Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

  0:17aktualizováno  0:17
Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní kosmetiku. Ale může vás také varovat před vážnou nemocí, upozorňují odborníci v článku otištěném v magazínu Rodina DNES.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Umyté a upravené vlasy samozřejmě vypadají lépe než mastný rozcuch. Ale nic se nemá přehánět. Pokud pečejete o svou kštici s horlivostí afektované uklízečky, zřejmě vám vlasy nepoděkují a na zástupy obdivovatelů můžete zapomenout. Vlasy potřebují pravidelnou hygienu, kvalitní kosmetiku a také zdravý rozum.

„Šampony s obsahem silikonů, kondicionéry, které se nevymývají, ale i zažehlování keratinu může způsobit ztěžknutí vlasů, zatížení kutikuly, tedy ochranné vrstvy vlasu, a vést ke zhoršené kvalitě vlasů nebo přemaštění,“ říká dermatoložka a vedoucí lékařka Centra zdravé vlasy, které působí při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, docentka MUDr. Monika Arenbergerová.

Nejde jen o množství kosmetiky, ale také o výběr stravy. Zaryté dietářky, které nedodají tělu komplexní živiny, mohou za kvalitní kosmetiku utratit celou výplatu, ale nepomůže jim to.

„Správný výběr stravy je pro zdraví vlasů a vlasové pokožky základ. Proto svým klientům doporučuji výživový plán na míru, který sestavujeme na základě krevních odběrů. Nesprávný výběr potravin a špatné množství vede k nedostatku látek, které tělo potřebuje k udržení vyvážené látkové výměny. To má vliv i na produkci hormonů v těle. Mazové žlázy jsou řízeny hormony, takže strava by měla být na prvním místě,“ dodává zase tricholožka z vlasového centra Clinical Hair&Health Monika Ryjáčková.

Které vitaminy vlas potřebuje?

  • Vitamin A - silný antioxidant, který chrání kožní buňky proti agresivním volným radikálům – působí tak preventivně v procesu stárnutí a slábnutí vlasů. 

  • Vitamin C podporuje cirkulaci vlasové pokožky a detoxikuje. 

  • Vitamin E bojuje proti stárnutí a podporuje regeneraci pokožky.

  • Vitaminy skupiny B - biotin je nepostradatelný pro krásu vlasů. Udržuje vlas v růstové fázi a také podporuje zdraví vlasové pokožky. 

Zalijte vlasy dostatkem vody

Právě strava a její složení ovlivňují kvalitu vlasů největší měrou. Přestože reklamy přesvědčivě tvrdí, že kondicionér nebo maska vyživí váš vlas od konečku ke kořínku, ve skutečnosti jsou tyto přípravky jen pomyslnou třešničkou na dortu. To hlavní, co vlasy skutečně vyživuje, je strava. Ta musí být hlavně pestrá, bohatá na vitaminy, minerály a bílkoviny. Právě nedostatek bílkovin na kvalitě vlasů dříve či později poznáte.

Bílkoviny neboli proteiny jsou stavební jednotkou celého těla. Bez nich vlasy ztratí objem, začnou se lámat, roztřepí se a v případě drastického nedostatku mohou i začít padat. Nezapomínejte tedy na maso, vejce a mléčné výrobky. Bílkovina by měla být součástí každého hlavního jídla.

„Proteiny se mohou doplňovat i během každého mytí – pšeničný protein v masce zvětšuje objem a lesk, zároveň má obilný protein schopnost zadržovat vláhu,“ radí tricholožka Ryjáčková.

Proti suchým a křehkým vlasům lze bojovat i dostatečným množstvím železa, zinku a vitaminů B a C. Tyto látky najdete zejména v rybách, bramborách nebo citrusových plodech. Mastnější typy ryb – čerstvý losos, makrela či sardinky – jsou nenahraditelným zdrojem omega 3 mastných kyselin, které se na vlasech projeví lehkostí i leskem.

Fotogalerie

Pro kvalitu vlasů je důležitá i hydratace. „Pití alkoholu a kávy nemá dobrý vliv. Pokud se konzumují v nadměrném množství, člověk je pak dehydrovaný a s ním i jeho vlasy. I ke kávě či sklence vína bychom měli vypít minimálně stejné množství vody,“ radí Ryjáčková.

S řídkými vlasy pomůže železo

Řídké, lámavé a slabé vlasy mohou signalizovat i poměrně vážné stavy v organismu. Jedním z nich je chudokrevnost – nižší obsah červeného krevního barviva obsaženého v červených krvinkách. Na ty se váže kyslík, který hemoglobin dopravuje k buňkám. Nedostatek kyslíku se tělo snaží nahradit rychlejším tepem srdce i dýcháním, což způsobuje zadýchávání, únavu, bledost.

Příčiny anémie jsou různé: od zánětů, nádorových onemocnění po špatnou stravu, ve které chybí železo. Právě posledně jmenované bývá častým důvodem potíží. Nedostatek železa trápí až 30 procent populace. Rizikovou skupinou jsou ženy v reprodukčním věku, a to z důvodu menstruace, kritické je také období po porodu nebo po operacích.

Nejčastější nemoci vlasů a vlasové pokožky

  • Lupy

Nevzhledné šupinky ve vlasech i na oblečení trápí skoro polovinu populace. Zatímco některým pomůže vhodný šampon či vlasový peeling, jiní s nimi bojují celý život a pod kontrolou je drží jen pomocí důsledné hygieny a spolupráce s lékařem. Zvýšená lupovitost se řadí mezi chronická onemocnění a má celou řadu příčin: od genetiky přes zvýšený mazotok až po výskyt tukomilné kvasinky. Jindy bývají lupy projevem jiné, vážnější nemoci, třeba lupénky. 

  • Seboroická dermatitida 

Onemocnění, které si mnoho lidí plete s obyčejnými lupy, dokáže život pěkně znepříjemnit. Produkuje se při něm příliš mnoho kožního mazu, ale zároveň se v důsledku zánětu odlupují šupinky kůže, které na vlasové části hlavy vypadají jako lupy. Tímto chronickým onemocněním trpí tři až pět procent lidí na celém světě. Jedna její forma je velmi častá u novorozenců, u těch ale většinou záhy mizí, zatímco u dospívajících a dospělých je mnohem urputnější a obtížně se s ní bojuje. Kromě vlasové části hlavy postihuje obvykle obličej, hrudník a oblast genitálií. 

  • Alopecie

Vypadávání vlasů bývá nejčastějším důvodem, proč se lidé vydají k lékaři. Ten obvykle provede diagnózu a zjistí, proč vlasy vypadávají. Na základě toho pak nasadí léčbu. Nejčastěji zjistí, že jde o takzvanou mužskou plešatost, která souvisí s mužským hormonem testosteronem. Tato nemoc, jak z názvu vyplývá, postihuje nejčastěji muže, ale znají ji i ženy. Ty mají sice mužského hormonu v organismu málo, jenže jak dochází ke snižování hladiny estrogenu během menopauzy, může androgenní alopecie postihnout i ženy. 

Mezi druhou nejčastější příčinu vypadávání vlasů patří prožitý šok či trauma. Postihuje také ženy po porodu, těm se však obvykle za čas vrátí vlasy do normálu. 

Třetí nejčastější příčinou vypadávání vlasů je alopecie areata. Při této poruše imunitní systém napadá své vlastní vlasové folikuly. Její počáteční projevy jsou viditelné jako jasně ohraničená místa bez vlasů, kruhového tvaru ve vlasové části hlavy. U mnoha lidí zůstane pouze u jedné či dvou plošek, ale u jiných jedinců se může ztráta vlasů výrazně rozšířit. 

Jen během menstruace ztratí žena zhruba 15 mg železa. Není-li toto množství nahrazeno, může se postupem času problém vyvinout až v chudokrevnost. Na kvalitě vlasů se může projevit i menší úbytek železa. Tělo totiž automaticky přepne do režimu přežití a zásobuje kyslíkem jen životně důležité funkce a na vlasy se nedostane. Bez železa pak vlasy začínají slábnout a řídnout, jsou lámavé a postupně mohou i vypadávat. Jestliže máte podezření na anémii, zajděte si raději k lékaři, který vám udělá vyšetření a poradí, zda jsou pro vás vhodné tablety.

Kvalitu vlasů ovlivní i štítná žláza

Mezi další poruchy, které ovlivňují kvalitu vlasů, patří i snížená či zvýšená funkce štítné žlázy. Při těchto poruchách se snižuje, nebo zvyšuje tvorba hormonů. To má za následek celou řadu potíží, jako například nadváhu, zácpu nebo únavu. Nedostatečná, případně nadměrná tvorba hormonů má pak samozřejmě vliv i na kvalitu vlasů. Ty buď začnou vypadávat, nebo bývají hrubé, lámavé, křehké a roztřepené.

K nedostatečnému vyživování vlasového kořínku dochází i při poruchách slinivky. Vlasy pak mění vzhled a zkracuje se i jejich životnost.

A zase ten stres

Stres je nebezpečný pro celý organismus, vlasy nevyjímaje. Psychické přepětí, úzkost, strach a vyčerpání jsou zodpovědné za produkci stresového hormonu kortizolu. Při jeho vyplavování dochází k zúžení cév a tím i k nedostatečnému prokrvování organismu a také vlasových kořínků.

„Produkce hormonu kortizolu dokáže velmi negativně ovlivnit vlasový cyklus: vlasy předčasně vypadnou,“ říká Milan Dvořák, vedoucí vlasové poradny a zakladatel kliniky Inter Clinic Praha–Radotín C. Nestane se tak hned. Obvykle vlasy začnou padat až několik měsíců po prožitém stresu.

Kromě toho stres působí i na barevnost vlasů. Ne nadarmo lidé ve stresu říkají, že „z toho zešediví“. Hormony vylučované při stresu totiž zřejmě ovlivňují aktivitu melanocytů, ve kterých vzniká pigment vlasu.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Jsou smutní, mrzutí a znudění. Proč muži na dovolené tak trpí?

ilustrační snímek

Těší se domů. Poslední den neříkají: „To je škoda, že to tak uteklo.“ Říkají: „Konečně!“ Je to tak, muži neradi jezdí...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Vypadám mladě díky meditacím, říká čtyřiašedesátiletá žena

Angela Paulová

Angelu Paulovou (64) původem z Velké Británie lidé často zahlcují otázkami na její vzhled. Myslí si, že podstupuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz