Tipy kadeřníka: před mrazem schovejte vlasy pod kabát a fénujte správně

aktualizováno 
Při rozhovorech pánů běžců opakovaně zaznělo, že jim zvedá motivaci a tep nejen pěkný dámský zadeček v upnutých leginách. I do kroku poskakující culík dokáže s jejich libidem opravdové divy. Přečtěte si, jak zajistit, aby vlasy zůstaly vaší ozdobou a při častém běhání nevypadaly jako natupírovaný chemlon.

Vlasy jsou v zimě namáhány teplotními šoky, proto je raději schovávejte pod čepici, nebo alespoň kabát | foto: Profimedia.cz

Vlasy jsou nedílnou součástí vzhledu každé běžkyně, která v létě řeší, jakou čelenku vybrat, aby neposlušné lokny, kadeře a prameny nepadaly do očí, na podzim, aby si s nimi vítr nezahrával, a v zimě zase, jak je ochránit před mrazem. Při pravidelném běhání jsou totiž velmi namáhané, pouští se do nich rozmary počasí, které odvážná sportovkyně běžně zdolává, nepřidá jim ani pot a časté mytí. A pokud vyznavačka běhu provozuje jako doplňkový sport například plavání nebo je nadšenou triatlonistkou, dostávají vlasy zabrat ještě více.

Vlas je mrtvá, odumřelá část rostoucí z vlasového folikulu a tvořená z keratinových vláken podobně jako nehty nebo pokožka. A je mu potřeba poskytovat ochranu a výživu. „Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Je potřeba si uvědomit, že vlas není něco jako kabát, který odložím do skříně, když přestane bavit. Vlas máme na hlavě stále, a jelikož vyroste průměrně centimetr za měsíc, spočítejme, kolik let už máte na hlavě úplně ty spodní vlasy (konečky), kolik barvení, žehlení, koupání se v moři, fénování a účesů s vámi vlasy zažily,“ vybízí brněnský kadeřník Patrik Dix.

Největším nebezpečím pro zdraví vašich vlasů je změna teplot. V zimě odcházíte z teplého domova ven do mrazu a třeba i několikrát za sebou nadělíte své hřívě teplotní šok. Vlas je křehký a náchylný, proto je důležité nevycházet s mokrými vlasy do zimy a vždy se pokusit je chránit, třeba je i jen schovat pod kabát, když jdete na mráz. Vlasům vadí i tření o šusťákovinu, elektrizují, mohou se lámat. Když se k tomu přidá déšť, sníh, mráz a pot, je to velmi špatná kombinace. Stahování do culíku či copu vlasy neochrání, mohou se přetrhnout, zlomit, zkrepatět. A to jsou už bohužel nevratné zásahy.

Vlasy se cuchají především kvůli špatné péči. Vždy je potřeba vlas i pokožku správně umýt, nejen horní část hlavy, ale i kolem uší a krku. Je s podivem, kolik žen si špatně umývá hlavu. Našamponovat stačí jednou a poté nanést kondicionér. Ten dávejte pouze od půlky vlasu ke konečkům, k hlavě vůbec nepatří, v případě jemných vlasů použijte raději kondicionér bezoplachový. V zimním počasí se vyplatí si dát na vlasy jednou za čas masku.

Váš kadeřník vám jistě doporučí a prodá svou ověřenou kosmetiku, se kterou pracuje. Taktéž vám vysvětlí, jak ji správně používat. Profesionální kosmetika je koncentrovanější, než jsou přípravky z drogerie, takže vydrží mnohem déle a ani jí tolik nespotřebujete. Jen si musíte říci, co od přípravku očekáváte, zda objem, udržení barvy, narovnání nebo podporu vln.

Vlasy po umytí nechejte vždy v ručníku proschnout a poté vyfoukejte. Mokré vlasy jsou velmi citlivé k poškození, takže je vždy vysušte, nechoďte s mokrými vlasy spát nebo ven. „Foukáme na střední teplotu a kvůli fixaci používáme i studený vzduch. Při foukání v předklonu fén nastavte tak, aby šel od hlavy a foukal ke koncům, ne zespodu, vlas totiž vypadá, zjednodušeně řečeno, jako jako šiška ze stromu. A pokud foukáme do „protisměru“, šupinky se neuzavřou, ale ještě více rozevřou a vlas nebude hladký ani lesklý,“ líčí kadeřník. Pokud nosíte čepici, ideální řešení je vlasy stočit pod ni, ničím je zbytečně nesvazujte, mráz se k nim nedostane a ochráníte je.

Tipy na šetrnou domácí masku na vlasy

Pokud chcete o vlasy pečovat v pohodlí domova, protože pro samé běhání nemáte čas zaskočit ke kadeřníkovi, máme tu pro vás pár tipů:

  • Kokosový, mandlový a olivový olej, lehce zahřátý, použijte jako zábal na konečky
  • Hydratační banánová maska: Vitamíny a minerály obsažené v banánu dodají vlasům lesk a hydrataci, rovněž je vyživí. Jeden banán rozmixujete na kaši, rozmačkaný se těžko vymývá z vlasů, přidejte lžičku medu a přilijte trochu olivového oleje.
  • Vlasová kůra z jablečného octa: Prospívá mastnějším vlasům a jablečný ocet účinkuje i při problémech s nadměrným vypadáváním vlasů. Dva šálky vlažné vody smíchejte s dvěma lžícemi jablečného octa. Vlasy umyjte jako obvykle a na závěr je tímto roztokem přelijte a již neoplachujte.
  • Pivo: Po umytí vlasy opláchněte pivem, nemusíte se bát, nebudete přitahovat pivaře, po uschnutí pivní odér zmizí, vlasy jsou však lesklé a pevnější.

Základní pravidla pro zdravé a krásné vlasy jsou tedy používat kvalitní přípravky, nechodit s mokrými vlasy na mráz, foukat po směru růstu vlasu, držet je ve stálé teplotě a nevystavovat extrémům. Kadeřník vždy udělá základ, ale zbytek je na domácí péči každého z nás. Jedině zdravý vlas bude i vlasem krásným. A až si na jaře sundáte zimní čepici, budou mít vlasy lesk jako blesk, běžci se budou kochat jejich krásou a ani je nenapadne vás předběhnout.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz