Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Diskuse k článku

Vyprané prádlo obsahuje spoustu střevních bakterií, zjistili vědci

Pračka je inkubátorem fekálních bakterií, zjistili mikrobiologové z Arizony. Když se totiž pere spodní prádlo, dostává se z něj do prací vody obrovské množství střevních bakterií, které se usadí v celém bubnu pračky a většinou je nezničí ani prášek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kresinka

dlouho i za vlastnictví

první Tatramatky jsem prádlo vyvářela . Ne v pračce, pěkně v kotli, prostěradla, cíchy, ručníky, utěrky i spodní prádlo. Vyvačené nahodila do pračkla a jen projela . Bylo to bezvadné. dnes to nejde. Jednak je většina z neuvěřitelně mizerného materiálu a už taky nemám kotel. Ale díky, budu tu pračku prohánět tou vařící vodou s octem.

0/0
16.6.2010 14:21

Wabo

Bez kontextu je článek k ničemu

Výzkum byl pro Američany a otisknout ho v iDNES se mýjí účinkem, pokud k tomu ctěný deník zapomene uvést kontext. V USA jde totiž o boj lékaři vs.  výrobci obřích praček. Boj trvá dlouho, výrobci obřích praček zatím vyhrávají na celé čáře. Pro našince: v USA mají výrobci obřích praček velmi silnou a vlivnou

lobby, kvůli které si ve většině bytových domů NESMÍTE nainstalovat

vlastní pračku do bytu - ani když jste vlastníkem toho bytu. Je to proti stavebním předpisům. Musíte prát ve společných prádelnách pro celé patro nebo dům. Anebo v laundromatech ve veřejných prádelnách na ulicích. No jasně,  můžete si před každou várkou svého praní nechat pračku

"projet" na vyvařování s octem, jak tu někdo navrhuje, čímž vydezinfikujete zbytky fekálního obsahu rodin sousedů. Ale připlatíte si (pračky jsou automaty na mince), a co víc, brzy vám asociace vlastníků bytů udělí pokutu, že ve společné prádelně zabíráte neúměrně mnoho času.

0/0
15.6.2010 18:25

Wabo

Re: Bez kontextu je článek k ničemu

Oprava: míjí ;-(Rv  ... Chtěl jsem napsat, že se "mýjí" opravdu tvrdě.

0/0
15.6.2010 18:42

.palič..

Re: Bez kontextu je článek k ničemu

To je tedy pěkná levárna.

0/0
16.6.2010 16:19

s(h)arka

článek o h..o..v..n..ě..

že se spodní prádlo - bavlněné pere na víc jak 60°C, že se dříve i vyvářelo, protože bylo z pevné bavlny a ne z toho hadru jako teď, že to nebylo samej elastan a gumička...to sna každá ženská ví, protože ji to vysvětlila a naučil amatka...výzkum i článek k ničemu...že každej měsíc,by měla pračka jet bez prádla na program vyváření a to s octem, aby se vyčistil buben a trubky..to je další věc, ale o tom ani slovo! A jak to šetří a čistí pračku ....od usazenin a bakterií...

0/0
14.6.2010 11:33

Pulchritudinous Wendolene

Kolik zase padlo dolarku na tento vyzkum o nicem?

a co susicka, popularni v USA? V te se ty zakerne bakterie nezabiji? Fakt je ten, ze kdo je prase a neumi vyprat pradlo poradne, bude mit na obleceni vic bakterii. Ale vazne je potreba neco takoveho zkoumat?

0/0
13.6.2010 3:35

notebook.r51

Re: Kolik zase padlo dolarku na tento vyzkum o nicem?

Neboj, ti co drinkujou Coca-Cola nebo chodí do mekáče či KFC to zafinancujou, je jich po zeměkouli hafo. Taky přispíváš na výzkum? Tvoje věc, tomu se nesměju, směju se jiné lidské blbosti.

Někdy dávno lidi přišli na to, že výkaly obsahují cosi, co zdraví příliš nesvědčí. Časem to i pojmenovali a přišli na to, že vařící voda tomu vadí. proto prádlo vyvářeli a žehlili.

Pak jim přišlo zatěžko prát a žehlit třeba pleny. Tak se zavedou papírové. Pak je spousta divení, že je všude tolik bakterií, když se hážou do popelnice, místo aby se ničily vroucí vodou.

Kdysi se prádlo vyvářelo, aby se ničliy baktérie. Teď se pere ve vodě bezmála studené, aby se ušetřila energie. Pak se objeví amerika - ona když voda není dost horká, bakterie nezničí. To je na doktorát. Nejmíň. V Plzni.

Zvláštní je, že takhle technologická nekázeň (vono je to dobrý), která může i za stav našich silnic (němec to uválcuje 100x protože tak velí Vorschrift, Čech po čase usoudí, že to je dobrý...) je v hygieně tolerovaná.

0/0
13.6.2010 22:37

BigpetBig

Re: Kolik zase padlo dolarku na tento vyzkum o nicem?

Co to je vyprat pořádně? ty víš kolik tam máš po vyprání bakterií? nebo myslíš, že tam jsou bakterie jen když ti tam zůstane skořicovej proužek? :-P

0/0
14.6.2010 9:16

Pulchritudinous Wendolene

Re: Kolik zase padlo dolarku na tento vyzkum o nicem?

bezna pracka v USA pere tak okolo 30 minut, hodne lidi chodi do verejnych pradelen a tam se zrovna ty pracky nemuzou chlubit cistotou. Take hodne lidi precpe pracku, takze pradlo neni poradne vyprane. Dulezita je tepla voda, kvalitni pracka, extra machani. Kvalitni praci prasek take. Ovsem hodne lidi (Americane) hleda co nejrychlejsi zpusob.

Jinak samozrejme, bakterie nejsou jenom tam, kde jsou hnede prouzky. Ale o tom jsem nepsala.

0/0
14.6.2010 19:34

Wabo

Re: Kolik zase padlo dolarku na tento vyzkum o nicem?

Výzkum byl pro Američany a otisknout ho v iDNES se mýjí účinkem, pokud k tomu ctěný deník zapomene uvést kontext.

V USA totiž výrobci obřích praček mají opravdu velmi silnou a vlivnou lobby, kvůli které si ve většině bytových domů NESMÍTE nainstalovat vlastní pračku do bytu - ani když jste vlastníkem toho bytu. Je to proti stavebním předpisům. Musíte prát ve společných pračkách na patře nebo pro celý dům, anebo v laundromatech na ulicích. Američtí lékaři už  mnoho let varují před riziky, která z toho vyplývají, ale zatím bez úspěchu. (Jasně, můžete si před každou várkou praní nechat pračku "projet" na vyvařování s octem, abyste vydezifinkovali pračku po fekáliích sousedů, ale jednak si zaplatíte dvojnásobek, a jednak vás asociace vlastníků bude brzy pokutovat za to, že ve společné prádelně zabíráte příliš mnoho času.)

0/0
15.6.2010 18:12

Wabo

Re: Kolik zase padlo dolarku na tento vyzkum o nicem?

... míjí ... ;-( Dneska mám  tvrdý den.Rv

0/0
15.6.2010 18:47

trdelnik

Dotaz:

Muze mi redakce sdělit, jestli ty šortky na špagátě jsou damske nebo panke ?

0/0
13.6.2010 3:30

Žába.kuňk.pao

Re: Dotaz:

Mají mašličku, takže dámské nebo b.u.z.i.č.í. ;-D

0/0
13.6.2010 19:25

snilek

Re: Dotaz:

;-D;-D;-D

0/0
14.6.2010 18:53

Wabo

Re: Dotaz:

To bylo také první, co mě zaujalo. A popravdě i poslední.

0/0
15.6.2010 18:15

FernetNYC

My pereme na 1940

http://www.youtube.com/watch?v=XyTWCKztzpA

0/0
11.6.2010 22:32

yan007

a jaký vliv má na to sušení

v sušičce...

0/0
11.6.2010 14:24

Ig-n-or

jj, amerika je ráj...

třeba ve většině USA se vůbec neprodávají pračky s ohřevem vody, pere se jen ve vlažné z kohoutku...   nebo pak tahat prádlo do veřejné prádelny. To se pak nemůžou divit že jim ty ekologické bio prostředky ve vlažné vodě nic nevyperou Rv

0/0
11.6.2010 13:15

Své dukáty věnuji na chudé psy

Re: jj, amerika je ráj...

V kontextu tohoto výzkumu - potěš prso veřejný prádelny, kdo ví, po jakém vepři bych si tam své čisté slípky pral? 8-o

0/0
13.6.2010 18:12

podhurka

Doufám, že na toto byl grant milion dolarů...

Rv

0/0
11.6.2010 0:50

CCblue

Re: Doufám, že na toto byl grant milion dolarů...

Mám ten dojem, že tebe vytvořili taky na grant. Protože zadarmo by tě snad nikdo nechtěl. :-)

0/0
11.6.2010 12:22

notebook.r51

Re: Doufám, že na toto byl grant milion dolarů...

A proč po bezmála 60 letech tady zase zavádíš Stalinské metody?

Kdybys tomu nerozuměl - Josif Visarionovič s oblibou řešil místo problému toho, kdo na něj poukázal, a tak nějak se došlo k závěru, že u slušných lidí to zrovna není to pravé ořechové.

0/0
13.6.2010 22:48

BigpetBig

Re: Doufám, že na toto byl grant milion dolarů...

Však ten výzkum na to poukázal a původní pisatel řeší, toho kdo na to poukázal. ;-D

0/0
14.6.2010 9:18

Wabo

Re: Doufám, že na toto byl grant milion dolarů...

Výzkum byl určen americké populaci a hlavně asi zákonodárcům, aby rozšířili povolení individuálních praček přímo v bytech (to se zatím v řadě amerických států většinou nesmí) a donutili výrobce praček ke změně norem. U čtenářů českého bulváru se míjí účinkem, protože průměrný českých čtenář má pračku doma a nikde mu v tom nikdo nebrání.

Podle vás je výzkum o ničem, ale v populaci USA je podle odhadů např. 20 mil. lidí akutně nakaženo lidským papilomavirem a až 3/4 se v průběhu života akutně nakazí.  Řečeno slovy pana Smoljaka, všude ty potvory vlezou a strašně rychle se množí a společné praní spodků celých komunit jim v tom vydatně pomáhá. (HPV jsou ty potvory, jejichž některé druhy působí vřídky na mužských pohlavních orgánech ... nevím, jestli nepřijdu o dukáty ... a u žen rakovinu děložního hrdla.)

0/0
15.6.2010 18:41

Cephaelis

Sdílení bakterií

Lidé, kteří spolu žijí ve společné domácnosti si svoji mikrofloru už dávno vzájemně předali a nějaká jejich vlastní bakterie v pračce je nemůže zaskočit. Pokud někdo pere na 40°C prádlo bezďákům, tak tam bych takový argument snad brala, ale v rodině??  A i tak - bakterie jsou všude kolem a všichni víme, kam vede do krajnosti dovedená hygiena. Neříkám, že si lidi nemají mýt ruce a tak, ale drhnout celou domácnost každý týden Savem, každé jabko před konzumací pucovat pět minut kartáčkem a nosit výhradně bavlněný spodky, aby se to dalo vyvařit, to mi přijde prostě ujetý. To už není život, ale obsese.

0/0
10.6.2010 22:46

bambi-budik

Re: Sdílení bakterií

R^R^R^

0/0
11.6.2010 8:24

Jezdím na neutrál

Re: Sdílení bakterií

máte pravdu R^

0/0
12.6.2010 13:38

mizz13

Re: Sdílení bakterií

Nechapu, jak jsme mohli prezit detstvi... Vlastne, jaktoze lidstvo s nastupem automatickych pracek nevymrelo?

0/0
12.6.2010 17:22

Jezdím na neutrál

Re: Sdílení bakterií

Taky nechápu, jak jsme mohli dětství bez věčných kontrol a výzkumů přežít. Houpali jsme se na houpačkách, jejichž bezpečnost nikdo nekontroloval. Na každém rohu bylo pískoviště, nikdo neřešil přilby a hlavně se nikdo nebál pustit své dítě ven, jako dnes. Dnes se pořád něco řeší. Kraviny. Buzeruje se za nezakryté pískoviště, u nás zrušili hřiště, protože nebylo řádně zajištěno a po dešti by tam mohl někdo uklouznout. ;-€ Fak kocourkov.

0/0
13.6.2010 9:57

Wabo

Re: Sdílení bakterií

Ale furt ještě můžete jezdit na neutrál.

0/0
15.6.2010 19:12

Jezdím na neutrál

Re: Sdílení bakterií

No to bylo vtipné. Ha, ha, ha, ha. Ještě se mám smát. ?8-o

0/0
16.6.2010 16:07

ppeppe

Re: Sdílení bakterií

Se do tebe Wabo pěkně trefuje, co? Ale podle příspěvků předpokládám, že Wabo nám píše z Jůesej, kde těch aut s normálními převodovkami už moc nejezdí. Takže Wabo, dneska až pojedu na chalupu, tak slibuju, že tan kopec za barákem dám na neutrál za tebe. [>-]

0/0
18.6.2010 8:55

Jezdím na neutrál

Re: Sdílení bakterií

Asi má pocit, že sežral Šalamounův trus. Není to jen na téhle diskusi. No budiž, když mu to dělá radost... ;-) Asi jinou nemá.... je to vlastně chudák na duši...:-)

0/0
18.6.2010 14:34

Wabo

Re: Sdílení bakterií

V Americe si bohužel většinou smíte pračku pořídit přímo domů jen tehdy, když máte vlastní domek, a někdy ani to ne. Takže perete ve společných domovních pračkách a víte houby o tom, co tam soused pral před vámi. Pokud perete ve společných veřejných pračkách na ulici, což dělají miliony Američanů, nebo dáváte prádlo do prádelny, houby víte, jestli tam před vámi pral bezďák.

0/0
15.6.2010 18:46

net.Xtreme počtvrté

To je to ekologicky šetrné praní

na 40°C v něčem, co přírodě neškodí...

0/0
10.6.2010 15:46

Lovila veverky v korunách stromů

takže

spodky nosit týden, nechat uschnout, pak vyžehlit, tím se zahubí bakterie. Pak vyprat. Potom bude vyprané prádlo bez bakterií:-/

0/0
10.6.2010 14:47

Jezdím na neutrál

Re: takže

R^R^;-D;-D;-D;-D

0/0
10.6.2010 21:31

notebook.r51

Re: takže

a hnědý proužek se vylupuje až opečený?

0/0
13.6.2010 22:52

Wabo

Re: takže

R^R^:-) Rychle si to patentujte!

0/0
15.6.2010 18:49

purplepickle

Horka voda je nad zlato

Vetsina americanu nechape proc by meli prat v horke vode. Taky se jim nelibi kdyz pracka pere vice nez 45 minut. Nemluve o bacteriich z pradla, po prani ve studene vode pak maji problem se smradlavou prackou a stezujou si na vyrobce. Taky pouzivaj vselijake pridavne chemikalie, ktere poradne ani nevymachaji.Kazdy chce usetrit na vode a elektrine ale ono se to nevyplati.

Ja mam dve pracky, jedna z nich vyvaruje, pouzivam jen Persil a Vaska. Nemam problemy ale peru jen v horke a varici vode.

0/0
10.6.2010 9:46

.palič.

Re: Horka voda je nad zlato

To víš, to je ten módní "zelený trend". Pipka z Kalifornie přijede domů ve své "zelené" Toyotě Prius a vypere prádlo ve studený vodě. Protože přece nebude prát v horký a přispívat tak k oteplování. Že tam ale kvůli tomu musí naljet tunu chmikálií, co životní prostředí zatíží víc, než ta ohřátá voda, to už jí nedojde. Stejně jako to, že ten Prius je díky přítomnosti akumulátoru s kyselinou a jedy ještě míň ekologický, než normální kára na benzín.

0/0
10.6.2010 10:03

roedor

Re: Horka voda je nad zlato

od tý doby, co máme novou pračku přidávám máchání u 90% prádla. V rámci nějaký ekoagitky výrobce snížil spotřebu vody na minimum a mě teda přijde dost nechutný, když se prádlo šudlá v pár deci vody a ani se pořádně nevymáchá:-/

0/0
10.6.2010 12:42

mamcamix

Re: Horka voda je nad zlato

Souhlasím s Vámi. Já se o teplotě vody rozhoduji podle materiálu z jakého je prádlo vyrobené.Spodní prádlo ale nelze stejně prát na více než 50stupňů. Jinak když tam pan profesor probírá ty zbytky exkrementů, tak ať to odstraní namočením do studené vody a pak teprve dát do pračky. Pohodlnost se nevyplácí. Nevím , ale pračky dodávané na náš trh mají možnost tollika programů , včele s namáčením.

Zkušenost a s američany máme a tak se nedivím jejich výzkumům. Diví se, že i třeba v ČR republice má každá rodina svou pračku a další spotřebiče.No prostě oni jsou pouze vyspělá země a nikdo jiný.

0/0
10.6.2010 15:14

Wabo

Re: Horka voda je nad zlato

Česká republika má mocnou lobby provozovatelů hazardních her, Amerika má mocnou lobby výrobců zbraní a také výrobců (obřích) praček. Díky těm prvním  my v Česku máme nejvíc heren na obyvatele v celém vyspělém světě a díky lobby výrobců obřích praček  Američané většinou nesmějí mít pračky v bytě,  i kdyby se na hlavu postavili. Individuální pračky jsou povoleny jen někde, v rodinných domcích většinou ano, v bytových domech většinou ne. Pak nemají na výběr než prát ve společných prádelnách. Ono se to asi lépe vyplácí, když výrobce kromě ceny za pračku ještě dostane přes mincový automat zaplaceno za každé jednotlivé praní.

Američtí doktoři už mnoho let bojují se zákonodárci za povolení praček v každém bytě a předpokládám, že i tenhle výzkum je součástí toho boje.

0/0
15.6.2010 19:00

purplepickle

Re: Horka voda je nad zlato

Jo taky macham extra 3-4 x. Jinak se to neda. Na usetreni vody mi az tak nezalezi. Radsi mam pradlo ciste, vonave.

0/0
11.6.2010 8:29

denek

Re: Horka voda je nad zlato

Souhlas, mám dva roky starou pračku a zpočátku se mi to prádlo zdálo sice vyprané, ale měl jsem pocit, že na máchání bere pračka nějak málo vody. Tak jsem udělal pokus -  "vymáchané"prádlo z pračky jsem vzal a vymáchal ručně. A nestačil jsem se divit...A to dávám prášku minimum. Od té doby přidávám máchání navíc...Ekologie...:-P

0/0
11.6.2010 9:48

.palič..

Re: Horka voda je nad zlato

Škoda, že na těch pračkách se nedá zapnout nějaký GodMode, aby si člověk mohl řídit úplně sám cokoli.;-D

0/0
11.6.2010 10:52

Jezdím na neutrál

Re: Horka voda je nad zlato

A proto nám EU zakázala rtuťové teploměry (rtuť z nich škodí) a povinně musíme používat ekoúspornézářivky, které mají každá rtuti jak xy teploměrů. R^;-D;-D;-D

0/0
10.6.2010 21:32

banned star

Ano, svět je plný bakterií

Něco nového tam nemáte?

0/0
10.6.2010 1:39

jyy

Romové, i bílí

většinou s bakteriemi žijí a nestonají (vyjímky). My jsme zblblí hygienou a jakákoli potvora nás zkolí k zemi.

Výte co to je Z. polní, L. podhorní, S. glanis, O. šalamounek, A. bela dona, C. bursa pastoris ?

Je to stejné, jako E. coli.

Kterej nevzdělanec to použil jako první ?

0/0
9.6.2010 23:24

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...