VIDEO: Představujeme jídlo, které vás dostane na vrchol

aktualizováno 
Obsahují ingredience, které vašemu tělu dodají energii a nakopnou váš mozek. Chia kuličky do běžcova jídelníčku rozhodně patří. Naučíme vás je připravit.

V minulém díle jsme si vysvětlili, proč je strava ve sportu tak důležitá, a to především před výkonem. Připomněli jsme, že je lepší jít sportovat lehce hladový, ale pouze za předpokladu, že vaše předešlá jídla byla kvalitní a měla odpovídající podíl živin.

Chia kuličky

To chia kuličky rozhodně mají, a tak se mouhou stát vaším oblíbeným jídlem před důležitým vrcholovým výkonem. Nedělám si iluze, že si je budete dělat každý den, nicméně před závodem, především v náročných klimatických podmínkách (horko), by mohly být nezastupitelné.

INGREDIENCE:

1) Chia semínka: Semínka chia jsou celozrnná, syrová potravina skvělá pro vegetariány i masožravce, která sloužila jako superpotravina již Mayům a Aztékům už 3 500 let přred naším letopočtem.

POUŽITÉ MNOŽSTVÍ:

  • 1 banán
  • 2 polévkové lžíce mandlového másla
  • 1 malá lžíce kakaového prášku (s guaranou)
  • 1 malá lžíce kávy
  • 2 velké lžíce chia semínek
  • 5 polévkových lžic rýžových vloček

Chia kuličky

“Chia” je Mayský výraz pro “sílu”. Dodnes jsou součástí stravy například obyvatel Mexika, konzumují se dokonce i na americkém jihozápadě, kde se přidávají do vody či ovocné šťávy a jsou součástí různých nápojů.

Semínka chia mají mnoho příznivých účinků včetně zvýšení energie a výdrže, prodlužují hydrataci, pomáhají udržovat hladinu krevního cukru a pomáhají dokonce i při hubnutí. Není divu, že jsou vyhlášené.

Jednou z důležitých vlastností semínek chia je to, že jsou hydrofilní, což znamená, že mohou absorbovat velké množství tekutin, až desetinásobek své váhy, během několika minut. Když semínka přidáme do vody či jiné tekutiny, vytvoří jakýsi “chia gel”, který pak pomáhá tělu prodloužit schopnost hydratace a zachování eletrolytů během cvičení či jiné aktivity. Čím více zůstává sportovec hydratovaný, tím lépe, obzvlášť pokud jde o běžce na dlouhou trať.

2) Banán: Nepatřím mezi velké přiznivce užívání ovoce během sportu (kvůli projímacím účinkům, vláknině a fruktóze), ale na banány nedám dopustit. Banán obsahuje tři druhy cukrů: cukrózu, fruktózu a glukózu. Kromě toho, že se banán vyznačuje vysokým obsahem draslíku, železa, vitamínů skupiny B, obsahuje tryptofan - protein, který tělo přemění na serotonin, a ten se stará o celkové uvolnění, zlepšení nálady a potlačení stresu.

Banán navíc patří mezi ochlazující ovoce. Tím pádem ho dobře zužitkujete především v teplých obdobích.

3) Mandlové máslo: V mandlích najdeme velké množství energie, poskytují nutričně bohaté živiny, díky rozemletí jsou mnohem lépe a rychleji vstřebatelné.

4) Kakao: Musí být nepražené v bio kvalitně. Je antidepresivem navozujícím dobrou náladu, pocity štěstí a spokojenosti. Také příznivě ovlivňuje funkci mozku a celý centrální nervový systém. Dopamin, arginin, tryptofan a fenyletylamin navozují potěšení a uvolnění. Obsahuje zejména hořčík, železo, chrom, mangan a zinek.

5) Kofein (káva, guarana): Kofein je nejrozšířenější drogou na světě, po staletí užívanou pro své stimulující účinky. Stimuluje centrální nervový systém, dodává tělu pocit bdělosti a rozšiřuje cévy. Zvyšuje tepovou frekvenci a krevní tlak. Kofein podporuje vyplavování dopaminu, hormonu štěstí, který navazuje příjemné pocity.

6) Rýžové vločky: Vyrábějí se z celozrnné rýže. Díky ní si rýžové vločky uchovávají většinu cenných látek a díky výborné stravitelnosti jsou především dobrým zdrojem sacharidů.

Mgr. Vít Schlesinger

Vít Schlesinger
Vít Schlesinger
Vít Schlesinger

Po zkušenostech v USA a Kanadě se nyní zaměřuje na práci s vrcholovými sportovci v oblasti stravování a motivace. Sám se aktivně věnuje triatlonu a experimentům s vlastním tělem. Jako řečník je zván na různé přednášky a konference na téma zdravého životního stylu a motivace. Více na www.vit-schlesinger.cz.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Plavání, kolo a vodní lyže. Vyzkoušejte letní sporty, kterými zhubnete

ilustrační snímek

Fitko a vydýchanou tělocvičnu si nechte na zimu a využijte příjemné počasí k pohybu na čerstvém vzduchu. Letní sporty...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz