ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Boj s infekcí močových cest: koupání se nevzdávejte a hodně pijte

  • 0
K létu patří koupání v přírodě nebo v bazénu, pobyt u vody ale také přináší různá zdravotní rizika od kožních potíží až po záněty močových cest. Na co si dát pozor a jak se možných infekcí vyvarovat, poradil pro deník Metro urolog Josef Stolz.

V rybnících, přírodních koupalištích i na řekách bývají nebezpečné sinice a řasy. Důvod je zřejmý – horké slunné počasí a stále teplá voda. Infekce způsobené sinicemi jsou často kožní v podobě vyrážek a také se projevují průjmy a zvracením, protože taková voda obsahuje různé toxiny.

Vyhráno ale nemáte ani v chlorovaných bazénech, protože chlor může u některých lidí vyvolávat kožní alergie nebo i astma. Může také působit dráždivě a poškodit poševní mikroflóru, která je důležitá pro obranyschopnost, a způsobit přerůstání nežádoucích mikrobů, jež vyvolají infekci.

Letní koupání může mít neblahý vliv také na močové ústrojí. „Záněty močových cest u žen jsou skutečně častější v letním období a jistá souvislost s koupáním, především v přírodních nádržích, být může,“ říká lékař Josef Stolz, primář kliniky UroKlinikum Praha.

Které ženy si mají dát při koupání větší pozor?
Především to jsou rizikové skupiny jako těhotné či ženy s cukrovkou, s močovými kameny nebo se sníženou imunitou.

Bradavice a plísně

  • Pokud zvolíte plavání v bazénech, můžete si kromě potíží z chlorované vody odnést i jiné nepříjemnosti – plísně na nohou a bradavice. 
  • Zatímco plíseň se na nohou objeví poměrně rychle, bradavicím to může trvat i několik měsíců. Rizikové jsou především šatny, sprchy a okolí bazénu.
  • Plíseň se projevuje mokváním, svěděním mezi prsty a zarudnutím. 

Musí nutně o možnost koupání přijít?
Koupání v přírodě je krásné, byla by škoda se o tyto letní aktivity připravit. Vždy je však třeba zhodnotit kvalitu přírodní nádrže a vyhýbat se vodám evidentně znečistěným, dbát nařízení hygieniků a tam, kde to nedoporučují, se nekoupat.

Jaké vody jsou rizikové?
Nejčastějším zdravotním problémem souvisejícím s koupáním v přírodních nádržích jsou střevní a žaludeční potíže. Další projevy, spojené s koupací vodou, mohou být různá horečnatá onemocnění a záněty uší a očí. Onemocnění z vody způsobují viry, bakterie či prvoci. Přímá souvislost s infekcemi močových cest je ale ve skutečnosti poměrně nízká.

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Jaká jsou vhodná opatření pro snížení rizika zánětu?
Klíčem je dostatečný pitný režim, zvláště při horkých letních dnech. Nejvhodnější jsou nesycené nápoje, voda, bylinné čaje. Dále pečlivá hygiena, především v souvislosti se sexuálními aktivitami. Je třeba nepředržovat moč a důsledně se chránit proti prostydnutí.