Nedávno jsem slyšela názor jednoho odborníka, že nás nedostatek pohybu zabíjí. Není to nadsazené?
Není. Data to potvrzují. Existuje jen málo diagnóz z oblasti civilizačních onemocnění, co nemají jako rizikový faktor nízkou pohybovou aktivitu. Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí ve světě až dvě miliardy dospělých nadváhou a obezitou a na onemocnění s nimi spojená ročně zemřou až tři miliony lidí. Kdybychom se však podívali na všechny diagnózy, jež souvisejí s nedostatkem pohybu nebo se špatným životním stylem, bude jich mnohem více. Například u osmdesáti procent lidí s cukrovkou druhého typu vychází tato nemoc ze špatného životního stylu. I vysoký krevní tlak, srdeční selhání, demence či depresivní stavy jsou nějakým způsobem spojeny s nedostatkem pohybu a se špatnou stravou.
Přijďte na luxusní zdravotní masáž s 30% slevou a rychlým objednáním![]() |
Bezprecedentní je v poslední době nárůst psychiatrických diagnóz. A pozitivní vliv pohybu na psychické zdraví je známý. Při pohybu se prokazatelně zvyšuje v mozku počet synapsí (propojení mezi nervovými buňkami, pozn. red.). Tělo produkuje spoustu důležitých látek – od „hormonů štěstí“ až po látky zvané myokiny. Což jsou signální molekuly vyplavující se ze svalů při pohybu. A část z nich má poměrně významný pozitivní efekt na psychiku.
Zažil jsem v několika firmách, že vyhodili židle a koupili gymnastické míče. Jenže i sezení na míči perfektně funguje jen zhruba prvních deset minut. Poté záda přetížíte. Nakonec s nimi všichni marodili.