Výběh za Sluncem

aktualizováno 
Když Rungo zveřejnilo prázdninovou výzvu s názvem Buďte šílení, jen jsem ji s pousmáním přešla a nevěnovala jí větší pozornost. Stačí, že vstávám v pět ráno do práce, nepotřebuji se přeci trápit i o víkendu. Nebo snad ano?

| foto: Adéla Šiansápro iDNES.cz

Myšlenka vyběhnout za východem Slunce mi nakonec v hlavě utkvěla, a když jsme s přítelem uvažovali o plánech na nadcházející dva bonusové volné dny v pracovním týdnu, lehkovážně jsem se o ní zmínila. Přítel se nápadu hned chytl a začali jsme na mapě hledat vhodné místo, odkud by byl dobrý výhled a které by zároveň bylo běžecky dosažitelné. Plán postupně nabíral pevnějších obrysů a následně bylo rozhodnuto – na počest slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje přivítáme Slunce hezky po běžecku.

Fotogalerie

Jako to pravé místo pro pozorování východu Slunce jsme vybrali rozhlednu Babí lom u Lelekovic, což je obec kousek za Brnem. Aby nebylo šíleností příliš, k místu určení jsme se přiblížili MHD. Ptáte se, jaký autobus zajíždí uprostřed noci v nepracovní den i do zapadlých vesnic? Odpovědí je legendární brněnský rozjezd. Ve tři ráno jsme tedy na shromaždišti všech rozjezdů na hlavním nádraží budili značnou pozornost – zatímco většina zúčastněných byla na cestě z párty, my již byli v plné polní se svítivými kompreskami na nohou. Nicméně unavený pohled a flašku v ruce jsme měli všichni, rozdíl byl pouze v obsahu alkoholu v lahvi i v krvi. Ale jelikož lidé jsou v nočních rozjezdech zvyklí natrefit na kdejaké bizarnosti, pár šílených běžců je nemůže rozházet.

SOUTĚŽ: Jeden okamžik a různá místa. Takto prožívali svítání naši čtenáři. Fotky posílejte do konce prázdnin

O půl čtvrté ráno nás tedy autobus vyplivnul v obci Česká a my se vydali na 3,5 kilometru dlouhou procházku na rozhlednu. Po dvou kilometrech chůze přes naprosto ztichlé vesnice jsme se dostali na kraj lesa v Lelekovicích a konečně měli důvod zapnout čelovky. Za necelou hodinu jsme se octli na úpatí rozhledny a naskytl se nám krásný výhled na rozsvícené Brno. Netradiční vjemy jsme náležitě diskutovali, čímž se nám podařilo probudit dvojici spící pod rozhlednou (tímto zdravíme!), které jsme si při příchodu nevšimli. Zatímco mládenec po zjištění, kolik je hodin, opět zalezl do spacáku, slečna našeho vyrušení využila a rozhodla se na východ Slunce počkat také.

Dozvěděli jsme se, že na Babím lomu pouze přespávají na své cestě do Boskovic, kde od čtvrtka začínal festival pro židovskou čtvrť. Čekalo na ně ještě 40 kilometrů cesty. Inu, nejen běžci jsou blázni.

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Postupně se rozednívalo čím dál více, zima už docela lezla pod kůži, jen to Slunce pořád nikde. Když už to vypadalo, že čekáme na Godota, pár minut před pátou se Slunce konečně ukázalo a pak už to šlo ráz naráz. Lehce po páté hodině byl oranžový kotouč v celé své kráse na obloze, foťák byl naplněn spoustou víceméně stejných snímků a my se vydali na cestu zpátky. Nejprve nás čekal technický seběh do Lelekovic a pak už běh skrz louky a lesy zpět do Brna.

Tak brzy ráno jsem nikdy neběžela a překvapilo mě, že to šlo docela lehce. Pravda, do kopců jsem cítila, že nohy nejsou zcela bdělé a trochu se vzpírají, ale jinak paráda. Nikde nikdo, ptáci se spolu se Sluncem probouzeli a teplota byla ideální. Když jsme doběhli k medláneckému letišti, Slunce už bylo poměrně vysoko a začalo svou sílu dávat najevo. Poslední výhledy na probouzející se Brno se nám naskytly z Medláneckého kopce a okolo půl osmé jsme zdárně dorazili domů. Zatímco pro většinu lidí den ještě ani nezačal, my už měli jeho velkou část za sebou a v nohách 17 kilometrů.

Takže Rungo, díky za inspiraci!

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz