VIDEO: Vítěz. Narodil se bez rukou a nohou, přesto dokončil maraton

aktualizováno 
V další várce novinek a zajímavostí ze světa přinášíme příběh člověka, který se narodil bez rukou a bez nohou, a přesto se rozhodl pokořit maraton. Populární ultramaratonec Scott Jurek přivítal přírůstek do rodiny a Suunto představilo nový sporttester, nástupce oblíbené řady Ambit.

Kvůli svému postižení využívá Chris Koch k pohybu převážně longboard. Z pohybu je nadšený stějně jako ostatní. | foto: Archiv Chrise Kocha

I bez rukou a nohou se dá zvládnout maraton

Tenhle příběh je inspirací a ukázkou nezdolné vůle. Sedmatřicetiletý Kanaďan Chris Koch se narodil bez kompletních končetin, ale přeso si našel cestu, jak se zapojit do komunity běžců.

Kvůli problémům s rukama je pro Chrise nemožné využívat k pohybu vozík nebo handbike, proto se pohybuje pomocí longboardu. Se svou přítelkyní začal trénovat a zúčastnil se několika kratších běžeckých závodů. Jeho cílem však bylo zvládnout maraton.

Má to samozřejmě háček. Longboardy nejsou na běžeckých akcích povoleny, takže když se chtěl přihlásit na maraton v Los Angeles, pořadatelé jeho účast odmítli (především z bezpečnostních důvodů). Štěstí se na něho však přeci jen usmálo, když se mu ozval Kirsten Fleming, ředitel Calgary Maratonu, a nabídl mu startovní místo. „Longboardy jsou u nás samozřejmě také zakázány, ale jelikož jsme menší závod, můžeme si dovolit být flexibilnější. Když jsem poznal Chrise a viděl jsem, že je schopný maraton dokončit, rozhodli jsme se mu udělit výjimku,“ vysvětlil.

O tom, jak se připravuje na maraton, natočil Chris krátké video.

Kvůli bezpečnosti se Chris oblékl do svítivých barev, na jeho longboardu byla připevněna vlajka pro lepší viditelnost a doprovod mu dělal cyklista. Po celé délce trati mu lidé projevovali obrovskou podporu.

Závod nakonec zvládl v čase 4:23:12 a v cíli svůj výkon oslavoval se svou přítelkyní Ally. A i přes únavu a bolavý kotník se hned se rozpovídal o dalších plánech. „S přítelkyní plánujeme vypravit se v roce 2017 až do základního tábora na Mount Everestu, abychom opět zvýšili povědomí o postižených lidech. Teď se ale jdu pořádně najíst a odpočívat, protože moje tělo je úplně na kaši,“ dodal Chris během cílového rozhovoru.

Narodila se budoucí ultramaratonkyně?

Asi nejznámější ultramaratonec Scott Jurek a jeho žena Jenny přivítali do rodiny nového potomka. Holčička se jim narodila 1. června, symbolicky na takzvaný Global Running Day, který běžci po celém světě slavili běháním.

Rok poté, co Scott Jurek stanovil rekord na Apalačské stezce, kdy musel po 46 dnů běžet každých 24 hodin více než 80 kilometrů, tak má před sebou spoustu nových výzev. „Hodně se toho změní, ale já i Jenny chceme stále dělat věci, které jsme dělali dosud. Jen je přizpůsobíme, abychom je mohli sdílet s naším malým děťátkem,“ řekl již dříve Scott Jurek.

Suunto představilo nové hodinky i upravený web

Suunto představilo novinky pro tento rok v podobě nového vlajkového modelu sporttesteru Suunto Spartan Ultra a upravené verze webu Moovescout.com.

Spartan Ultra, nový vlajkový model multisportovních hodinek od Suunto.

O hodinkách zatím moc informací nemáme. Suunto Spartan Ultra mají být nástupcem úspěšné multisportovní řady Ambit. Přinesou barevný dotykový displej (stále však budou dostupná i tři tlačítka), anténa zůstane integrovaná do těla hodinek podobně jako u modelu Ambit 3 Vertical a vylepšen má být denní monitoring aktivity. Jako obvykle budou hodinky dostupné v několika variantách, včetně titanového pouzdra a safírového skla. Víc informací Suunto ale zatím neposkytlo. Podle předběžných zpráv by se nový sporttester měl dostat na náš trh během srpna.

TEST: Hodinky Suunto Ambit 3 Vertical mě v mlze dovedly až na vrchol

Změny na webu Moovescout.com, který slouží k nastavování Suunto sporttesterů, synchronizaci a vyhodnocování sportovních aktivit naměřených těmito hodinkami, se týkají především zjednodušení uživatelského rozhraní, plánování tras a především takzvaných heat map. Ty zobrazují barevně rozlišená místa na mapě podle toho, jak sportovně aktivní jsou lidé v daném místě. Snadno tak můžete zjistit, kam chodí lidé nejčastěji běhat, jezdit na kole nebo plavat a inspirovat se tak třeba při cestování do neznámých končin.

Přijďte si proběhnout Afriku, tropy i indiánskou vesnici

Craft RUNGO běh brněnskou zoo

Craft RUNGO běh brněnskou zoo
Craft RUNGO běh brněnskou zoo
Craft RUNGO běh brněnskou zoo

Medvěd dohlédne na výdej startovních balíčků s unikátním tričkem, tygr pomůže s rozcvičkou a klokani vám budou fandit. Pojďte si v této unikátní atmosféře proběhnout nádherné prostředí brněnské zoo v dalším běhu ze seriálu Craft RUNGO závodů a v cíli se kromě domácího občerstvení zakousněte do perníkové medajle. Kapacita závodu je omezena!

Sobota 17.9.2016, trať 7 kilometrů
Více informací: Propozice - Registrace - Facebook

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz