Tuky mají vysokou energetickou hodnotu, ale pro organismus jsou nepostradatelné (ilustrační snímek).

Tuky mají vysokou energetickou hodnotu, ale pro organismus jsou nepostradatelné (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

I při dietě potřebujete tuky. Margarínu můžete více, s máslem šetřete

  • 107
Před zahájením diety si mnoho lidí s nadbytečnými kily stanoví jako jeden z hlavních kroků úplné vyškrtnutí tuků z jídelníčku. To je ovšem chyba. Tuky by se sice při hubnutí měly omezit, ale nikoli zcela zakázat. Jen je musíte správně vybírat a používat ve vhodném množství.

Tuky představují jednu ze tří základních živin a jsou nejen zdrojem vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), ale také jednou z hlavních energetických složek. Mají však vysokou kalorickou hodnotu, zhruba 38 kJ/g, tedy více než dvojnásobnou oproti bílkovinám a sacharidům. A pozor, málo vás zasytí.

Ukázka množství jednotlivých potravin, které obsahují 20 g nasycených mastných kyselin, což je doporučené množství při příjmu 8 000 kJ na 1 den.

Drůbež
130 g kachny (s kůží)
4,5 kg kuřecích prsou bez kůže

Vepřové
240 g krkovice
1,5 kg vepřové pečeně

Uzeniny
100 g salámu (herkules)
1 kg vepřové šunky standardní

Sýr
110 g eidamu 45 %
300 g eidamu 20 %
600 g cottage

Jogurty
300 g smetanového jogurtu
1 kg polotučného jogurtu

Smetana, mléko
90 ml smetany (33 %)
2 l polotučného mléka

Tuky
35 g másla
330 g tuku Flora light

Tuky jsou však důležité pro správné fungování našeho těla, potřebuje je náš mozek, srdce, buňky i hormony. Některé jsou také zdrojem esenciálních, pro lidský organismus nepostradatelných mastných kyselin.

"Musíme si uvědomit, že kromě přímých tuků, které si například mažeme na chleba, smažíme na nich nebo přidáváme do salátů, konzumujeme i skryté tuky - v mase, pečivu, uzeninách nebo třeba v sladkostech," upozorňuje Iva Málková ze sdružení Stop obezitě.

Hlídejte množství i kvalitu

Je proto nutné rozlišovat, které tuky jsou ty "dobré" a které "špatné" a celkově změnit životní styl.

Ty "dobré" tuky najdeme v kvalitních rostlinných olejích (s výjimkou palmojádrového a kokosového tuku) a kvalitních margarínech, dále ořeších a olejnatých semenech. Najít je můžeme i v tučných rybách - například v lososu, makrele nebo sardinkách.

"Špatné" tuky najdeme v tučném mase, uzeninách, plnotučných mléčných výrobcích, v různých polevách, dortech, zákuscích, trvanlivém a jemném pečivu, v másle a sádle.

Jen konzumací jednoho krajíce chleba namazaného deseti gramy másla přijmete okolo pěti gramů nasycených mastných kyselin, což je jedna čtvrtina celého tolerovaného denního příjmu nasycených mastných kyselin v našem jídelníčku. Stejně jako u jiných složek potravy platí základní poučka - všeho s mírou.

Na obrázku vidíte, o kolik můžete ušetřit příjem tuku.

Při hubnutí je dobré s tuky šetřit, ale i tak by příjem energie z tuků neměl klesnout pod 20 procent celkového energetického příjmu při 8 000 kJ, tedy pod 45 gramů za den. Sdružení Stop obezitě (STOB) doporučuje 30 procent.

Hubněte s odborníky

Chcete i vy zkusit zhubnout natrvalo? Společnost Stop obezitě připravila tříměsíční program, kam se může každý přihlásit a dokonce i vyhrát zajímavé ceny.

Pomáhat vám budou nejen lidé, kteří již zhubli, ale také odborníci z řad nejlepších českých lékařů a terapeutů. Více  informací na www.stobklub.cz

Podle odborných doporučení byste měli konzumovat třetinu tuků nasycených a dvě třetiny tuků nenasycených.

Většinou vyčerpáme povolenou třetinu těch nasycených v podobě skrytých tuků (maso, uzeniny, sýry), a proto se doporučuje zbytek čerpat z potravin bohatých na nenasycené mastné kyseliny.

Pokud ale dokážete omezit nasycené tuky v uzeninách či sýrech, klidně si namažte chléb máslem, jinak však raději volte margaríny.