ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Křečové žíly jsem neřešila a vymstilo se mi to, píše čtenářka Iveta

  • 3
Zbytečně jsem se trápila, ale nechtěla jsem vypadat jako bába, taky jsem se bála lékařů. Laxní přístup se mi časem vymstil a dostala jsem zánět žil. Čtenářka Iveta napsala další díl seriálu Můj boj s nemocí.

Křečové žíly mám od mládí, už ani nevím, kdy jsem si jich všimla poprvé, ale štvaly mě vždycky. Nechtěla jsem se kvůli nim chodit koupat, aby by si jich někdo nevšiml, všelijak jsem se vymlouvala, když mě kamarádi lákali na plovárnu.

Měla jsem z toho hrozné komplexy. Pak jsem se zamilovala, křečovky nekřečovky. Po prvním dítěti mi doktor říkal, abych si dávala pozor a nosila speciální kompresní punčochy. Jenže mně bylo třicet. Nechtěla jsem vypadat jako bába. Tak jsem je odložila.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Sotva jsem podruhé otěhotněla, začala jsem mít potíže, a to čím dál větší. Bolesti, oteklé nohy, někdy horkost v lýtkách. To už mi nahnalo pořádný strach, tak jsem šla k lékaři. A ten mi doporučil operaci, což mě vyděsilo ještě víc. 

Ležet dva týdny s ovázanýma nohama a k tomu dvě děti? Těžko. Manžel nemá čas, jezdí s kamionem, musím se o holky postarat.

Zanítilo se mi levé lýtko, škubalo v něm, bolestí jsem nemohla spát. Noha jako konev, horečka, už to nešlo vydržet. 

Když jsem přišla k praktické doktorce, úplně se zhrozila a okamžitě mě poslala k cévnímu lékaři, že mi hrozí trombóza. Dostala jsem tam vynadáno, okamžitě léky, obklady.

A až se akutní zánět zklidní, budu muset na operaci. Už nebudu riskovat a radši poslechnu, bolest a nebezpečí za to nestojí. Akorát jsem to zjistila trochu pozdě.

Názor odborníka

MUDr. Gaspar Godinho, chirurg EUC kliniky Ostrava

Křečové žíly neboli varixy patří mezi rozšířená onemocnění, v současnosti postihují velkou část populace. Nemusí jít jenom o kosmetickou vadu, dokážou způsobit i vážné zdravotní problémy. Příznaky mohou být různé. Od drobných metliček a vystouplých žil přes svědění a barevné změny na kůži až po pocity těžkých nohou a otoky. 

Určitě se vyplatí na nic nečekat a objednat se na vyšetření k odbornému lékaři. Pokud vás např. výrazněji bolí určité místo, které je na pohmat horké a citlivé, pozorujete otoky a změnu barvy kůže končetiny, co nejdříve zamiřte k lékaři. Neodkládejte to. Na vyšetření žil není nikdy brzy. Ale ani pozdě. I u křečových žil platí, že čím dřív začnete obtíže řešit, tím snadnější léčba bude.