Větší noha prý pomáhá chůzi, menší je zase výhodná pro běhání

aktualizováno 
Vědci zkoumali vývoj a efektivitu lidské nohy vzhledem k její velikosti, stylu chůze i historickému vývoji a nasbírali spoustu zajímavých poznatků. Z dalších novinek a zajímavostí ze světa přinášíme informace o Arktickém ledovém maratonu nedaleko jižního pólu a speciální vyhřívané vložky do bot ovládané aplikací z telefonu.

Velikost nohy má prý vliv na efektivitu chůze i běhu. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Vědci z Arizonské univerzity se zamysleli nad tím, proč vlastně naše nohy vypadají tak, jak vypadají. Proč máme chodidla s patou a špičkou, když většina zvířat na naší planetě má jiný tvar a navíc obvykle polštářky v nejrůznější formě? Jistě to má souvislost se stavbou našeho těla a vzpřímeným způsobem chůze, ale proč jsme se vyvinuli zrovna takto? Ve své studii publikované v odborném časopisu Journal of Evolutionary Biology, která jejich práci shrnuje, uvádí hned několik zajímavých poznatků.

James Webber, který na studii pracoval, říká, že lidská noha funguje při chůzi podobně jako kyvadlo. Nejprve se dotkne země pata a pohybem dopředu se převalí chodidlo až ke špičce. Tento způsob chůze (nejdříve pata, potom špička) byl přirozený již pro pračlověka před miliony let, jak ukázaly například stopy, které se zachovaly v lávové hornině v Tanzanii. Čím je velikost chodidla větší, tím je tento způsob chůze efektivnější.

Ve studii dále zkoumali, jak se změní parametry chůze, pokud budeme našlapovat nejdříve na špičku. Během sledování účastníků studie na běžícím páse se ukázalo, že v takovém případě spotřebuje člověk na chůzi v průměru o 10 procent více energie než při klasické chůzi přes patu, délka kroku je kratší a chůze celkově pomalejší. Na zrychlujícím pásu pak účastníci pokusu přešli mnohem dříve do běhu, než když chodili přes patu.

Při běhu pak má již velikost chodidla naopak spíše negativní efekt. Čím větší je noha, tím větší potřebujete při každém odrazu kroutivý moment na jejím konci. Možná i proto měl pračlověk mnohem větší chodila, než máme my dnes. James Webber k tomu dodává, že zatímco velká noha dělala z našich předků velmi efektivní chodce, postupným vývojem se z nás i díky zkracující se délce chodidla stali spíše efektivní běžci.

Mrazivý maraton v minus 20 stupních Celsia

Nechce se vám běhat venku, protože je zima? Můžete se utěšovat tím, že to není nic proti maratonu, který absolvovali běžci na Antarktidě během dvacetistupňových mrazů. Arktický ledový maraton se tam koná pravidelně každý rok a jeho trasa vede kolem ledovce jen necelých tisíc kilometrů od jižního pólu.

Letošního ročníku, který se konal koncem listopadu, se zúčastnilo 50 závodníků. Na sněhu a ledu, s rouškou před obličej, vyhrál Ir Gary Thornton v čase 3:37:13. Mimochodem, nejlepší čas v historii tohoto závodu (byl zhruba o dvě a půl minuty rychlejší, než jakým se chlubí letošní vítěz) drží Čech Petr Vabroušek a je z roku 2013. Pokud byste se i vy chtěli vydat na podobný podnik, na startovní balíček si připravte 13 500 eur.

Z letošního ročníku sice video nemáme, představu o tom, v jakých podmínkách se závod běhá, si však můžete udělat z následujícího sestřihu z minulého ročníku.

Chytré vyhřívané vložky ovládané z mobilu

Se zimou má co do činění i další zajímavý produkt, speciální vyhřívané vložky do bot ovládané přes Bluetooth pomocí aplikace v chytrém telefonu. Nejsou sice přímo určeny na běhání (kdy vás většinou zahřeje samotný pohyb), ale při doplňkových sportech by mohly pomoci. Zahřejí vás uvnitř bruslí, v lyžařských botách, cyklistických tretrách, ale i při běžné chůzi.

Vložka se jmenuje +Winter, na trhu se poprvé objevila již minulý rok a v současné době se chystá za pomoci Kickstarteru dobýt Ameriku. Vložka je velice tenká, pod patou vám přidá šest milimetrů, pod špičkou pouhé dva. Díky tomu je možné ji vložit prakticky do jakékoliv obuvi. Uvnitř se nachází baterie, která vydrží vložku napájet v závislosti na okolní teplotě až pět hodin. O dobití se postará bezdrátová nabíječka, kterou stačí strčit do bot.

Chytré vyhřívané vložky řízené aplikací z mobilu.

Aplikace v telefonu slouží především k tomu, aby vás informovala o teplotě uvnitř boty, její pomocí si můžete též nastavovat intenzitu zahřívání. Vložka obsahuje pohybové čidlo, které sice nepočítá kroky, jak by vás mohlo napadnout, ale je možné ho využít k nastavení automatického ohřevu, jakmile nazujete boty (tedy i bez mobilního telefonu). Cena jednoho páru vložek je 139 eur.

Také vám přijde, že dnes přes Bluetooth komunikuje s mobilními telefony snad úplně všechno? Uvidíme, zda si mobilním telefonem ovládané vložky najdou své místo na trhu.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz