V USA řádí epidemie cukrovky

  14:09aktualizováno  14:09
V posledních deseti letech stoupá ve Spojených státech přímo alarmující rychlostí počet nemocných cukrovkou. V současné době trpí tímto onemocněním na 16 milionů Američanů, což je o třetinu více než v roce 1990.
Dramatický nárůst této nemoci odborníci připisují zejména nezdravému životnímu stylu a obezitě.

Podle studie, kterou vypracoval vědecký tým z Centra pro léčbu a prevenci nemocí v Atlantě (CDC), přibude v USA každý rok na 800 tisíc nových případů tohoto onemocnění. Na žebříčku příčin úmrtí je cukrovka na sedmém místě v zemi.

Cukrovka je porucha metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Způsobuje ji nedostatek hormonu inzulínu nebo jeho nedostatečný účinek ve tkáních. Inzulín je nezbytný pro správný průběh látkové přeměny cukrů.
Diabetes mellitus neboli cukrovka je celosvětově rozšířené chronické onemocnění latkové výměny, které postihuje všechny věkové kategorie, muže i ženy, všechny rasy a etnické skupiny. Je to stav dlouhotrvající zvýšené hladiny krevního cukru v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulínu, který je způsoben řadou vnějších i vnitřních genetickych vlivů.

"Cukrovka pro nás představuje velmi vážný problém a ten se neustále zhoršuje. Pokud s tím něco co nejdříve neuděláme, budeme mít ve Spojených státech v roce 2030 přes 25 milionů nemocných, " upozornil Frank Vinicor, ředitel oddělení pro výzkum cukrovky z CDC.

Cukrovka se šíří po celé zemi
Počet nemocných cukrovkou vrostl jak ve všech státech, tak u všech demografických skupin. Ve státě Minnesota se zvýšil počet onemocnění oproti roku 1990 o celých 94 procent.

Nejvyšší výskyt zaznamenala hispánská populace s 38 procenty, mezi bělochy stoupl počet nemocných o 29 procent a mezi černochy o 26 procent.

Nejvíc je postižena střední generace
Hrozivý je zejména fakt, že počet onemocnění postihuje nejvíce střední generaci. V letech 1990 až 1998 vzrostl počet případů cukrovky ve věkové skupině mezi 30 až 39 lety o 70 procent. Ve věkové skupině mezi 40 až 49 lety to bylo 40 procent.

Obezita je hlavní příčinou nárůstu cukrovky
Odborníci varují v souvislosti s nárůstem cukrovky před chronickou epidemií. Za hlavní příčinu tohoto negativního trendu označují obezitu. Polovina americké populace trpí nadváhou a obezitou. "Výsledky studie vysílají jasný signál americké společnosti, že její životní styl, zejména nízká fyzická aktivita a špatná výživa mají dramatický dopad na naše zdraví, " zdůraznil Jeffrey Koplan, ředitel CDC.

Vinicor poukazuje také na ohromné výdaje, které jsou spojené s léčbou cukrovky a přímých komplikací způsobených touto nemocí jako je slepota, amputace, selhání ledvin a srdeční infarkty. Těmto komplikacím by se na druhou stranu dalo často zabránit včasnou diagnózou i soustavnou léčbou. V roce 1997 dosáhly náklady na léčbu cukrovky 98 miliard dolarů.

Studie Centra pro léčbu a prevenci nemocí v Atlantě probíhala v průběhu 90. let; jenom v roce 1998 se jí zúčastnilo na 150 tisíc obyvatel USA.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Předkloňte se a zatancujte si, radí stylistka, jak vybírat podprsenku

Každá jsme jiné, všechny si ale zasloužíme kvalitní podprsenku, která nám...

Padnoucí podprsenka je něco jako malý zázrak. Dokáže nám vyčarovat krásný dekolt, i když nám příroda nenadělila ňadra...

Další z rubriky

Od řídnutí kostí po roztroušenou sklerózu. Nemoci, které útočí na ženy

žena nemoc postel léky

Vlivem genetiky, evoluce, ale třeba také hormonální léčby potkávají ženy specifické neduhy. Mezi typicky ženské nemoci...

Chcete zhubnout? Snídaně už není tak důležitá, jak jsme si mysleli

žena snídaně postel

Kdo se někdy snažil shodit přebytečná kila, určitě mezi radami na změnu stravování vyslechl i apel, aby v žádném...

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

Najdete na iDNES.cz