Z historického hlediska je vlastně zázrak, že mají ženy klimakterium. V historii se o této etapě života zmiňují dobové prameny jen velmi málo. Důvod je prostý: většina žen neměla tolik štěstí, že se ho vůbec dožila.
V současnosti je menopauza běžnou součástí života ženy. Mnohé z nich se ovšem s přibývajícím věkem a blížícím se přechodem dívají na tuto část svého života s obavami. Ve veřejnosti totiž koluje stále mnoho mýtů a polopravd o klimakteriu. Přinášíme vám ty nejčastější:
Mýtus: Menopauza vždy způsobuje ztloustnutí
Jde o velmi zobecňující tvrzení, které není ničím podložené. U každé ženy je průběh menopauzy jiný. Některé zažívají návaly horka, jiné nic nepoznají, některé mohou nějaké to kilo přibrat, jiné zase ztratit. Vše záleží na konkrétní osobě i na přístupu a stylu života.
Mýtus: Ženy ztrácejí chuť na sex
I tento mýtus se už podařilo vyvrátit. Výzkumníci z oblasti sexuality Masters & Johnsons zjistili, že libido není spojené s hladinou estrogenu, která v období menopauzy výrazně klesá. Kromě toho více než 50 procent žen, které se zúčastnily průzkumu, žádný pokles zájmu o sex nezaznamenalo.
Výrazný nedostatek chuti na sex přiznalo jen méně než 20 procent účastnic výzkumu. To však může být způsobeno i předsudky a očekáváními, které menopauzu provází. Nebuďte proto překvapená, když i v období menopauzy bude váš milostný život stejně bohatý jako dříve.
Mýtus: Z ženy se stává neurotická troska
Předpokládat, že žena bude v menopauze hysterická, je neopodstatněné a zavádějící. Pro některé ženy může být menopauza velmi pokojné období, jiné ho prožívají intenzivněji. Znovu jde o velmi individuální záležitost.
Na emocionálním prožívání menopauzy se významně podílí několik faktorů, především osobní zdraví, stravovací návyky, zdraví žijících předků, kouření nebo pití alkoholu.
Mýtus: Menopauza přijde po padesátce
Pravdou je, že klimakterium se po padesátém roce života vyskytuje nejčastěji. Statistiky však ukazují, že přibližně jedna ze sto žen prochází obdobím menopauzy už ve věku 40 let, někdy i dříve. Průměrný věk žen v menopauze je v současnosti 52, ale s průměrným věkovým rozpětím 45 až 55 let.
K tomu je nutné připomenout, že začátek menopauzy může nastat také v důsledku chirurgického zákroku. Chirurgicky vyvolaná menopauza je též označovaná jako umělá a vyskytuje se například po hysterektomii nebo po odstranění dělohy.
Podle některých odborníků může být časná menopauza způsobena různými vlivy, jako je autoimunitní onemocnění spojené se špatnou výživou nebo chronickým stresem.
Mýtus: Menopauzu může odhalit pouze lékař
Pokud chcete potvrdit jakoukoli informaci o svém zdravotním stavu, je ideální obrátit se na lékaře. Ženy však mnohdy samy vycítí, když se s jejich organismem něco děje, jen si třeba nejsou úplně jisté. Naštěstí je dnes na trhu už mnoho spolehlivých testů na menopauzu, které si můžete koupit bez receptu v lékárně.
Mýtus: Menopauza trvá několik let
Toto tvrzení nelze považovat za úplný mýtus. Spíše bychom měli říci, že je nepřesné. Menopauza může někdy trvat 6 až 13 let. Není proto důvod, aby se žena během tohoto období nějakým způsobem omezovala, případně si vytvářela nezdravé návyky.
Je důležité si uvědomit, že v tom člověk není sám, že jde o přirozenou věc, že stejným obdobím si prochází miliony dalších žen. O menopauze málokdo rád otevřeně mluví, a proto je opředena děsivými mýty a strašáky.
Mýtus: Ženy se mohou během menopauzy vyléčit
Stačí prý aplikovat substituční léčbu estrogenem. Tak to je velký mýtus. Za prvé, přechod je přirozený proces a ne choroba, takže používání výrazu "lék" je zbytečné. Za druhé, různé ženy potřebují různé hormony a některé rozhodně nepotřebují estrogen.
Právě naopak, ve skutečnosti potřebují testosteron. Existují i případy, kdy hormonální substituční terapie jednoduše nemá žádný vliv na průběh klimakteria.
Mýtus: Ženy přicházejí o mozkovou tkáň a vzpomínky
Naštěstí toto vůbec není pravda. Mužský a ženský mozek se začne zmenšovat už okolo třicítky, přičemž míra zmenšení mozku neodpovídá přesně úbytku kognitivních funkcí. To znamená, že pokud je váš mozek menší o 10 procent, nebudete nevyhnutelně trpět poklesem inteligence.
Zajímavostí v této souvislosti je, že podle výzkumníků se mužský mozek zmenšuje rychleji než ženský.
Mýtus: Menopauza je začátek konce
Toto je největší mýtus. Menopauza přichází v čase, kdy do života ženy vstupuje více změn. Děti se stěhují z domova, zároveň je zapotřebí se postarat o rodiče.
I navzdory těmto silným vlivům může zralé období ženy přinést mnoho krásných podnětů, které ji mohou obohatit po celé další roky a přinést zcela nové, dosud nepoznané zážitky a pocity. Zkrátka i babí léto může být krásné a barevné. K tomu mohou pomoci dobré informace, připravenost, a tím i možnost přistupovat k novému období pozitivně.