Dejte dárek sama sobě, rozběhněte se

aktualizováno 
Těkáte očima po běžcích, které potkáváte, a je vám jedno, jak vypadají, jaký styl mají, jestli jsou vystajlovaní nebo v obyčejném triku, mladí, staří, tlustí, tencí. Při pohledu na ně řešíte jen to, že „vy byste to nezvládly“. Stejně ve vás ale dřímá myšlenka, co je to tajemné lákání ve vás.

Doběhnout během deseti minut pro kávu do kilometr vzdálené pražírny, i takovou praktickou stránku má běh. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Občas čtete články o běhání. Taky pokukujete po krásných hadříkách Táni Kuchařové v holčičích barvách. Vždy švihnete okem po běžci, který vás mine. Něco vás na tom běhu láká. Snad ta přirozenost, vždyť běh je hned po hodu dudlíkem a chůzi první sport, který jste začala provozovat. Tak proč to teď nejde? S povzdechem, že tohle není pro mě, vzdáte vždy i honičku za autobusem a raději čekáte na další.

Možná, že ta nejsprávnější chvíle na rozhodnutí začít běhat není, když popadáte vedle ujíždějícího autobusu dech a duchem nepřítomný pán ze zastávky vám foukne do kyslíkového dluhu obláček oblíbených startek. Ta správná chvíle je teď. Když sedíte a čtete si. Nic vás nebolí a dýchá se vám dobře. Takto by totiž měl vypadat váš běžecký začátek.

Vstaňte, je jedno, co hodíte na sebe, hlavně ať je to pohodlné. Jděte se projít, 15, 20 minut vás všichni mohou postrádat, vždyť to je doba, na kterou se běžně polovina mužského národa zavírá na toaletu. Taky nikomu v tu chvíli nechybí. Tak a je to, jste venku. Do procházky na krátké chvíle zakomponujte běh o rychlosti jen malinko rychlejší, než je chůze. Po svém „výletu“ přijdete domů s červenými tvářemi, spokojená, jazyk je v ústech a i plíce jsou na svém místě. A hlavně se vrátíte s vědomím, že jste to udělala. Udělala jste první krok. Šla, ale vlastně i běžela jste 20 minut a cítíte se skvěle.

Jak začít běhat

V tomto článku jsem si nedala za úkol navrhnout vám běžecký plán. Na to máme jiné články. Kromě toho, že je důležité ono „poprvé“, bych vám chtěla vlastně sdělit, co vám běh může přinést. Proč tolik lidí běhá.

Každý máme jiný důvod vyběhnout. Pro mě běh znamená svobodu.

Svoboda moci se rozběhnout

Mám ráda hodně sportů. Ale u žádného necítím takové zadostiučinění. Mohu volně běžet, kam se mi chce, jen po vlastních nohou bez pomoci náčiní. Vnímám pohyb a soulad těla a to, že vzdálenost není překážka. Dobíhám běžně tramvaje, aniž by mi senioři uvolňovali místo pro invalidy.

Svoboda myšlenek

Živím se hlavou a to bývá náročné. Ve chvíli, kdy běžím a jsem sama, neposlouchám hudbu. Ještě chvíli po startu myslím na denní starosti, ale ty nejsou v takové kondici jako já a po chvíli zůstávají za mnou. Myšlenky mi plynou hlavou najednou zcela samovolně a postupně. Nemám na ně žádný vliv. Padají si zcela ve své režii, jako když se na podzim nepustí listy stromů v jeden okamžik, ale padají postupně, ladně a každý s jinou barvou, přičemž si každý hledá ve vzduchu svou cestu.

Nalezněte inspiraci:

Svoboda tělesná

Díky běhu se mi formuje tělo. Ztrácí tuk a získává tvary. Najednou mám sama sebe raději a nevadí mi ani narážka fotografa „vystrč ty svoje atletický prsa“. Jsem na ně pyšná, patří k nim atletické tělo. Nenáviděné nakupování se stává radostí. Cokoliv na sebe hodím, sedne mi. Jsem pevná a líbím se svému muži. Nemusí mi to říkat, vidím mu to v očích. Jenže on to i říká, ach, má mě v pasti. Jsem jeho.

Svoboda praktická

Došla zrnková káva a je potřeba zajet pro lékařskou zprávu. To není příklad, to bylo potřeba dnes u nás doma. Složité objíždění výlukou MHD a placení jízdného řeší jedny elasťáky s botaskama. Místo hodinového trajdání nebo odkládání potřeb na jindy jsem oběhla obojí během dvaceti minut. Když jsem se v ordinaci zjevila v běžeckém, vykouzlila jsem úsměv lékaře na tváři a byl velmi ochotný. Taktéž v kavárně se tvářili přívětivě a vysvětlovali, jaký je rozdíl mezi Tanzánií, Columbií a Brazílií. Ale to už jsme jinde.

Další zajímavé informace najdete na našem Facebooku

Logo Rungo.cz

Je to prostě tak, běh přináší do vaší tváře dobrou náladu a ta se odrazí i ve všech věcech, se kterými máte co dočinění.

Další plusy (při) běhu:

  • nemám ledové končetiny
  • neklíží se mi oči
  • jsem nabitá
  • nic mi nepřijde neřešitelné
  • sním Haagen Dazs bez výčitek
  • je mi jedno, jak moc jsem mokrá nebo od bláta
  • noví běžečtí kamarádi se společnou láskou

Mínusy běhu:

  • výdaje za běžecké oblečení a obuv
  • viz varování níže

Může se vám stát, že místo toho, abyste si ve svém životě začala organizovat běh, běh začne organizovat život vám.

Jak jste na tom s během vy?

celkem hlasů: 621

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

ve svém životě si organizuji místo pro běh 365
ještě neběhám 158
běh již organizuje život mně 98

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz