Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Seriál   0:13aktualizováno  0:13
Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není ideální. Ne každý si však uvědomuje, že vyšší hmotnost přináší závažné zdravotní problémy a může zkrátit život, upozorňuje obezitolog v pokračování seriálu Vím, co jím.

Vyšší tělesná hmotnost s sebou nese riziko metabolických, kardiovaskulárních, endokrinních, zažívacích, jaterních či gynekologických komplikací, zvýšenou pravděpodobnost rozvoje cukrovky druhého typu či nádorového onemocnění, dýchací potíže, ale také problémy psychosociálního charakteru. Obezita výrazně zkracuje délku dožití, a to až o deset let.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). 

Značka „Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Rozlišujeme dva typy obezity – typ hruška, kdy se tuk ukládá především v oblasti stehen a hýždí, a nebezpečnější typ jablko vyznačující se hromaděním tuku v oblasti břicha. Dobrým ukazatelem je obvod pasu. U žen by hodnota neměla převyšovat 80 centimetrů a u mužů 94 centimetrů. Čím více naměřených centimetrů, tím větší je riziko zdravotních komplikací.

„Celá řada studií prokázala, že již redukce hmotnosti o pět až deset procent vede ke snížení mnoha zdravotních rizik. Například klesá krevní tlak či hladina cholesterolu, nebo se upravuje cukrovka,“ říká nutriční terapeutka Karolína Hlavatá.

Pokud vám bude někdo nabízet rychlé a radikální řešení, nenechte se nachytat. Léčba obezity je vždy dlouhodobá a vyžaduje komplexní změnu životního stylu. Společně se změnou jídelníčku se doporučuje zařadit do svého denního plánu také pohybovou aktivitu.

„Správně sestavená redukční dieta je pestrá, vyvážená, nevynechává žádné skupiny potravin, tedy ani pečivo či přílohy, a poskytuje všechny potřebné živiny, vitaminy i minerální látky,“ vysvětluje doktorka Hlavatá. Zvlášť důležité je hlídat si dostatečný příjem bílkovin, jelikož bez nich byste ztráceli svalovou hmotu, měli hlad a trápily by vás chutě na sladké.

„Nejdůležitější je najít si motivaci k hubnutí a dodržování diety. Měla by přinášet potěšení, ne člověka stresovat, že si něco nesmí dát,“ upozorňuje obezitolog, doktor Petr Hlavatý.

„Neexistuje žádné striktní doporučení, jestli jíst pětkrát nebo třikrát denně. Důležité je ohlídat si celkový denní energetický příjem,“ vysvětluje lékař. „Redukční dieta by měla být o 2 000 až 2 500 kJ chudší oproti výchozímu energetickému přijmu.“ Je také důležité kontrolovat si velikost porcí, ideálně formou zapisování jídelníčku, abychom měli přehled o tom, co za celý den sníme a vypijeme.

Omezte tuky, přidejte vlákninu

Redukční dieta by v žádném případě neměla být za trest. Je vhodné sestavit jídelníček podle individuálních potřeb a chutí každého člověka s tím, že základem by měly být kvalitní potraviny, jež zasytí a dodají vše potřebné. Sladkému a alkoholu je třeba se téměř vyhnout.

Seriál o zdravém stravování

Během sedmi týdnů vám každou středu v seriálu připraveném s iniciativou „Vím, co jím“ přineseme rady, jak se zdravě stravovat a orientovat při výběru potravin.

„V rámci redukční diety je dobré omezit i příjem tuků, protože tuky ve srovnání s bílkovinami a sacharidy obsahují zhruba dvakrát více energie,“ dodává Petr Hlavatý. „Vhodné je zvýšit příjem vlákniny, která pomáhá pocitu zasycení a zároveň zabraňuje vstřebání části přijatých tuků a sacharidů.“ 

Pro udržení motivace je sice dobré sledovat postupné snižování hmotnosti a zlepšení dalších parametrů, ale vážit se denně odborníci nedoporučují. Ideální je stoupnout si na váhu jednou za týden za stejných podmínek, například v neděli před snídaní a jen ve spodním prádle.  

Pokud se potýkáte s nadváhou, můžete hledat pomoc a radu u nutričního terapeuta. Pokud jde o vyšší stupeň obezity, je namístě konzultace s lékařem – obezitologem.

Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Chtěl bych mámu na zápasech, přeje si malý fotbalista a my pomůžeme

Desetiletý Honzík by si přál, aby mohla máma jeho fotbalové zápasy ještě dlouho sledovat, jenže Jarka se už 20 let pere...

Po porodu mě Viktor seřval a pomohlo to, přiznala Petra v dokumentu

Ačkoli Petra i Viktor vyrůstali ve městě a svatbu měli v Praze na Staroměstské radnici, rozhodli se pro život na vsi....

Premium

Nejraději mám vibrátory na klitoris, přiznává testérka erotických pomůcek

Na svou první erotickou pomůcku narazila Veronika u své maminky v ložnici a ze zvědavosti ji vyzkoušela. Od té doby...

Jen láska a zábava k udržení rodiny nestačí, zjistil pár z dokumentu

„Jsem do něj zamilovaná, a pak máme společný názor na to, jak chceme žít, starat se o rodinu, a je s ním zábava,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

René se chtěl zabít. Teď omládl, má nové zuby a šanci, že potká lásku

Petr a René jsou kamarádi středního věku s podobným osudem. Oba mají za sebou rozvod, který s nimi mocně zacvičil, oba...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Věřte svému instinktu, říká žena, která předčasně porodila mrtvé dítě

Jednadvacetiletá Chloe Hollandová porodila v jednatřicátém týdnu mrtvého chlapečka. Čtyři dny před tím měla pocit, že...

Chtěl bych mámu na zápasech, přeje si malý fotbalista a my pomůžeme

Desetiletý Honzík by si přál, aby mohla máma jeho fotbalové zápasy ještě dlouho sledovat, jenže Jarka se už 20 let pere...

Bolavá záda z úklidu, pečení a balení dárků? Letos vás trápit nemusí

Než si konečně v klidu sedneme k vánočnímu stromečku v naklizeném obýváku a spolu s rodinou zjistíme, co jsme dostali...

Premium

Nosní kapky můžou být nebezpečné, pozor i na dýchání ústy

Důsledky ochlazení počasí už řada z nás začíná pociťovat na vlastním zdraví. Přibývá nastydnutí provázených rýmou,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz