Ona

Netradiční běžecký závod v Bratislavě, ze kterého vás vyřadí auto

  • 0
Na startu budou profíci i sváteční běžci a běžet se bude v celkem téměř čtyřiceti městech v třiatřiceti zemích světa, mezi nimiž nebude scházet slovenská Bratislava. I tam se bude 4. května konat unikátní běh Wings for Life World Run, jehož výtěžek půjde na konto nadace pro výzkum léčby poranění míchy.

Akce není jedinečná jen kvůli svému světovému rozsahu a poslání, je výjimečná i svými pravidly, nemá totiž předem stanovenou ani vzdálenost, ani cílovou čáru. Zatímco ve dvanáct hodin vyběhnou účastníci, půl hodiny nato překročí startovní čáru stíhací vozidlo. Běžci doběhnou do cíle právě ve chvíli, kdy je vozidlo předběhne. Všechna vozidla ve všech městech, kde se bude závod konat, vyjedou v tentýž čas a budou postupně zvyšovat svou rychlost, dokud nepředjedou posledního účastníka běhu – a právě ten bude vyhlášen vítězem. Globálním vítězem se stane běžec, který bude vozem předstižen jako poslední na světě.

Wings for Life World Run

Bližší podrobnosti o závodě najdete na webové stránce Wings for Life World Run či na Facebooku.

Na začátku celé myšlenky stála tragická nehoda, při níž utrpěl paralýzu míchy motokrosový jezdec Hannes Kinigadner. Jeho otec Heinz, dvojnásobný světový šampión v motokrosu, se se svými přáteli rozhodli v červenci 2004 založit nadaci Wings for Life, jejímž posláním je výzkum na poli centrálního nervového systému, ale též vyvíjení metod základní lékařské péče, rehabilitace a terapie.

Ředitelem globální akce je Collin Jackson, stříbrný olympijský medailista z olympiády v roce 1988 na běhu 110 metrů přes překážky. Mezi ambasadory, kteří propagují běh v jednotlivých zemích, patří například tenista Roger Federer, bývalý jezdec F1 David Coulthard, windsurfer Robby Naish či fotbalisti Cristiano Ronaldo a Luís Figo.

Na Slovensku myšlenka uchvátila operního zpěváka Filipa Tůmu, který sice podle vlastních slov běh nesnáší, ale pro dobrou věc začal v prosinci loňského roku pravidelně trénovat pod odborným vedením olympijského triatlonisty Richarda Vargy. Stanovil si za cíl uběhnout třináct kilometrů.