Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

VIDEO: NASA diagnostika dokáže odhalit i zlomené srdce

  8:37
I běžní pacienti v Česku se mohou nechat otestovat špičkovým přístrojem, který využívá ke sledování zdravotního stavu kosmonautů i NASA. "Výsledky měření ukážou, jak vypadá celkový stav organismu pacienta a mimo jiné i stres index," říká MUDr. Dagmar Kolářová.

Samotné vyšetření je velmi krátké. Lékařka mi na ruce připevnila tři klapky, podobné těm, kterými se provádí vyšetření EKG. Pak jen stačí pět minut v klidu sedět. "Protože je tato diagnostika nesmírně citlivá, musíte sedět opravdu nehybně, nesmíte hnout ani prstem," upozorňuje mě Dagmar Kolářová.

Po měření se v počítači ukážou různé tabulky. Z čísel lékařka vyčte celkový zdravotní stav, harmonii vegetativního nervového systému, schopnost adaptace organismu, stres index, stav parasympatiku (nervové centrum zodpovědné za spánek a regenerační procesy, pozn. red.) a sympatiku (nervové centrum zodpovědné za výdej a tvorbu energie, pozn. red.) či vazomotorického centra.

"Tato metoda slouží nejen k diagnostice, ale i k prediagnostice. Na základě výsledků jsem schopna říct, nakolik je člověk ohrožen konkrétním problémem či zda má adekvátní terapii pro svůj organismus," vysvětluje.

Pomocí desetistupňové škály mě pak zařadila do takzvaného "semaforu zdraví". První tři stupně jsou v zelené, což značí, že je člověk v pořádku. Stupně čtyři až šest jsou žluté, které již varují, že se v těle něco děje. Od sedmičky už jste v zóně červené, což značí větší problém.

Podle lékařky jsem dopadla velmi dobře. "Dostala jste se v semaforu na stupeň tři, tedy ještě do zelené zóny. Přiznala jste, že se léčíte s vyšším krevním tlakem, což tu také vidím. Máte však na váš věk i vyšší puls. Norma je 55-80 tepů za minutu, vy máte hraničních 78. Jste na horní hranici normy, kdybyste měla již 81, nasbíráte další ´trestný´ bod a spadla byste na stupeň 4, tedy do zóny žluté," začíná popisovat.

Potěšilo mě, že podle vyšetření mám výborný stres index. Vždy jsem si myslela, že jsem "nervák", ale jak dodává paní doktorka, není to jen o tom, jak kdo reaguje, ale promítají se sem i naše genetické "zátěže", klimatické podmínky, exhalace, potravinové "intoxikace". "Co ale není super, je stav vazomotorického centra, které souvisí právě s vaším sklonem k vyššímu krevnímu tlaku. Jste na hranici normy," upozorňuje Dagmar Kolářová.

Ukázalo se také, že můj neustálý pocit únavy a vyčerpání souvisí s celkovým stavem vegetativního nervového systému, kdy průměrná hodnota "sympatického" centra by měla být asi 40, spodní hranice je 20. "Vy máte 5,5. To je totální vyčerpání organismu, nemáte z čeho aktivovat energii," varuje lékařka a doporučuje mi, samozřejmě s nadsázkou, abych alespoň na měsíc odjela někam k moři, hlavně bez mobilu a notebooku.

Co dál?

Mitochondriální terapie

Medicína třetího tisíciletí, která jde až na buněčnou úroveň. Neléčí přímo následky, ale řeší příčinu daného zdravotního problému, který napravuje až na samotné subbuněčné úrovni - mitochondriích. Ty jsou zdrojem naší energie. Pokud jí není dostatek, pak je člověk nejprve "jen" unavený, postupně stav přechází až do tzv. všech civilizačních chorob.

Podle toho, co vyjde na semaforu zdraví se lékařka rozhodne, co bude dělat dál. "Vysvětlím pacientovi princip mitochondriální terapie. Zde je důležité zdůraznit, že to není totéž co léčba antibiotiky, které užívá týden a po léčbě je zdánlivě v pořádku. Zde je podmínkou minimálně půlroční kúra, aby se tělo znovu nastartovalo," říká Kolářová.

Kromě toho tato lékařka, která se specializuje na komplexní medicínu, jako první na světě využívá v ordinaci i takzvaný "osobní bodyguard zdraví".

"Na této metodě se podílel tým odborníků z celé Evropy. Vytvořili program, který na podkladě jednoduchých pohybů rukama, nohama a hlavou umí vypočítat, jak vypadá například vaše pravé oko, levá nadledvinka, stehenní kost, či jiný konkrétní problém ve vašem těle," vysvětluje.

Dostala jsem tedy za úkol provádět nejrůznější pohyby hlavou a končetinami. Podle toho, jakým způsobem jsem cviky prováděla a podle mých subjektivních pocitů, Dagmar Kolářová zapisovala do počítačového programu nejrůznější údaje.

Program na závěr diagnostiky ukáže speciální grafy, ze kterých pak lékařka vyčte a specifikuje konkrétní obtíže, případně jejich závažnost (v procentech).

Mne odhadla dokonale. Kromě už zmíněných problémů s tlakem poznala, že mám po zánětu zasažené ledviny, nebo že mám občas bolesti v levé kyčli. "Nechci vás strašit, ale to, v jakém stavu je ten kloub, vídám spíš u seniorů, a ne u mladých lidí, jako jste vy," varuje mě. Pokračuje po jednotlivých sloupečcích grafů a u jednoho, který je velmi krátký, se zastaví. "Ten by takhle vypadat neměl. Řeknu to lidově, tohle značí zlomené srdce."

Na operaci páteře už nemusí


V ordinaci se míjím se dvěma dalšími pacienty. Oba už Dagmar Kolářovou skoro rok navštěvují. Jana Outratová (72) s únavovým syndromem a Michael Knecht (46), který díky ní nemusel na operaci páteře, svorně hovoří téměř o zázraku.

"Hrozila mi operace páteře, a tak jsem si řekl, že ještě tohle zkusím, ač jsem tomu ze začátku moc nevěřil. Po půl roce dojíždění jsem schopný se bez problémů postavit a operaci moji lékaři odložili na neurčito," vypráví Michael Knecht z Ostravy.

"Cítím se líp, přátelé vidí také změnu. Nechávám se kontrolovat zároveň u kamarádky lékařky, jejíž diagnostické závěry se shodují i v popisech konkrétních hodnot," svěřuje se se svými pocity Jana Outratová. Ovšem nic není zadarmo. Má předepsanou speciální sestavu cviků.

"Cvičím 8-10 minut denně a každých šest týdnů se sestava modifikuje, podle toho, jak se můj stav vyvíjí," dodává. Užívá pouze přípravky mitochondriální terapie ("potravinové doplňky" s látkami tělu vlastními, pozn. red.), zvýšila pitný režim a chodí také na speciální masážní lehátko, takzvaný systém HHP.

"Systém HHP je zjednodušeně řečeno masážní lehátko, na kterém člověk leží a které ´vibruje´. Pracuje na principu andulace, což je oscilační kmitočtová masáž s infračerveným hlubokým prohříváním svalů," vysvětluje Dagmar Kolářová.

Lehátko nabízí mnoho programů, například relaxaci, hluboké uvolnění, masáž svalstva. Kromě toho i vysoce funkční lymfodrenáž a program na prevenci a léčbu osteoporózy a na léčbu metabolických nemocí (cukrovka, nadváha).

"Nyní tým německých specialistů na andulační terapii vyrukoval s takzvaným andulačním pásem, který si pacient připne na břicho a pás se také ´chvěje´. Vlněním dochází k redukci viscerálního tuku, který nám obaluje střeva a vnitřní orgány, a je tedy jakýmsi rezervoárem odpadních látek ze střev. Pokud se podaří redukovat viscerální tuk, redukujeme i toxickou zátěž organismu. Při této terapii tonizujeme i břišní svalstvo a redukujeme objem bříška," dodává lékařka.

  • Nejčtenější

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

OBRAZEM: Tyto krásky slaví Mezinárodní den bez kalhotek celoročně

Letní teploty přímo vybízejí ženy k chození bez spodního prádla. 22. červen je Mezinárodním dnem bez kalhotek a právě...

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Co víte o vitaminech? Soutěžte v kvízu a vyhrajte balíček s hořčíkem

Soutěž Vitaminy a minerály jsou pro správné fungování našeho organismu nezbytné. I proto jsme se během června snažili v tématu...

Budoucí maminky, zbystřete. Tyto vitaminy v těhotenství potřebujete

Těhotenství je pro tělo náročným obdobím. A právě v této době by si ženy měly dávat pozor na to, zda mají dostatek...

Oční lékař: Covid je nebezpečím i pro oči. Ohroženy jsou hlavně drobné cévy

Premium Je jedním z největších odborníků na laserové operace očí v Česku. Jeho profesní štít zdobí několik unikátních zákroků....

Ruce vás mohou varovat před nemocí. Šest symptomů, na které si dát pozor

Modré zabarvení, popraskaná kůže či oteklé klouby. Právě takto vás mohou vaše ruce varovat před nemocí. Co tyto...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...