Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Chtěl bych mámu na zápasech, přeje si malý fotbalista a my pomůžeme

  0:28aktualizováno  4. prosince 10:23
Desetiletý Honzík by si přál, aby mohla máma jeho fotbalové zápasy ještě dlouho sledovat, jenže Jarka se už 20 let pere s roztroušenou sklerózou a nemoc postoupila už natolik, že pár schodů do domu, které dřív vyšla jako nic, už bez plošiny nezvládne. K té jí má pomoct Vánoční sbírka, v níž je nyní už třetina cílové částky.

Vánoční sbírka: pomůžeme Jarce

Vánoční sbírku pořádá redakce iDNES.cz tradičně ve spolupráci s Nadací Agrofert a Kontem Bariéry, které pro letošní rok příběh Jaroslavy Brhlíkové doporučily. Plošina, díky které by mohla překonat pár schodů vedoucích do domu, stojí 480 tisíc korun. Pomoct můžeme jakoukoliv částkou zaslanou na konto: 17111444/5500, variabilní symbol 1919.

Do středečního rána 4.12. jste na plošinu poslali už 156 952 korun a sbírka,  kterou tradičně pořádáme s Nadací Agrofert a Kontem Bariéry, pokračuje dál, na plošinu Jarka potřebuje celkem 480 tisíc korun.

Ještě na vlastní svatbě před 12 lety tancovala Jarka (40) s manželem Janem kankán. Dneska už pravou nohu necítí, nejistá je i ta levá a přidává se pravá ruka a záda. Bezpečnou oporu ztratila i v holích, které používala a nově si pořídila chodítko. 

„Máte na výběr, buď zůstanete sedět doma, anebo potlačíte svoje ego, kterému je nepříjemné, že by vás měli lidé vidět nemohoucí, a snažíte se dál chodit mezi lidi a do práce, “ říká Jarka, která si vybrala druhou možnost.

Musíte to rozhýbat

Poprvé o sobě dala roztroušená mozkomíšní skleróza vědět, když bylo Jarce 18 let a studovala gymnázium. „Zničehonic jsem na okamžik, třeba jen na dvě sekundy, ochrnula na pravou půlku těla. Řekla jsem to mamce a šly jsme tehdy ještě k dětské doktorce, která mě hned poslala do nemocnice,“ vzpomíná Jarka. Podrobná vyšetření však žádnou diagnózu nepotvrdila, stavy během jednoho dvou týdnů odezněly, a tak se problémy svedly na dospívání a nechalo se to být.

Po gymnáziu studovala Jarka textilní fakultu na liberecké Technické univerzitě a potíže se znovu přihlásily.

Díky za Honzíka!

„Vždycky jsem hrozně ráda chodila pěšky, jezdila na kole, bavil mě aerobik. Ale najednou jsem cítila nejistotu, problém v pravé noze, ale lékaři říkali, že se musím víc snažit a nohu rozhýbat,“ vypráví o tom, co se dělo, než se dozvěděla svou diagnózu. „Z jedné hodiny aerobiku jsem hned utíkala na druhou, chodila jsem běhat, ale často jsem padala,“ popisuje Jarka.

Viděla, že se její stav nelepší, šla za lékařkou, kterou si pamatovala od těch 18 let. Podstoupila lumbální punkce a diagnóza byla jasná. Dostala léky a zase se cítila, jako by jí nic nebylo, jenže nemoc je zákeřná a dál pozvolna tělo ničila, i když mladá žena navenek pozorovala jen nenápadné změny.

„Nic mě neomezovalo, chodila jsem i tancovat, jen jsem po nějaké době pociťovala slabost a musela jsem být opatrnější na schodech,“ vypráví.

Jarka Brhlíková
Jarka Brhlíková

Po několikaleté známosti přerušené pauzou se v 27 letech Jarka provdala za svého přítele Honzu a rok po svatbě se jim narodil chlapeček. „Můj život je dobrý: rodina, rodiče, sestra, kamarádi, jak má být, jen ta nemoc mi postupně do všeho začala víc a víc zasahovat,“ říká.

I když si Jarka vždycky přála mít tři děti, lékařka už jí další těhotenství nedoporučila. „Nemoc zaútočila dva měsíce po porodu a primářka říkala, že takovou ataku za celý svůj život ještě neviděla,“ vzpomíná Jarka a samozřejmě dodává, že ničeho nelituje, je šťastná, že má alespoň dnes už desetiletého Honzíka, který je nadšený fotbalista. „Chtěl bych, aby máma viděla, jak hraju, jak se zlepšuju,“ přeje si.

Musela jsem s pravdou ven

„Bývala jsem unavená a dnes si říkám, jak jsem byla hloupá, když jsem si po procházce parkem zoufala, jak jsem úplně vyřízená a ztracená. Dnes vidím, že tehdy jsem na tom ještě vůbec nebyla tak špatně. Nikdo na mě nic nepoznal, ani jsem nekulhala,“ připouští dnes.

Velkou změnu k horšímu pocítila až po návratu z mateřské do zaměstnání. Ke starostem o rodinu přibyla práce, do toho si pořídili dům. Její stav se zhoršoval a Jarka začala kulhat.

Jarka Brhlíková
Jarka Brhlíková
Jarka Brhlíková

„Do té doby jsem nechtěla dát před lidmi najevo, že jsem nemocná, a najednou se mě lidi ptali, proč kulhám, a já musela s pravdou ven,“ přiznává, že nemoc zasáhla nejen tělo, ale i její duši a bez milosti ve zkáze pokračovala.

„Jednou jsem venku dost ošklivě upadla, protože s rovnováhou už to bylo čím dál horší, a tak jsem začala jako oporu používat hůlky. Teď už se bojím i s hůlkami, ale pořád chci pracovat,“ bojuje Jarka, která do té doby pracovala na magistrátu, ale rozhodla se práci změnit.

Po tříletém studiu sociálně-právní poradkyní

Před třemi lety se domluvila s primářkou, za níž chodí na kontroly už 22 let, že pomůže na poliklinice se sociálně-právním poradenstvím. Tři roky jezdila do Mostu do Vyšší odborné školy sociálně-právní a teď jako sociální pracovnice pomáhá nemocným a zoufalým lidem, kteří mnohdy ani netuší, že pro ně pomoc existuje. Navíc absolvovala ještě kurz mediace.

„Často mám čirou radost. Lidé za mnou přijdou kolikrát zoufalí a často zjistí, že mají spoustu možností, a odcházejí šťastní. Vidí, že jejich situace zdaleka není bezvýchodná a že nejsou ztraceni, protože mají šanci.“

Jarka s manželem a synem Honzíkem

Zvládla studium, s pomocí manžela a rodičů je postaráno o dům i syna. Sama ještě dokáže umýt záchod, umyvadlo, na etapy vyžehlit, utřít kuchyňskou linku, ale to všechno pomalu a s přestávkami. O ostatní se starají druzí, vaří převážně její maminka. „Neustojím to,“ vysvětluje s tím, že potřebuje pořád sedět a odpočívat, ale čím méně se hýbe, tím víc tělo tuhne, takže se snaží pořád něco dělat.

„Energie máte dost, hrozně byste něco chtěla dělat, ale nemáte na to fyzickou sílu. Je to občas na zbláznění,“ říká a dodává, že aktivní jsou hlavně díky manželovi. „Honza je mou obrovskou oporou, neřeší, co bude, dokud to nenastane a nebojí se se mnou zvládnout cokoliv. Jen díky němu jezdíme na dovolené i na výlety....“

Podcenila jsem schody

Jen když stojí před domem pod několika schody, které je pro ni čím dál těžší vyjít, vzpomíná na svůj slib, který manželovi dala před osmi lety, kdy si jinak bezbariérový dům pořizovali: „Tyhle schody vyjdu vždycky!“ Věřila, že svou vůlí tělo vytrénuje a přesvědčí, aby fungovalo. Jenomže zákeřnou nemoc nezajímá ani lidská vůle, ani žádné sliby.

„Dneska už to není vůbec dobré. Napřed neposlouchala pravá noha, ta už je teď skoro nepoužitelná, přidává se levá noha, pravá ruka a záda,“ neudrží Jarka pláč a říká, že vyjít těch pár schodů jí dá neskutečnou práci. „A teď už vím, že jednou je prostě nevyjdu vůbec.“

Schody do domu by snáz překonávala s pomocí speciální plošiny, na kterou ale rodina nemá peníze. Jen za Jarčiny léky a rehabilitaci, bez nichž by se už dnes neobešla, dá rodina sedm a půl tisíce korun měsíčně z rodinného rozpočtu.

„Částka za tu plošinu je tak obrovská, že my nejsme schopni ji ušetřit. A jiná možnost není,“ říká Jarka a vysvětluje, že úřad práce sice na tyto pomůcky přispívá, ale až v případě, že jste v takovém stavu, kdy už se na nohy vůbec nepostavíte. „To už se sama z domova nedostanu a už nebudu moct pracovat. Ale já bych si přála, ještě dokud to jde, chodit s Honzíkem na fotbalové tréninky, do práce a ven do přírody.“

Autor:
  • Nejčtenější

Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však...

Příběh Aleny: Vyspala jsem se s přítelem mé sestry, on chce pálit mosty

Úplnou hloupostí jsem si zkomplikovala život a hlavně vztah s mou mladší sestrou, které jsem udělala něco, na co nejsem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Miliardář toužící po nekonečném mládí si v noci nechává měřit erekci

Šestačtyřicetiletý Bryan Johnson investuje ročně miliony dolarů do systematického omlazování svého těla. Tým vědců na...

Žena s největšími ňadry v Rakousku prošla extrémní proměnou

Říká si Jessy Bunny, má největší silikonová ňadra v Rakousku a ještě před pěti lety byla šedou myškou, o kterou muži...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nahlédnutí do ložnice dokonalých párů. Co dělají, že mají tak skvělý sex?

Šťastný vztah plný pochopení a kvalitního sexu. Takový by si přál snad každý z nás. Ovšem nestačí jen přání, je také...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Předejděte návalům. Tipy, které vám mohou pomoct

Možná to znáte. Chvilky, kdy náhle pocítíte nečekanou vlnu horka a pár vteřin nato vás doslova zaplaví pot, dokážou být...

Z malé bulky se vyklubal velký problém. Rakovinu mi zjistili ve 23 letech

Sportovala a žila zdravě. Ve třiadvaceti letech se však Nikol změnil život, onemocněla agresivní formou rakoviny prsu....

Mirka už měla problém projít uličkou v autobuse. Za rok zhubla 44 kilo

Miroslavu bolely klouby, měla v jednom kuse nateklé nohy a připadala si stará. I proto se rozhodla, že se sebou musí...

Kvůli barvě vlasů ženu šikanovali, dnes ji zbožňují lidé po celém světě

Jednatřicetiletá Carmen Rouse z Velké Británie má slibně rozjetou kariéru modelku i trenérky a vypadá to, že je celý...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....