V Česku má vzniknout síť center pro léčbu rakoviny

  1:00aktualizováno  1:00
Už žádná nejistota, zda dostáváme v nemocnici dostatečnou léčbu a léky. Žádné shánění informací, které zdravotnické zařízení účinněji léčí zhoubné nádory. V Česku by totiž měla vzniknout síť špičkových onkologických center.
Skalpel, lékař, ilustrační foto

Skalpel, lékař, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Léčba rakoviny se vydává novým směrem
I Češi dostávají moderní léky proti nádorům
V Česku rychle přibývá případů rakoviny kůže

V nich budou pod jednou střechou nejlepší lékaři, špičkové přístroje a léky na konkrétní onemocnění rakovinou.

Pacienti už nebudou muset cestovat na vyšetření do jedné nemocnice, na rozbory do druhé a na léčení zase úplně jinam. Po vzniku sítě center volají už dlouhou dobu onkologičtí lékaři.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek navíc slibuje: Síť by měla začít fungovat v rámci nové úhradové vyhlášky, tedy k 1. lednu 2007.

Podle šéfa České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka je totiž soustředění léčby nádorů do center výhodné jak ekonomicky, tak hlavně pro pacienty.

"Kdo léčí zhoubné nádory častěji, léčí je lépe. Rakovinu u nás léčí všech dvě stě nemocnic. Úroveň pracovišť se ale výrazně liší, v některých mají pacienti výrazně vyšší šance přežít," řekl Vorlíček.

Lidé by tak nyní měli mít jistotu, že když u nich lékař objeví některý druh nádoru, pošle je rovnou do některého z center. Nehrozí tak, že by byl léčen na pracovišti, které má například jen dva druhy přístrojů k léčení a nedostatek peněz na léky.

Ministr Julínek navíc tvrdí, že jejich vznik je v plánech už dávno. "Síť onkocenter musí vzniknout ve spolupráci ministerstva a pojišťoven. Ne tedy, jak zamýšlel ministr Rath, že natvrdo nadiktuje, kde by měla vzniknout. Víme, jak by to mělo fungovat, příprava se tím urychlí," tvrdí Julínek.

"Léčba je účinnější, ale i dražší"
"Hlavně v onkologii jde léčba stále dopředu. Dnes už jsou natolik dobré léky, že když přijde pacient včas, často ho dokážeme uzdravit," uvedl Jiří Vorlíček.

Podle jeho slov však jde s kvalitou léčby nahoru i cena za léky a za přístroje. Léčba těmi nejlepšími léky se může u jednoho pacienta za rok vyšplhat až na milion korun.

"Proto je nezbytné koncentrovat péči o onkologické pacienty do specializovaných, vybavených klinik, aby peníze na léčbu byly využívány efektivně a účelově," dodal šéf onkologické společnosti.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák projekt podporuje: "Peníze na léčbu by se z menších nemocnic přesunula právě do odborných center."

Změnit by se díky síti center mělo i financování onkologických pracovišť. Zatímco dnes rozděluje peníze oddělením ředitel nemocnice, který má často více priorit, se vznikem sítě by si s penězi hospodařila rovnou onkocentra.

Jejich vznik vítají i pacientská sdružení. "Často se stane, že v některé nemocnici, která nepatří mezi nejlepší, je péče o pacienty zanedbávána. Centra jim dají jistotu a větší naději na uzdravení," řekla Lída Šimáčková ze sdružení Lymfom Help.

V současné době jsou zhoubné nádory jedním z nejčastějších důvodů úmrtí v Česku. Ročně umírá na rakovinu více než osmadvacet tisíc lidí, což představuje třiadvacet procent z celkové úmrtnosti.

Naděje pro nemocné
"Nemocných rakovinou stále přibývá. V roce 1995 onemocnělo přes čtyřiapadesát tisíc lidí. V roce 2003 jich bylo už téměř šedesát sedm tisíc. Důvodem je i to, že lidé chodí k lékařům na vyšetření pozdě a zhoubné nádory se nepodaří zachytit v počátku," vysvětlil Jiří Vorlíček.

Za poslední roky se zvýšil výskyt rakoviny prsu u žen. Muži zase nejčastěji trpí rakovinou průdušky a plíce, prostaty nebo tlustého střeva. U obou pohlaví sice "vede" rakovina kůže, ale na tu se neumírá tak často jako na ostatní onemocnění.

I přes tato neradostná čísla je tu pro nemocné s nádorovým onemocněním jedna dobrá zpráva. Léčba v posledních letech natolik pokročila, že se lékařům daří stále více prodlužovat pacientům život a mnohem častěji je také vyléčit.

Autoři:
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ledničku nepřecvičíte, říká moderátorka a mistryně světa ve fitness

Vystudovala právnickou fakultu, ale její temperament a láska k pohybu ji nasměrovaly jinam. Moderátorka pořadu Sama...

Premium

Jak se líčí hvězdy. V zákulisí StarDance jedou vizážisté vždy naplno

StarDance v sobotu načne svou desátou řadu. Vedle tanečních kreací to znamená obdivovat i blyštivé kostýmy, promyšlené...

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

Probudil se z kómatu bez tří končetin, nyní díky protézám opět chodí

Pětačtyřicetiletý David Gilroy ze Skotska jen zázrakem přežil nehodu na motorce. Strávil dva měsíce v kómatu, když se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz