Unikátní léčba kmenovými buňkami pomohla pacientovi s Crohnovou nemocí

  12:26aktualizováno  12:26
Lékaři v Nemocnici Hořovice provedli unikátní zákrok, který zlepšil život osmatřicetiletého pacienta s Crohnovou nemocí, jehož trápily píštěle u konečníku. Při léčbě byly použity kmenové buňky a Česko se stalo teprve osmou zemí, kde bylo toto inovativní léčivo po schválení v Evropské unii použito.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Perianální píštěl je patologické propojení konečníku s kůží okolo řitního otvoru. Obtíže se projevují hnisavým výtokem, svěděním, bolestmi a inkontinencí.

O nemoci

Crohnova choroba postihuje kteroukoli část trávicího systému, od jícnu až po konečník. Nejčastěji se vyskytuje na konci tenkého střeva nebo v místě, kde tenké střevo přechází v tlusté.

Typické je, že postihuje vždy jen určitý úsek tenkého či tlustého střeva a úseky mezi jednotlivými segmenty mohou být úplně zdravé. Zánět se objevuje po celé šířce stěny. Tím dochází ke zjizvení, zúžení průsvitu střeva a může dojít až k neprůchodnosti. Zánětlivé úseky se mohou spojovat a vytvářet srůsty.

Důvody vzniku této choroby nejsou dosud zcela objasněné, nejčastěji experti hovoří o tom, že je to nepřiměřená ochranná reakce na některé složky potravy a bakterie ve střevě.

Pacienti s píštělemi trpí výrazným zhoršením kvality života a musí podstupovat opakované akutní a plánované operace. Léčba spočívá v pravidelných drenážích, jejichž cílem je zabránit vzniku bolestivých abscesů a zhoršení choroby. Dále zahrnuje dlouhodobou léčbu antibiotiky, imunosupresivy a biologickou léčbu.

Tato léčba není však schopná píštěle dlouhodobě zcela zhojit. Kompletního chirurgického odstranění píštělí je možné dosáhnout pouze v některých případech poměrně složitou plastikou, jejíž hojení trvá mnoho týdnů. Díky prvnímu podání kmenových buněk se v České republice objevuje nový a efektivní druh léčby.

Ojedinělý zákrok

Před pár týdny byla ve středočeské Nemocnici Hořovice provedena ojedinělá operace. Tým specialistů zde podal kmenové buňky do oblasti píštělí kolem konečníku osmatřicetiletému nemocnému s Crohnovou nemocí. Píštěle kolem konečníku jsou závažnou komplikací Crohnovy nemoci, přičemž u tohoto pacienta nebylo možné postupovat běžnými chirurgickými metodami a ani konvenční či biologickou konzervativní léčbou.

Tato operace byla první v České republice. Vedle klinického výzkumu jsou s ní zkušenosti pouze v sedmi dalších zemí světa.

Tým odborníků, kteří operaci poprvé v České republice uskutečnili, vedla doktorka Zuzana Šerclová. „Tato speciální operace patří mezi takzvané miniinvazivní metody, při níž vyčistíme trakty píštělí, zašijeme vnitřní ústí píštěle a aplikujeme léčivo, obsahující kmenové buňky. V některých situacích se jedná o jedinou možnost, jak píštěle zhojit,“ uvedla Šerclová.

Crohnova choroba postihuje kteroukoli část trávicího systému, od jícnu až po...

Crohnova choroba postihuje kteroukoli část trávicího systému, od jícnu až po konečník.

Inovativní léčivo

Při operaci bylo použito léčivo z kategorie somaticko-buněčných terapeutických přípravků, které obsahuje tukové mezenchynální buňky upravené tak, aby měly schopnost zhojit píštěle. Pacientovi je v celkové anestezií aplikován do okolí píštěle obsah čtyř ampulí, kde každá dávka obsahuje třicet milionů buněk.

Díky unikátním vlastnostem kmenových buněk, dojde k zmírnění zánětlivé reakce v místě píštěle a k podpoře růstu nové tkáně. U většiny léčených pacientů dojde ke zhojení a uzavření píštěle.

„Jsme velice rádi, že na našem pracovišti mohla být tato aplikace moderního léčiva s obsahem tukových kmenových buněk jako první. Jedná se o novou možnost léčby závažné a život omezující komplikace Crohnovy nemoci. Významný přínos vidím v miniinvazivitě výkonu, který je možné provést v rámci jednodenní hospitalizace a rozšíření spektra léčby píštělí,“ dodala Zuzana Šerclová z Nemocnice Hořovice, kde se ročně uskuteční stovky operací pro perianální Crohnovu nemoc.

Autor:
Témata: léčba
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Žena se projedla až k morbidní obezitě, pak shodila 114 kilogramů

Renee Biranová nebyla nikdy žádný drobeček. Jakmile se začala živit tím, že jedla před kamerou a nechávala si za to...

Probudil se z kómatu bez tří končetin, nyní díky protézám opět chodí

Pětačtyřicetiletý David Gilroy ze Skotska jen zázrakem přežil nehodu na motorce. Strávil dva měsíce v kómatu, když se...

Jsem Barbie bez plastik, ale lidé mi to nevěří, říká žena

Marcela Iglesiasová je od dětství posedlá panenkou Barbie. Do jejího vzhledu se začala stylizovat na střední škole....

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz