Vrah se upsal vědě, vznikl virtuální model těla

  15:00aktualizováno  15:00
V roce 1981 zabil staříka, který ho načapal při loupeži. Dvanáct let měl na přemýšlení v cele, než jeho život ukončila injekce. Před smrtí se ale Joseph Jernigan rozhodl své tělo darovat vědě. Vznikl tak unikátní digitální model lidského těla známý jako Visible Human.
Aby vznikl dokonalý model těla, museli vědci nasnímkovat každý milimetr. Ilustrační foto.

Aby vznikl dokonalý model těla, museli vědci nasnímkovat každý milimetr. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Průřez člověkem si prohlédněte ZDE

Jernigan s největší pravděpodobností netušil, že jeho tělo znovu ožije ve virtuálním světě. Počítal zřejmě spíš s dárcovstvím orgánů. To je ale u lidí popravených jedem vyloučeno.

Jernigan pocházel ze šesti dětí. V šestnácti letech odešel ze školy a dal se k armádě. Odtud ho ale záhy vyhodili, protože si zahrával s drogami. Vyučil se opravářem aut, nicméně "přivydělával" si i drobnými vloupačkami dostal se kvůli tomu i před soud.

V roce 1981 ho při jednom z vloupání překvapil 75letý majitel domu. Jernigan ho pobodal a ještě na něj třikrát vystřelil. Za několik dnů skončil ve vězení, respektive v cele smrti.

Po celou dobu za mřížemi se snažil získat milost. Když ale 4. srpna 1993 ztratil poslední naději a jeho žádost byla naposledy zamítnuta, rozhodl se, podle některých zdrojů na základě rozhovoru s knězem, že udělá pro lidstvo něco dobrého.

Viditelný člověk
Na konci 80. let začaly do vědy mohutným tempem zasahovat počítače. V jednom z nejprestižnějších vědeckých ústavů v USA, v Národní lékařské knihovně Univerzity v Marylandu ale tempu digitalizace zdaleka nestačili. Neexistoval totiž jediný virtuální model člověka.

Tak vznikla myšlenka jedinečného projektu Visible Human (Viditelný člověk), který spojoval moderní techniky a medicínu. Pod patronát si ho vzal Michael Ackerman, který spolu s dalšími vědci začal hledat tělo vhodné pro skenování.

"Museli jsme najít mrtvolu, která by zároveň vypadala normálně. To je ale obtížné - mrtvoly většinou nevypadají normálně, jinak by ještě byly naživu," citoval později Ackermana portál Alert.com.

Vhodný dárce musel být nižší než šest stop, mít přiměřenou váhu a na těle nesměly být žádné znaky poškození, dokonce ani srostlá zlomenina. Visible Human měl zobrazit zdravého člověka.

Právě proto padla volba na popraveného kriminálníka. Ani jeho tělo nebylo perfektní. Chyběl mu zub, neměl slepé střevo a v 15 letech mu bylo odebráno varle. Přesto ho lékaři označili jako nejlepšího z možných variant. V době smrti mu bylo 39 let, měřil 180 centimetrů a vážil 90 kilo.

Jen pár hodin poté, co mu injekce dopravila pod kůži smrtící látku, vyzvedl si jeho tělo Ackermanův tým. Vědci tělo naskenovali, zrentgenovali, zobrazili pomocí tomografu, zkrátka všemi možnými dostupnými metodami.

Na univerzitě v Coloradu pak tělo nejprve zmrazili. Uložené v modré želatině zůstalo 4 měsíce. Teprve pak se mohlo začít s vlastním skenováním za účelem vytvoření trojrozměrného modelu.

Aby byl výsledek dokonalý, bylo třeba zobrazit každý detail. Proto se vědci rozhodli pro ofocení dílků, z nichž každý měl pouhý milimetr. Zpracování jedné fotografie trvalo od čtyř až po deset minut.

Trvalo proto několik měsíců, než se vědcům podařilo naskenovat všech 1 878 částí Jerniganova těla. V říjnu 1994 mohli konečně všechny fotografie spojit a vytvořit tak unikátní model mužského těla.

Žena je ještě přesnější
Vědcům ale zbývalo ještě dokončit druhou část - a sice zobrazit tělo ženské. Modelem se stala 59letá žena z Marylandu, která náhle zemřela na infarkt. Ten ale na jejím srdci údajně nezanechal výraznější stopy. Na rozdíl Jernigana zůstalo její jméno na přání rodiny v anonymitě.

Virtuální ženu dokončil tým doktora Victora Spitzera v roce 1995. Model je ještě přesnější. Fotografií, které tentokrát zachycovaly model ve vrstvách tenkých pouze 0,33 milimetru, je totiž celkem přes pět tisíc.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Pět důvodů, proč nepodcenit nachlazení: hrozí zápal plic i smrt

Rýma, kapesník

Do práce, doma obstarat rodinu, pak ještě nakoupit, dojít poštu a pozdravit babičku. A přitom máme rýmu jako trám a v...

Léky zapíjejte osmi loky vody. Alkohol, káva a sycené nápoje jsou tabu

léky voda pacient medikace

Nezáleží jen na tom, zda svou medicínu užíváte ve správný čas a v předepsaném množství. Její účinnost i vaše zdraví...

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Najdete na iDNES.cz