VIDEO: Představujeme jídlo, které vás dostane na vrchol

aktualizováno 
Obsahují ingredience, které vašemu tělu dodají energii a nakopnou váš mozek. Chia kuličky do běžcova jídelníčku rozhodně patří. Naučíme vás je připravit.

V minulém díle jsme si vysvětlili, proč je strava ve sportu tak důležitá, a to především před výkonem. Připomněli jsme, že je lepší jít sportovat lehce hladový, ale pouze za předpokladu, že vaše předešlá jídla byla kvalitní a měla odpovídající podíl živin.

Chia kuličky

To chia kuličky rozhodně mají, a tak se mouhou stát vaším oblíbeným jídlem před důležitým vrcholovým výkonem. Nedělám si iluze, že si je budete dělat každý den, nicméně před závodem, především v náročných klimatických podmínkách (horko), by mohly být nezastupitelné.

INGREDIENCE:

1) Chia semínka: Semínka chia jsou celozrnná, syrová potravina skvělá pro vegetariány i masožravce, která sloužila jako superpotravina již Mayům a Aztékům už 3 500 let přred naším letopočtem.

POUŽITÉ MNOŽSTVÍ:

  • 1 banán
  • 2 polévkové lžíce mandlového másla
  • 1 malá lžíce kakaového prášku (s guaranou)
  • 1 malá lžíce kávy
  • 2 velké lžíce chia semínek
  • 5 polévkových lžic rýžových vloček

Chia kuličky

“Chia” je Mayský výraz pro “sílu”. Dodnes jsou součástí stravy například obyvatel Mexika, konzumují se dokonce i na americkém jihozápadě, kde se přidávají do vody či ovocné šťávy a jsou součástí různých nápojů.

Semínka chia mají mnoho příznivých účinků včetně zvýšení energie a výdrže, prodlužují hydrataci, pomáhají udržovat hladinu krevního cukru a pomáhají dokonce i při hubnutí. Není divu, že jsou vyhlášené.

Jednou z důležitých vlastností semínek chia je to, že jsou hydrofilní, což znamená, že mohou absorbovat velké množství tekutin, až desetinásobek své váhy, během několika minut. Když semínka přidáme do vody či jiné tekutiny, vytvoří jakýsi “chia gel”, který pak pomáhá tělu prodloužit schopnost hydratace a zachování eletrolytů během cvičení či jiné aktivity. Čím více zůstává sportovec hydratovaný, tím lépe, obzvlášť pokud jde o běžce na dlouhou trať.

2) Banán: Nepatřím mezi velké přiznivce užívání ovoce během sportu (kvůli projímacím účinkům, vláknině a fruktóze), ale na banány nedám dopustit. Banán obsahuje tři druhy cukrů: cukrózu, fruktózu a glukózu. Kromě toho, že se banán vyznačuje vysokým obsahem draslíku, železa, vitamínů skupiny B, obsahuje tryptofan - protein, který tělo přemění na serotonin, a ten se stará o celkové uvolnění, zlepšení nálady a potlačení stresu.

Banán navíc patří mezi ochlazující ovoce. Tím pádem ho dobře zužitkujete především v teplých obdobích.

3) Mandlové máslo: V mandlích najdeme velké množství energie, poskytují nutričně bohaté živiny, díky rozemletí jsou mnohem lépe a rychleji vstřebatelné.

4) Kakao: Musí být nepražené v bio kvalitně. Je antidepresivem navozujícím dobrou náladu, pocity štěstí a spokojenosti. Také příznivě ovlivňuje funkci mozku a celý centrální nervový systém. Dopamin, arginin, tryptofan a fenyletylamin navozují potěšení a uvolnění. Obsahuje zejména hořčík, železo, chrom, mangan a zinek.

5) Kofein (káva, guarana): Kofein je nejrozšířenější drogou na světě, po staletí užívanou pro své stimulující účinky. Stimuluje centrální nervový systém, dodává tělu pocit bdělosti a rozšiřuje cévy. Zvyšuje tepovou frekvenci a krevní tlak. Kofein podporuje vyplavování dopaminu, hormonu štěstí, který navazuje příjemné pocity.

6) Rýžové vločky: Vyrábějí se z celozrnné rýže. Díky ní si rýžové vločky uchovávají většinu cenných látek a díky výborné stravitelnosti jsou především dobrým zdrojem sacharidů.

Mgr. Vít Schlesinger

Vít Schlesinger
Vít Schlesinger
Vít Schlesinger

Po zkušenostech v USA a Kanadě se nyní zaměřuje na práci s vrcholovými sportovci v oblasti stravování a motivace. Sám se aktivně věnuje triatlonu a experimentům s vlastním tělem. Jako řečník je zván na různé přednášky a konference na téma zdravého životního stylu a motivace. Více na www.vit-schlesinger.cz.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz