Opalovací krém funguje až po půl hodině, řekla v Rozstřelu dermatoložka

  • 9
Chraňte se před nadbytečným UV zářením, kůži hydratujte krémy, jen pitný režim nestačí. Užijte si dovolenou a na podzim si preventivně nechte kůži lékařem zkontrolovat, doporučila v Rozstřelu dermatoložka Jana Hercogová.

Vhodná doba, kdy si po létě nechat kůži preventivně zkontrolovat, je v říjnu a v listopadu, kdy už kůže po opálení vybledne, uvedla profesorka MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové - Kliniky preventivní dermatologie.

„Pitný režim sám kůži vodu nedodá, je třeba ji hydratovat zvnějšku,“ upozornila a dodala, že kromě mazání, máme i jinou možnost ochrany před ultrafialovými slunečními paprsky: obléknout se. Otestujte se: umíte se správně opalovat?

Pro průměrného Čecha se podle lékařky hodí krém s ochranným faktorem SPF 20 až 30, záleží na fototypu člověka a také na místě, kde se pohybuje (ve vyšších nadmořských výškách a u vodních ploch je třeba ochrana vyšší – čtěte také Dodržujte zásady správného opalování.

„Při výběru opalovací krému bychom se měli řídit výškou SPF, který nás chrání  před UVB zářením, ale stejně tak musí být na krému uvedena ochrana proti UVA záření, která se neuvádí v číslech, ale jen slovně,“ upozornila lékařka a dodala, že krému trvá půl hodiny, než začne fungovat, takže bychom se neměli mazat až na pláži, ale před odchodem k vodě. Zároveň uvedla, že jedno namazání za den nestačí, je třeba se chránit opakovaně.

S dětmi do dvou let by lékařka k moři raději nejela. „Z moře si dítě stejně nic nepamatuje a hezká místa se najdou i v Česku,“ míní a dodává, že malé dítě nestačí před UV zářením jen mazat krémem s ochranným faktorem 50. „Kromě toho, že by nemělo být přes den na slunci, mělo by mít i v ostatní dobu na raději na sobě ochranný oděv,“ řekla.

Lékařka: Průlomem je biologická léčba

První část Rozstřelu byla věnována nemoci zvané vitiligo, která se projevuje bílými skvrnami na kůži, v nichž chybí pigment. Nejčastěji se vyskytují na obličeji, kolem očí a úst. Onemocnění není vrozené, ale získané, jeho příčina není známá. „Vychází z genetických dispozic, ale spouštěčem může být leccos, i velká fyzická či psychická zátěž.

Vitiligo je autoimunní onemocnění, které signalizuje imunitní nerovnováhu v těle,  často provází další kožní příznaky, například ekzémy (u dětí), nebo ztráta vlasů (alopecie). Při léčbě se používá fototerapie, při níž se specifickým způsobem ozařují jen bílé plochy, jisté naděje skýtá také biologická léčba, která je v dermatologii průlomová.

„Pacienti, kteří mají postiženou velkou plochu na těle se mě ptají, zda by šlo zdravou kůži vybělit, jako to podstoupil svého času zpěvák Michael Jackson, který nemocí trpěl,“ uvedla Jana Hercogová. „Nic takového dnes však možné není, protože preparát, který se používal, je dnes na celém světě zakázaný.“

Povědomí o nemoci šíří několik světových modelek, které překonaly ostych a fotí se i s bílými skvrnami. Jsou to například Francesca Contiová, Winnie Harlowová, Breanne Riceová či Cat Speddingová.