Ona

Kvůli svému postižení využívá Chris Koch k pohybu převážně longboard. Z pohybu je nadšený stějně jako ostatní. | foto: Archiv Chrise Kocha

VIDEO: Vítěz. Narodil se bez rukou a nohou, přesto dokončil maraton

  • 0
V další várce novinek a zajímavostí ze světa přinášíme příběh člověka, který se narodil bez rukou a bez nohou, a přesto se rozhodl pokořit maraton. Populární ultramaratonec Scott Jurek přivítal přírůstek do rodiny a Suunto představilo nový sporttester, nástupce oblíbené řady Ambit.

I bez rukou a nohou se dá zvládnout maraton

Tenhle příběh je inspirací a ukázkou nezdolné vůle. Sedmatřicetiletý Kanaďan Chris Koch se narodil bez kompletních končetin, ale přeso si našel cestu, jak se zapojit do komunity běžců.

Kvůli problémům s rukama je pro Chrise nemožné využívat k pohybu vozík nebo handbike, proto se pohybuje pomocí longboardu. Se svou přítelkyní začal trénovat a zúčastnil se několika kratších běžeckých závodů. Jeho cílem však bylo zvládnout maraton.

Má to samozřejmě háček. Longboardy nejsou na běžeckých akcích povoleny, takže když se chtěl přihlásit na maraton v Los Angeles, pořadatelé jeho účast odmítli (především z bezpečnostních důvodů). Štěstí se na něho však přeci jen usmálo, když se mu ozval Kirsten Fleming, ředitel Calgary Maratonu, a nabídl mu startovní místo. „Longboardy jsou u nás samozřejmě také zakázány, ale jelikož jsme menší závod, můžeme si dovolit být flexibilnější. Když jsem poznal Chrise a viděl jsem, že je schopný maraton dokončit, rozhodli jsme se mu udělit výjimku,“ vysvětlil.

O tom, jak se připravuje na maraton, natočil Chris krátké video.

Kvůli bezpečnosti se Chris oblékl do svítivých barev, na jeho longboardu byla připevněna vlajka pro lepší viditelnost a doprovod mu dělal cyklista. Po celé délce trati mu lidé projevovali obrovskou podporu.

Závod nakonec zvládl v čase 4:23:12 a v cíli svůj výkon oslavoval se svou přítelkyní Ally. A i přes únavu a bolavý kotník se hned se rozpovídal o dalších plánech. „S přítelkyní plánujeme vypravit se v roce 2017 až do základního tábora na Mount Everestu, abychom opět zvýšili povědomí o postižených lidech. Teď se ale jdu pořádně najíst a odpočívat, protože moje tělo je úplně na kaši,“ dodal Chris během cílového rozhovoru.

Narodila se budoucí ultramaratonkyně?

Asi nejznámější ultramaratonec Scott Jurek a jeho žena Jenny přivítali do rodiny nového potomka. Holčička se jim narodila 1. června, symbolicky na takzvaný Global Running Day, který běžci po celém světě slavili běháním.

Rok poté, co Scott Jurek stanovil rekord na Apalačské stezce, kdy musel po 46 dnů běžet každých 24 hodin více než 80 kilometrů, tak má před sebou spoustu nových výzev. „Hodně se toho změní, ale já i Jenny chceme stále dělat věci, které jsme dělali dosud. Jen je přizpůsobíme, abychom je mohli sdílet s naším malým děťátkem,“ řekl již dříve Scott Jurek.

Suunto představilo nové hodinky i upravený web

Suunto představilo novinky pro tento rok v podobě nového vlajkového modelu sporttesteru Suunto Spartan Ultra a upravené verze webu Moovescout.com.

Spartan Ultra, nový vlajkový model multisportovních hodinek od Suunto.

O hodinkách zatím moc informací nemáme. Suunto Spartan Ultra mají být nástupcem úspěšné multisportovní řady Ambit. Přinesou barevný dotykový displej (stále však budou dostupná i tři tlačítka), anténa zůstane integrovaná do těla hodinek podobně jako u modelu Ambit 3 Vertical a vylepšen má být denní monitoring aktivity. Jako obvykle budou hodinky dostupné v několika variantách, včetně titanového pouzdra a safírového skla. Víc informací Suunto ale zatím neposkytlo. Podle předběžných zpráv by se nový sporttester měl dostat na náš trh během srpna.

TEST: Hodinky Suunto Ambit 3 Vertical mě v mlze dovedly až na vrchol

Změny na webu Moovescout.com, který slouží k nastavování Suunto sporttesterů, synchronizaci a vyhodnocování sportovních aktivit naměřených těmito hodinkami, se týkají především zjednodušení uživatelského rozhraní, plánování tras a především takzvaných heat map. Ty zobrazují barevně rozlišená místa na mapě podle toho, jak sportovně aktivní jsou lidé v daném místě. Snadno tak můžete zjistit, kam chodí lidé nejčastěji běhat, jezdit na kole nebo plavat a inspirovat se tak třeba při cestování do neznámých končin.

Přijďte si proběhnout Afriku, tropy i indiánskou vesnici

Craft RUNGO běh brněnskou zoo

Craft RUNGO běh brněnskou zoo
Craft RUNGO běh brněnskou zoo
Craft RUNGO běh brněnskou zoo

Medvěd dohlédne na výdej startovních balíčků s unikátním tričkem, tygr pomůže s rozcvičkou a klokani vám budou fandit. Pojďte si v této unikátní atmosféře proběhnout nádherné prostředí brněnské zoo v dalším běhu ze seriálu Craft RUNGO závodů a v cíli se kromě domácího občerstvení zakousněte do perníkové medajle. Kapacita závodu je omezena!

Sobota 17.9.2016, trať 7 kilometrů
Více informací: Propozice - Registrace - Facebook