VIDEO: Jak kojenci napravit zdeformovanou hlavičku? Pomůže helmička

  4:29aktualizováno  4:29
Placatá nebo šišatá hlavička u malých dětí není nic výjimečného. Dnes však lékaři nabízí možnost srovnat tvar lebky vašeho potomka do správného tvaru. Stačí, když pár měsíců bude miminko nosit celý den speciální helmičku, do níž hlavička doroste.

Místo hezky tvarované hlavičky se u některých novorozenců a především kojenců objeví deformace. Nejčastěji bývá lebka v zadní části zploštělá, ale existují i jiné tvarové nesrovnalosti. Vadu je možné odstranit správným polohováním dítěte, někdy je však zapotřebí dítěti nasadit speciální ortézu.

Fotogalerie

Aby rodiče snížili riziko syndromu náhlého úmrtí, nechávají své dítě mnohem častěji spát na zádech místo na bříšku. Kvůli tomu ovšem výrazně přibylo deformací hlaviček. Pak tu jsou i jiné důvody, například uložení plodu v matčině těle, ale třeba i časté cestování dítěte v tvrdé autosedačce.

"Plagiocefalie je jednou z forem tvarových abnormalit hlavy," řekl iDNES.cz dětský neurochirurg Radim Lipina. Přeležení v zadní části hlavy se ve čtvrtém měsíci projevuje u zhruba třetiny všech dětí. U poloviny z nich se tvar srovná sám nebo pomocí rehabilitace, u ostatních se nabízí právě zmiňovaná helmička.

Každá ortéza je unikát

Kraniální remodelační ortéza je lehká a individuálně vyráběná pro každé dítě a hradí ji zdravotní pojišťovna. "Helmičku vyrábíme pomocí digitálních technologií," uvedl výrobce Jiří Rosický. Pro dítě nepředstavuje výroba žádnou zátěž nebo stres.

Vnitřní část ortézy má zaoblený tvar, který dítěti umožňuje spát a pohybovat se bez působení zátěže na zploštělé oblasti hlavičky. I proto helmička nepřekáží dítěti při každodenních aktivitách.

Úprava abnormálního tvaru hlavy se používá u dětí mezi čtyřmi až 18 měsíci. Délka léčby je různá. Závisí na tom, u jak starého dítěte léčba začala.

Děti do jednoho roku zpravidla nosí ortézu čtyři až šest měsíců. U starších dětí je léčba delší, protože jejich lebka roste pomaleji a je odolnější vůči změnám.

Léčba skončí, když se ověří, že hlavička dítěte má ten správný tvar.

Odborníci neprokázali, že by špatně vytvarovaná hlavička měla jakýkoli vliv na správnou funkci mozku. Jde tedy především o estetický problém. Helmička nemá žádný dopad na vývoj dítěte.


Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Čtyři méně známé jedy v jídle a pití, které škodí zdraví

Ilustrační snímek

Denně je konzumujete a možná ani netušíte, že škodíte svému zdraví. Ve vašich oblíbených pochoutkách se totiž mohou...

Mladá žena nikdy neobula boty, trpí syndromem sloní nohy

Tawheeda Jan

Jednadvacetiletá Tawhída z Kašmíru se potýká s tropickou infekční chorobou, která se projevuje zbytněním kůže a tkáně...

Kdy mluvit s dětmi o sexu? Nikdy není příliš brzy, ani příliš pozdě

Ilustrační fotografie

Žádná nová generace rodičů se tomu nevyhne. Kdy mluvit se svými dětmi o sexu? „Na sexuální výchovu ze strany rodičů...

Najdete na iDNES.cz