Více než třetina astmatiků o své nemoci neví

  6:00aktualizováno  6:00
Celkový počet astmatiků v České republice se odhaduje na 800 tisíc. Z toho asi 350 tisíc lidí má sice astma, ale dosud kvůli němu nenavštívili lékaře, takže u nich není nasazena potřebná léčba.
Ačkoli úmrtnost lidí s astmatem klesá, jeho výskyt stále stoupá.

Ačkoli úmrtnost lidí s astmatem klesá, jeho výskyt stále stoupá. | foto: Profimedia.cz

Astma v jeho rané fázi sice nemocného tolik neobtěžuje, jeho neléčení má však svá rizika. „Když astmatici nejsou včas podchyceni a léčeni, vyvine se u nich nemoc do hůře léčitelných stádií,“ říká František Salajka Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové a ředitel České iniciativy pro astma (ČIPA).

Astma je chronický neinfekční zánět průdušek spojený s jejich hyperaktivitou a přestavbou průduškové stěny. Vzniká jako alergie, jejíž podstatou je přecitlivělost na běžné látky z prostředí. Mezi tyto látky patří prach, peří, pyly, roztoče, zvířecí alergeny, plísně, ale také některé potraviny jako jsou ořechy, ryby, sýr, ovoce.

Někdy je alergie zkřížená, klasickým příkladem je alergie na pyl břízy se současnou reakcí na jablka nebo kořenovou zeleninu.

Začátek astmatu je v dětství
„Během posledních deseti let vrzostl celosvětově počet lidí s astmatem, dobrá zpráva je, že úmrtnost a hospitalizace pacientů klesá,“ uvádí František Salajka. V České republice je úmrtnost na astma tradičně nízká, v roce 2005 na něj zemřelo 99 lidí.

„Začátek astmatu je v hlubokém dětství,“ říká Petr Pohunek z dětské pneumologie z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. „Deset až patnáct procent dětí má astma už v prvním roce života. U dvou třetin astmatiků nemoc propukne do tří let. Bohužel závažnost astmatu neklesá s věkem, nevyroste se z toho,“ dodává.

Šance na astma se zvyšuje u dětí, které mají nějakou alergii. Dalším z faktorů, které se podílejí na vzniku této nemoci, je obezita. Platí to zejména u žen.

Astma je nemoc, která je z části dědičná. Normální člověk má deseti až patnácti procentní pravděpodobnost, že bude mít astma. Pokud má jednoho z rodičů astmatika, riziko se zvyšuje podle obtížnosti jeho astmatu až k padesáti procentům. Pokud trpí astmatem oba rodiče je pravděpodobnost, že stejnou nemoc bude mít i jejich dítě, sedmdesát procent.

Hory jsou lepší než moře
Proto lékaři doporučují do rodin, kde jsou astmatici, nepořizovat domácí zvířata, nekouřit a žít zdravě. To znamená dostatečně se hýbat na zdravém vzduchu, mimo pylových sezón, které vyvolávají alergie.

„Pomůže i moře, ale ještě lepší je vysokohorský vzduch. U moře si totiž astmatik může ještě naopak prodloužit pylovou sezonu a to jeho potíže zhorší. Zejména pokud třeba odcestuje do teplých krajů, když je u nás ještě zima, například v únoru,“ vysvětluje Petr Pohunek.

Péče o astmatiky je podle oslovených lékařů u nás dobrá, vázne však odesílání pacientů od praktických lékařů ke specialistům. Přitom neléčené astma znamená velké riziko. To je jeden z důvodů, proč v roce 1995 vyhlásila Globální iniciativa pro astma (GINA) pod záštitou Světové zdravotnice organizace strategii péče o astma a jeho prevenci.

Skupina českých odborníků se do této celosvětové iniciativy přihlásila založením České iniciativy pro astma (ČIPA), jejímž hlavním cílem je informovat odbornou i laickou veřejnost o nových poznatcích v diagnostice, prevenci a léčbě astmatu a pomáhat je uvádět do praxe.

Dalším cílem je také osvěta, proto ČIPA organizuje v České republice světové dny astmatu, které budou probíhat až do konce května. Na nich bude například zájemcům změřena spirometrie, která astma odhalí.

Autoři:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz