Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Vitiligo je nemoc bílých skvrn na kůži, která ničí sebevědomí

Neestetické bílé skvrny na kůži trápí každého stého člověka. Nemoc se nazývá vitiligo. Nebolí, ale dokáže velmi znepříjemnit život.

Ilustrační snímek | foto: Getty Images

Lidé považují vitiligo především za kosmetický problém, bílé skvrny se totiž nejčastěji vyskytují na obličeji, kolem očí a úst. Mohou se však objevit na jakémkoli místě na těle, hlavně na prstech, kloubech i tříslech. 

Vedle bílých skvrn můžeme na kůži někdy pozorovat bílý lem kolem hnědých pigmentových névů (tzv. halo névy), na skvrnách vitiliga se mohou ve stáří vytvořit přednádorové změny a občas, byť vzácně, i zhoubný kožní nádor, konkrétně spinocelulární karcinom. 

Projevem vitiliga bývají také bílé a předčasně šedivé vlasy, ohraničená ložiska bílých vlasů nebo ložiskový výpad vlasů (alopecia areata). Vitiligo postihuje muže i ženy stejnou měrou a většinou se rozvíjí mezi desátým a třicátým rokem života.

Kožní lékař je zapotřebí

Zdánlivě čistě kosmetický problém má však vliv i na zdraví. Mezi zdravotní komplikace patří postižení očí, až desetina nemocných trpí zánětem cévnatky a duhovky. Naštěstí zrak jako smysl postižen není. 

Může se objevit i sluchové postižení. Vitiligo by se proto nemělo podceňovat, návštěva kožního lékaře je rozhodně namístě. Vhodné je vyšetření krve, vedle krevního obrazu i na hladiny hormonů štítné žlázy a cukru. 

Vitiligo se mnohdy spojuje s jinými autoimunitními poruchami, jako jsou poruchy funkce štítné žlázy, cukrovka, chudokrevnost, revmatoidní artritida, Crohnova choroba nebo systémová lupénka. Při podezření na konkrétní související onemocnění se provádějí specifické testy. Krev by se měla vyšetřovat jednou za dva roky.

Může vymizet

Vitiligo je chronická nemoc, jejíž průběh je nepředvídatelný. Zhruba u třetiny pacientů dokonce spontánně vymizí, ale mnohdy se zničehonic vrátí.

Protože vitiligo ovlivňuje vzhled, mají pacienti často psychické problémy. Zvlášť když je postižení rozsáhlé a nelze je dobře skrýt. Není ostuda vyhledat psychologa nebo psychiatra. 

„Hlavním problémem je ztráta sebevědomí. Každému vadí, pokud je jeho kůže nestejnoměrně zbarvená, protože to přitahuje pozornost okolí,“ říká profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice na Bulovce. 

Druhy vitiliga

Druhy vitiliga

Fokální – jedna nebo několik skvrn je na jenom místě na těle.

Segmentální – jedna nebo několik skvrn je v pruhu na jedné straně těla. Skvrny se nešíří, ale většinou ani nemizí.

Generalizované – mnohočetné, rozeseté bílé skvrny, typicky kolem očí a úst, na prstech, loktech, kolenou, v křížové krajině, na genitálu. Bývají symetrické a jejich splynutím celá kůže vybledne (tzv. vitiligo universalis). Toto univerzální vitiligo je někdy považováno za samostatný, čtvrtý typ poruchy. 

Vedle normálního vitiliga, tedy bílých skvrn, se mohou objevit i zvláštní typy: trojbarevné vitiligo, kdy jsou skvrny bílé, světle a tmavě hnědé, a dále zánětlivé vitiligo, u nějž mají skvrny vyvýšené červené okraje a mohou svědit.

Lidé s vitiligem bývali ve starověku počítáni mezi malomocné, v některých zemích jsou zavrhováni dodnes. Například v Indii jsou ženy z vitiligem neprovdatelné, a pokud už vdané jsou a vitiligo se u nich objeví později, je to považováno za nezpochybnitelný důvod k rozvodu. 

U nás to tak zlé sice není, potíže se sociálními kontakty však pacienti mají často. Zcela zbytečně, vitiligo rozhodně není nakažlivé.

Příčiny poruchy

Co způsobuje vitiligo, není zatím jasné. Ví se, že ke ztrátě kožního pigmentu dochází v důsledku odumírání melanocytů, což jsou kožní buňky, které produkují tmavý kožní pigment melanin. Při vzniku onemocnění hraje pravděpodobně určitou úlohu dědičnost, zhruba u třetiny pacientů mají tutéž poruchu i rodiče nebo někdo z blízké rodiny.

Nicméně stále jsou tu dvě třetiny nemocných lidí, kteří příbuzné s vitiligem nemají. Většina odborníků zastává názor, že vitiligo je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém ničí vlastní buňky nemocného. 

Rizikem je například dlouhodobý stres, podráždění kůže nebo šok. Vyšší riziko vzniku vitiliga je v místech porušené kůže, například při aplikaci piercingu, tetování, ale také permanentního make-upu.

Jak se léčí

Vitiligo nelze zcela vyléčit. I když se zbavíme bílých skvrn, mohou se kdykoli vrátit. Přesto má smysl poruchu léčit. Využívá se několik postupů. Světloléčba čili fototerapie využívá úzkopásmové UVB záření nebo tzv. P-UVA (kombinace místních léčiv s UVA zářením). Dále se používají speciální masti, které se aplikují přímo na postižené místo, mezi ně patří také kortikosteroidy nebo tzv. imunomodulátory. Jinou možností jsou speciální gely. Mezi nejúčinnější postupy patří kombinace fototerapie a tzv. topických imunomodulátorů. 

Existuje i chirurgická léčba, při níž se využívají kožní miništěpy následované fototerapií. Je vždy na lékaři, jaký postup pro konkrétního člověka zvolí. 

Jak uvádí Dermanet.cz, pacienti léčení fototerapií by měli být pravidelně dvakrát ročně na vyšetřeni kvůli zvýšenému riziku kožních nádorů a počet ošetření UV zářením by v průběhu života neměl přesáhnout dvě stě padesát.

Protože pacienty s vitiligem trápí obvykle především vzhled, jsou namístě i kosmetické prostředky. Především kvalitní make-upy (některé vydrží na kůži i 24 hodin) nebo různé samoopalovací kosmetické prostředky. Pozor, kůže se i při jejich použití při intenzivním opalování spálí!

V místech bílých skvrn kůže postrádá pigment, jehož úlohou je mimo jiné chránit pokožku před negativním vlivem UV paprsků. Je proto nezbytné je zakrývat. Ideální je chránit bílé skvrny ochranným protislunečním přípravkem s vysokým UV faktorem (nejlépe 50) a navíc je zakrýt oblečením. 

Opatrnost je namístě, na bílých skvrnách se totiž může snáze objevit kožní nádor. I lidem s bezproblémovou pokožkou se doporučuje zvykat ji vždy po zimě na slunce pozvolna a nejprve používat silnější ochranné přípravky.

Autor:
  • Nejčtenější

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

K hubnutí ji přiměla snaha o dítě a pohledy okolí. Markéta shodila 24 kilo

Neuvěřitelných 159 kilogramů. Přesně taková je výchozí váha Markéty, která se rozhodla se sebou něco dělat. Hubnout...

Láska to většinou není, ale páry ze Svatby na první pohled pokračují dál

Dva páry se v minulém dílu televizní show Svatba na první pohled rozpadly, jeden spolu zůstal. Zbývající tři dvojice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dokonalý vztah není sci-fi. Dosáhnete ho pomocí čtyř snadných kroků

A žili spolu šťastně až do smrti… Dobré konce nemusejí existovat pouze v dětských pohádkách, i v reálném životě...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Naučila se vařit zdravá jídla a zhubla díky tomu necelých čtyřicet kilo

Pětadvacetiletá Rosie Breenová z Velké Británie měla sto čtrnáct kilogramů, když se rozhodla změnit životní styl....

Varovné signály těla, které by ženy neměly podceňovat

Zdravotní potíže není dobré podceňovat. Právě včasná léčba vám totiž může zachránit život. Věnujte pozornost varovným...

Plánujete dítě? Genetický test odhalí shodu partnerů i vážné nemoci

Přes deset tisíc vyšetřených párů a mezi nimi víc než stovka s rizikem závažného vrozeného onemocnění, které by...

I mozek potřebuje pravidelný trénink. Tipy, jak zlepšovat paměť

Každý občas zapomene, bez ohledu na to, do jaké věkové skupiny spadá. Podstatně méně lidí ale tento problém řeší....

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...