VIDEO: Zahoďte chemii. Umeocet doplní spoustu minerálů

aktualizováno 
Strava během výkonu ovlivňuje nejen váš aktuální sportovní výkon, ale má i velký vliv na následnou regeneraci. Důležitou součástí je i doplňování tekutin.

Téměř dvě třetiny lidského těla jsou tvořeny vodou. Voda je základní živina, která se podílí na každé jeho funkci. Pomáhá dopravovat živiny do buňek a odvádí odpadní produkty z těla. Je nezbytná pro trávení, vstřebávání, cirkulaci a vylučování živin, stejně jako pro správné vstřebávání vitaminů. Voda nám také pomáhá udržovat správnou tělesnou teplotu.

Pokud se držím správných stravovacích návyků a dodržuji během dne i optimální pitný režim, je během výkonu ideální popíjet obyčejnou neperlivou vodu zhruba každých 20 minut.

Například špičkový půlmaratonci pijí během závodu jen čistou vodu. Někdy si dávají i slazené vody obohacené o ionty, ale to až na závěrečné kilometry.

Začínejte vodou

Ideálně je začít při jakékoliv aktivitě obyčejnou vodou. Pokud je naše aktivita delší, můžeme zařadit vodu obohacenou o cukry, například ovocnou šťávu zředěnou vodou. Známé sportovní nápoje, jako je Powerade, Getorade nebo All star, jsou navrženy tak, aby vám rychle nahradily tekutiny a zvýšily cukr (glukózu) v krvi. Cukry v těchto nápojích pocházejí nejčastěji z glukózy, sacharózy, fruktózy či maltodextrinu a jsou navíc často obohacené i o elektrolyty ztracené pocením, ale většinou v nedostatečném množství.

Čtěte dál: Proč nepít bublinkové nápoje

Nesycená voda má mít u běžce před perlivou jednoznačně přednost.

Nikdy během sportu nepopíjejte bublinkové nápoje, které mohou vést k podráždění žaludku a dalším nevolnostem.

Je lepší se hydratovat pouze vodou nebo sportovními nápoji?

Voda je většinou dostačující. Ale pokud se odehrává vaše aktivita v horkém, vlhkém počasí a trvá déle než hodinu, hodinu a půl, mohou vám pomoci sportovní nápoje. (Více o iontových, isotonických a hypertonických nápojích se dočtete zde.)

Udělejte si vlastní sportovní nápoj

Pokud vaše aktivita trvá déle než hodinu a půl, doporučuji přidávat ke sladkému pití i ionty, které ztrácíte pocením. Především v nadcházejících letních měsících je to velice důležité. Můžete využit iontové nápoje, které obsahují včetně iontů často i zmiňované cukry, smíchat si můžete slazený sportovní nápoj s Umeoctem, který obsahuje dostatek minerálů ztracených pocením.

Čtěte dál: Kofein a káva ve sportu

Cikorka, melta, ajurvédská nebo zelená káva jsou svébytnými nápoji, nemusíte je...

Pokud chcete mít vše v jednom, doporučuji si do lahve s vodou přimíchat sportovní gel, který kromě vyváženého poměru cukrů obsahuje i elektrolyty potřebné pro déletrvající výkon (obzvlášť doporučuji ty na přírodní bázi, například Ethicsport).

Pokud vaše aktivita trvá ještě déle a žaludek se hlásí o slovo, přidejte k výše zmiňovanému i některý z cukrů, ideální volbou může být osvědčený banán či sušené datle, nebo některou ze sportovních tyčinek.

Jak jsem již zmiňoval v předešlých článcích: každý jsme jiný, máme jiný metabolismus. Proto zkoušejte různé formy pití a stravy během výkonu a především poslouchejte své tělo.

Mgr. Vít Schlesinger

Vít Schlesinger
Vít Schlesinger
Vít Schlesinger

Po zkušenostech v USA a Kanadě se nyní zaměřuje na práci s vrcholovými sportovci v oblasti stravování a motivace. Sám se aktivně věnuje triatlonu a experimentům s vlastním tělem. Jako řečník je zván na různé přednášky a konference na téma zdravého životního stylu a motivace. Více na www.vit-schlesinger.cz.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz