněkud více nakloněné rovině, jak praví můj kamarád Jakub. Ne každý se ale na tuto část připravil dobře a vidím i ty, kteří sotva běží nebo ty, co prostě jen jdou, ale nikoho, kdo by lezl po čtyřech, jak někdo před startem avizoval. Je vidět, že hodně běžců v zimě nezahálelo a je to znát na jejich výkonu.

Vrchol zdolán! Sláva! A nyní už jen asi pětikilometrové seběhnutí zpět do cíle. Kopeček už nás nepotrápí žádný, přesto někteří neběží tak, jak by si představovali. Že by pozůstatky z náročného výběhu? Asi, asi. 

Hodinu po startu se pomalu vynořuji z lesního porostu a mířím na panelovou cestu vedoucí do cíle, kde na nás všechny čeká vytoužená odměna za dobře vykonanou běžeckou práci. Laskominy a spousta ovoce. Ohlížím se za sebe i kolem sebe, hledám kolegy z týmu, se kterými společně běháme nedělní Rungo výběhy. Pár jich běželo i tento závod a zakládalo si tady novou tradici na zahájení své běžecké sezóny. Společné foto na závěr bylo takovou rozlučkou s opravdu prima závodem. 

Samozřejmě jsme si taky slíbili, že za rok se znovu sejdeme na Idixep, pardon … na Krkavci přivítat jaro.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz