Vybíráme ty nejlehčí běžecké batohy na trhu. Váží méně než vaše tričko

aktualizováno 
Dokonale uspokojí rekreační i výkonnostní běžce. Jsou ultralehké, ale vejde se do nich hydrovak, pevné i měkké lahve a maličkosti jako gely, tyčinky či větrovka. Představujeme vám nejpovedenější běžecké batohy na trhu.

vybíráme ty nejlehčí běžecké batohy na trhu. Váží míň než vaše tričko | foto: Philipp Reiter - SalomonRungo.cz

Hledáte běžecký batoh, který bude malý a lehký, aby vás při běhu nezatěžoval, který však zároveň pojme dostatek tekutin pro dlouhý trénink nebo závod v horách? Že takový batoh neexistuje? Ale ano. A na výběr budete mít hned z několika značek a různých hydratačních systémů od klasických hydrovaků přes pevné lahve až k oblíbeným lahvím měkkým (tzv. soft flasky). Chybět nesmí ani několik kapes, do nichž se vejde pár gelů, energetických tyčinek, větrovka a dalších pár nezbytných drobností.

Společným prvkem všech těchto batohů je extrémně nízká hmotnost pohybující se v rozmezí 100 až 300 gramů. Ve všech případech jsme také svědky snahy o minimalistickou konstrukci, která bude spíše než batoh připomínat triko s našitými kapsami.

Camelbak Circuit

První z lehoučkých batohů pochází z dílny legendárního Camelbaku a zároveň je to jediný batoh v našem výběru, který uspokojí příznivce hydrovaků. Zatímco většina ostatních výrobců dává stále více přednost měkkým či pevným lahvím, Camelbak zůstává u klasiky v podobě vaku na vodu, který tato značka v minulosti vynalezla.

cena: 2 090 korun

hmotnost: 270 gramů

uložení tekutin: 1,5 l hydrovak

Běžecký batoh Camelbak Circuit
Běžecký batoh Camelbak Circuit

Od konkurence se circuit odlišuje i použitím pevnějších a tužších materiálů. To se sice negativně projeví na relativně vyšší hmotnosti, ale odměnou vám bude prakticky nezničitelná konstrukce, díky které batoh bez potíží přežije i hrubší zacházení. Stále však platí, že circuit sedí na zádech velmi dobře a při správném nastavení ani nebudete vědět, že ho tam máte.

Velkou výhodou jsou prostorné kapsy na předních popruzích vhodné pro uložení všech možných drobností nebo dvou lahví na vodu, pokud vám 1,5litrový vak na zádech nebude stačit.

Inov8 Race Elite Vest

Zjednodušená, odlehčená a především výrazně levnější varianta oblíbené Race Ultra vesty od Inov-8. Od svého dražšího sourozence se Race Elite Vest liší pouze v několika konstrukčních detailech a jedinou výraznější změnou je absence dvoulitrového vaku na vodu.

cena: 1 790 korun

hmotnost: 210 gramů

uložení tekutin: 2 x 0,5 l lahve

Běžecký batoh Inov-8 Race Elite Vest
Běžecký batoh Inov-8 Race Elite Vest

Při pořizovací ceně hluboko pod dva tisíce korun je to batoh s dost možná nejlepším poměrem cena/výkon na trhu, dvě půllitrové ploché lahve poskytují dostatek tekutin a na zádech zbývá prostor pro uložení až překvapivě velkého množství věcí.

Vesta Race Elite Vest je kompletně ušita z velmi jemné a dobře prodyšné síťoviny, která dokonale obepíná tělo a kolem hrudníku sedí jako druhé triko. V batohu nenajdete žádné pevné prvky, díky čemuž se dá bez potíží složit do malého a skladného balíčku.

Při ukládání věcí do zadní kapsy si ale dejte pozor na to, že tento prostor nelze nijak bezpečně uzavřít a obzvlášť oblečení z hladkého materiálu při běhu rádo vylézá horním otvorem směrem vzhůru. Na zádech naštěstí nechybí křížem vedené stahovací gumičky, kterými se dá tento problém poměrně efektivně vyřešit.

Salomon S-LAB Sense Ultra Set

Nejdražší a nejpropracovanější z lehkých batohů nemá na svědomí nikdo jiný, než francouzská značka Salomon, která patří v oblasti běžeckých batohů k absolutní a trendy udávající špičce. Nutno podotknout, že za vysokou kvalitu si Salomon nechává pořádně zaplatit, ale pokud plánujete batoh využívat intenzivně a na své vybavení kladete vysoké nároky, investice se vám rozhodně vyplatí.

cena: 3 490 korun

hmotnost: 110 gramů

uložení tekutin: 2x 0,5 l soft flask

Běžecký batoh Salomon S-LAB Sense Ultra Set
Běžecký batoh Salomon S-LAB Sense Ultra Set

Status nejlehčího batohu utekl Ultra Setu o pouhé tři gramy, ale stále se s hodnotou 110 gramů jedná o to vůbec nejlehčí, co lze na trhu nalézt. Pokud jsem vestu od Inov-8 přirovnával ke druhému triku, pak Sense Ultra Set bude druhá kůže, která díky lehkému a hladkému materiálu dokonale sedí na těle a při běhu se ani nehne.

Perfektní je především propracovaný systém kapsiček v přední části, z nichž některé jsou volně přístupné a některé zabezpečené zipem. Tekutiny jsou tentokrát uloženy ve dvou půllitrových měkkých lahvích na předních popruzích. Na ty má batoh dvě speciálně tvarované kapsy, aby manipulace s lahvemi byla co nejjednodušší.

Abychom vyrovnali superlativy, které se na tento batoh snáší ze všech stran, musíme zmínit nemožnost pevnějšího stažení (kvůli tomu je velmi zásadní zvolit správnou velikost, jinak vám budou při běhu plné lahve tancovat po hrudi) a nižší životnost spojenou s extrémně lehkou konstrukcí.

Montane Via Trail Vest

Montane by se se svými batohy dal označit za skokana roku. Během jediné sezóny se mu totiž povedlo výrazným způsobem vylepšit modelovou řadu, která nyní může bez problémů konkurovat i těm nejpovedenějším konkurenčním běžeckým vestám.

cena: 2410,-

hmotnost: 107 gramů

uložení tekutin: 2 x 0,25 l soft flask

Běžecký batoh Salomon S-LAB Sense Ultra Set
Běžecký batoh Montane Via Trail Vest

Via Trail Vest je s vahou 107 gramů vůbec nejlehčím běžeckým batohem, který se do výběru dostal, ale tento fakt s sebou přináší jak výhody, tak nevýhody.

Na rozdíl od všech ostatních batohů totiž Via Trail Vest nedisponuje žádným zádovým úložným prostorem a jste tak odkázání pouze na kapsy na předních popruzích. Díky tomu jsou však záda síťovaná a dokonale prodyšná, což zajistí perfektní ventilaci, která se bude hodit zejména v letních měsících.

Přední kapsy jsou dostatečně prostorné, aby se do nich vešlo vše nezbytné, jedinou výraznější vadou na kráse je osazení batohu lahvemi o objemu pouhých 250 ml. Celkový objem půl litru je pak pro delší distance příliš malý, ale to naštěstí není nic, co by se nedalo vyřešit pořízením dvou lahví půllitrových.

UltraSpire Spry 2.0

Poslední z vybraných běžeckých batohů je Spry od méně známého výrobce UltraSpire. Na tento batoh nenarazíte tak často, jako na konkurenční produkty od Salomonu, Inov-8 nebo Camelbaku. To ale v žádném případě neznamená, že by UltraSpire neuměl vyrobit povedený batoh.

cena: 1 950 korun

hmotnost: 185 gramů

uložení tekutin: 1 l hydrovak, nebo 2 x 0,5 l lahve (není součástí balení)

Běžecký batoh UltraSpire Spry 2.0
Běžecký batoh UltraSpire Spry 2.0

Naopak, Spry je dobře padnoucí a kvalitně zpracovaný batoh, který bude vyhovovat milovníkům klasických kulatých pevných lahví. V případě UltraSpire totiž nemusíte spoléhat na speciální ploché lahve jako u Inov-8 ani na velmi drahé soft flasky jako u Salomonu nebo Montane. Přední kapsy pojmou bez problémů každý obyčejný půllitrový bidon nebo si za přijatelných 250 korun můžete koupit běžeckou lahev se zešikmeným sosákem přímo od UltraSpire.

Důraz je kladen na jednoduchost, takže na předních popruzích naleznete už jen dvě maličké kapsy na klíče nebo telefon, což je možná trochu škoda, ale co se nevejde na hrudník, půjde umístit do prostorné zadní kapsy s bezpečným zavíráním na zip.

Podobně jako Race Elite Vest od Inov-8 má i UltraSpire Spry velmi zajímavý poměr cena/výkon, ale v tomto případě musíme odečíst fakt, že v balení nejsou lahve ani litrový vak, ten se však dá v případě zájmu dokoupit a umístit do zadní kapsy.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

Témata: kapsa, Běh, Test, Trail, Vybavení

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz