NORBIHO 12: Skvělý závod okolo Krkavce zahájil běžeckou sezónu v Plzni

  14:54aktualizováno  14:54
Vítání jara má mnoho podob. V Plzni například je již šest let pro všechny běžce právě tohle vítání spojeno se závodem okolo vrchu Krkavec. Bez nadsázky by se dalo říci, že tento běh je jakýmsi nepsaným „zahájením běžecké sezóny“ v Plzni a okolí.

| foto: Jiří Mašekpro iDNES.cz

Dvanáct náročných kilometrů v lesním prostředí okořeněných výběhem či pro některé výstupem na samotný vrh Krkavec (504 m n. m.) v tom nejstrmějším možném místě. Prostě první tvrdá zkouška toho, zda jsme v zimě nezaháleli a poctivě trénovali.

 A jaké by to bylo vítání jara bez mé osoby. Pošesté stojím na startu a pošesté si běžím vstříc nové sezóně. Snad kromě jednoho ročníku, kdy teplota byla okolo -3°C a na trati se mohlo místy lyžovat, ba i bruslit, se pokaždé běželo za počasí, které se bez nadsázky dá nazvat jako jarní. Letošní rok patřil mezi standardní, takže počasí na toto roční období dokonalé. Proto se také letos běží 21. března … jak symbolické.

Fotogalerie

S blížící se jedenáctou hodinou se stupňuje i nervozita běžců a běžkyň, kteří se chystají postavit na startovní čáru. I když trať není zase až tak náročná, přece jen výstup na vrchol Krkavce straší každého, kdo běží poprvé a vlastně i toho, kdo běží třeba pošesté... „Doufám, že ten kopec přežiju,“ povídá jedna z mladších běžkyň a druhá ji s velkým klidem povídá: „No, když ho nevyběhneš, tak ho vyjdeš, nebo při nejhorším ho vydrápeš po čtyřech.“ Trocha toho správného povzbuzení před startem nezaškodí.

Startovní pistoli nahradí klasické odpočítávání … tři, dva, jedna, start … a masa asi 250 nadšených vyznavačů běhu se vydává vstříc lesnímu a částečně i horskému terénu, i když to přirovnání k „horskému“ je dobré brát s rezervou. Závod dále vede po lesních cestách, kdy mezi vysokými stromy na vás sluníčko pouští své dráždivé paprsky, aby vám ukázalo cestu a navíc i zvedlo náladu. Zima byla dlouhá a trochu toho svěžího jarního vzduchu už bylo potřeba.

„Dneska cítím, že si udělám osobák,“ slyším za sebou hlas odhodlaného kluka okolo pětadvaceti let běžícího ve společnosti asi padesátiletého zkušeného matadora. „No, počkal bych, až jak se povede výběh na kopec, pak bych teprve soudil,“ realisticky dodá. Krkavec je prostě strašák a s tím se musíme smířit. 

Líbil se ti článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Zhruba po půlhodině běhu, kdy běžím pohodovým tempem, se ocitám před samotným strmým výběhem na vrchol Krkavce. Tak vzhůru do toho, pomyslím si v duchu a pomalými, leč rychlými kroky začínám ukrajovat z tohoto asi dvousetmetrového stoupání. Jde to skvěle. Přeci jen zkušenosti z minulých let a občasných tréninků na této trati dělají z tohoto strašáku pohodový výběh na poněkud více nakloněné rovině, jak praví můj kamarád Jakub. Ne každý se ale na tuto část připravil dobře a vidím i ty, kteří sotva běží nebo ty, co prostě jen jdou, ale nikoho, kdo by lezl po čtyřech, jak někdo před startem avizoval. Je vidět, že hodně běžců v zimě nezahálelo a je to znát na jejich výkonu.

Vrchol zdolán! Sláva! A nyní už jen asi pětikilometrové seběhnutí zpět do cíle. Kopeček už nás nepotrápí žádný, přesto někteří neběží tak, jak by si představovali. Že by pozůstatky z náročného výběhu? Asi, asi. 

Hodinu po startu se pomalu vynořuji z lesního porostu a mířím na panelovou cestu vedoucí do cíle, kde na nás všechny čeká vytoužená odměna za dobře vykonanou běžeckou práci. Laskominy a spousta ovoce. Ohlížím se za sebe i kolem sebe, hledám kolegy z týmu, se kterými společně běháme nedělní Rungo výběhy. Pár jich běželo i tento závod a zakládalo si tady novou tradici na zahájení své běžecké sezóny. Společné foto na závěr bylo takovou rozlučkou s opravdu prima závodem. 

Samozřejmě jsme si taky slíbili, že za rok se znovu sejdeme na Idixep, pardon … na Krkavci přivítat jaro.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Adecco spol. s r.o.
ZÁSOBOVAČ LINKY- manipulant ve skladu

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz